You are currently viewing Zastosowanie płyt PIR

Zastosowanie płyt PIR

Płyty PIR stosowane są coraz częściej do izolacji termicznej dachów, podłóg, czy ścian. Charakteryzują się głównie pianką poliizocyjanurową, która znajduje się w ich rdzeniu. Pokrywana jest różnymi materiałami, jednak najczęściej są to okładziny elastyczne. Dzięki temu ich montaż jest bardzo łatwy.

Płyta PIR pod posadzki

płyta izolacyjna pirNie są również ciężkie, w związku z tym ich transport, również nie sprawia problemu. Mają bardzo szerokie zastosowanie, a firmy, które zajmują ich instalacją, bez problemów pokrywają nimi dachy, zarówno płaskie, jak i skośne. Są w stanie wytrzymać duże obciążenie, więc najczęściej spotyka się je w halach i magazynach. Oczywiście to, w którym miejscu zostaną zamontowane, zależy od wymagań właściciela, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zrobić to pod krokwiami. W ten sposób zapewni się jeszcze większą izolację, ponieważ płyty będą do siebie ściślej przywierać i nie powstaną między nimi niechciane przerwy. Stosuje się je również na ścianach, głównie pod tynk. W takim przypadku pokrywane są najczęściej okładzinami mineralnymi, które zapewniają im większą przyczepność, a także je wzmacniają. Trwała płyta izolacyjna PIR wykorzystywana jest również przy tworzeniu posadzek.

płyta izolacyjna pirSą one bardzo ważne, ponieważ wykonuje się je raz i powinny służyć przez długie lata w jednym budynku. W związku z tym należy użyć odpowiednich materiałów, które nie wymuszą w przyszłości kosztownych napraw. Zazwyczaj za ich pomocą izoluje się podłogę od spodu, czyli poprzez przymocowanie ich do stropu piwnicy. W ten sposób nie ma problemu, by korzystać w dwóch pomieszczeń, które będą miały odpowiednią izolację. Równie często wykorzystywane są one w rolnictwie, szczególnie w budynkach, w których przebywają zwierzęta, ponieważ są łatwe w czyszczeniu i bez problemu mogą pokrywać sufit i ściany, oczywiście będąc odpowiednio przymocowane. Ponadto płyty PIR nie palą się, więc nie powodują dużego zagrożenia w przypadku pożaru. Co więcej, nie topią się, ani nie wydzielają dużej ilości dymu, co również jest ważną zaletą. Zazwyczaj przed tym, jak trafią do sklepów branżowych, poddawane są specjalnym próbom, które sprawdzają ich wytrzymałość. Bez problemu można dostać je w różnych rozmiarach i grubościach, dostosowując je do konkretnych pomieszczeń.

Warto również zaznaczyć, że charakteryzują się niską nasiąkliwością, w związku z tym nie trzeba martwić się, że pianka, która znajduje się w rdzeniu, zostanie uszkodzona. Płyty PIR stosowane są w wielu miejscach. Jednak przed ich kupnem, warto zapoznać się ze wszystkimi modelami i zapytać o radę osoby doświadczonej, która z pewnością pomoże wybrać najlepszy produkt, który będzie służył przez lata.

Dodaj komentarz