You are currently viewing Zalety przepustnic z potrójnym mimośrodem

Zalety przepustnic z potrójnym mimośrodem

W silnikach spalinowych, instalacjach wodociągowych i armaturze przemysłowej przepustnice znajdują zastosowanie w regulacji natężenia przepływu gazu lub cieczy. Przepustnice pozwalają na regulację lub odcinają przepływ. Są wyposażone w uszczelki, dzięki czemu można je wykorzystywać do łączenia elementów instalacji przesyłowych. Standardy w kwestii przepustnic zapewniających bezpieczeństwo określa norma PN-EN 161. Przepustnice różnią się pod względem zastosowanych do ich produkcji materiałów, a także samej konstrukcji.

Zastosowanie przepustnic z potrójnym mimośrodem

przepustnica z mimośrodemW najtrudniejszych warunkach dobrze sprawdzają się przepustnice z potrójnym mimośrodem. Są one stosowane w uszczelnieniu metal-metal. W trakcie otwierania przepustnicy nie dochodzi do tarcia, dzięki czemu jej elementy nie ulegają szybkiemu zużyciu. Dysk uszczelniający od razu po rozpoczęciu otwierania przepustnicy traci kontakt z uszczelką, zapewniając przelot lub przepływ. Konstrukcja przepustnicy z potrójnym mimośrodem pozwala na znacznie zwiększenie dopuszczalnych warunków pracy. Zakres temperatur roboczych zwiększa się nawet 4-krotnie w porównaniu do przepustnicy z podwójnym mimośrodem. Konstrukcja przepustnicy składa się z blokującego przepływ dysku, który przylega do uszczelki. Może być ona wykonana ze stali i grafitu. Trwała przepustnica z potrójnym mimośrodem powinna być wykonana ze stali w wysokim standardzie, na przykład A216.

przepustnica z mimośrodemParametry różnych gatunków stali używanych w urządzeniach ciśnieniowych opisuje norma PN-EN 10222. Dostępne są przepustnice z różnymi rodzajami napędów. Stosuje się dźwignie ręczne, napędy elektryczne lub pneumatyczne. Kontrola nad przepustnicą może odbywać się zdalnie. Przez przepustnicę z potrójnym mimośrodem może przepływać woda, powietrze lub para wodna. Dostępne są także rozwiązania przeznaczone do instalacji przemysłowych, które transportują niestandardowe medium, na przykład substancje chemiczne. W przypadku przepustnic centrycznych lub dwumimośrodowych wykorzystuje się uszczelki wykonane z gumy EPDM, NBR lub FKM.

Stosowane w instalacjach przemysłowych przepustnice z potrójnym mimośrodem dobrze sprawdzą się szczególnie w dużych systemach rurowych o znacznej przepustowości. Uszczelnienie typu metal-metal pozwala na pracę z wysokimi ciśnieniami roboczymi i przy skrajnych temperaturach, które mogą sięgać od -120 do 600 stopni Celsjusza. Stal użyta do wyprodukowania przepustnicy z potrójnym mimośrodem musi być odporna na wszystkie czynniki środowiskowe, z którymi urządzenie będzie miało styczność w instalacji przesyłowej.

Dodaj komentarz