You are currently viewing Żurawina wieloowocowa – przydatne informacje

Żurawina wieloowocowa – przydatne informacje

Któż nie marzy o tym, by móc na własnym skrawku ziemi uprawiać różne rośliny, którymi potem można się ze smakiem zajadać. Duże i rozłożyste drzewa, jak grusze czy jabłonie nie tylko dają soczyste owoce, ale także zapewniają cień w ogrodzie. Różne krzewy np. wysokie pędy malin, idealnie nadadzą się na osłonięcie płotu.

Tanie i dobre sadzonki

 sadzonki żurawiny wielkoowocowejOpcji wyboru drzew i krzewów z pewnością jest mnóstwo. Warto jednak celować w rośliny wieloletnie, obficie owocujące i dające smaczne owoce. Dobrym wyborem będą na pewno niedrogie sadzonki żurawiny wielkoowocowej. Mały krzew dostaniemy w szkółce lub sklepie ogrodniczym już za kilka złotych. Jest to roślina płożąca, czyli rozrastająca się poziomo, a nie rosnąca w górę. Żurawina pięknie będzie się prezentowała o każdej porze roku, ponieważ jest to roślina zimozielona. Zimą zatem w ogrodzie nie będą straszyć suche pędy bez żadnych listków. W czerwcu żurawina zaczyna kwitnąć, pojawiają się dosyć duże kwiaty o zabarwieniu różowym, z których po zapyleniu zaczną się wyłaniać owoce żurawiny. Ten krzew lubi słoneczne stanowiska i torfowe gleby. Żurawina nie ma długich korzeni, które byłyby w stanie pobrać wodę z gleby. Płytki system korzeniowy sprawia, że trzeba bardzo dbać o podlewanie tej rośliny.

 sadzonki żurawiny wielkoowocowejZarówno suche, jak i zbyt mokre podłoże będzie szkodliwe – roślina uschnie lub zacznie gnić. Warto jednak zaznaczyć, że żurawina jest odporna na wysokie i niskie temperatury, rzadko jest też atakowana przez szkodniki. Nie trzeba się martwić o wykonywanie oprysków i zmarniałe plony. Jaka w smaku jest żurawina? Jej czerwone, kuliste owoce są słodkawe i można je długo przechowywać. Żurawina nadaje się do suszenia, wychodzą z niej też pyszne przetwory, takie jak dżemy, czy sosy. Żurawina to prawdziwe bogactwo witamin. Witamina C wzmocni odporność organizmu, błonnik wpłynie na działanie układu trawiennego (szczególnie na perystaltykę jelit), żurawina jest polecana też osobom cierpiącym na choroby układu moczowego – zarówno jedzenie owoców żurawiny suszonej, jak i branie suplementów na jej bazie pozwoli szybko pozbyć się problemów z pęcherzem. Żurawina posiada w sobie też różne minerały i witaminy z grupy B.

Żurawina wieloowocowa to dobry krzew na działkę dla osób, które szukają niekłopotliwego, płożącego krzewu wieloletniego. Jego owoce można gotować, smażyć, dusić i suszyć, ważne by nie konsumować ich na surowo. Żurawina jest bardzo smaczna i zdrowa, w dodatku sam krzew nawet po porze kwitnienia wygląda bardzo atrakcyjnie i będzie stanowić ogrodową dekorację.

Dodaj komentarz