You are currently viewing Zalety i wady odkurzania centralnego

Zalety i wady odkurzania centralnego

Czysty i wysprzątany dom, z minimum wysiłku włożonemu w to sprzątanie, marzy się każdemu z nas. Rozwiązaniem zmniejszającym uciążliwość sprzątania są tradycyjne odkurzacze, pozwalające nam szybko pozbyć się kurzu i zanieczyszczeń. Na rynku dostępne są też bardziej nowoczesne rozwiązania- w postaci akumulatorowych pionowych odkurzaczy czy też samobieżnych robotów odkurzających.

Odkurzanie bez hałasu

odkurzanie centralneCoraz większą popularnością cieszą się również systemu centralnego odkurzania. Systemy centralnego odkurzania instalowane są na stałe nie tylko w hotelach i zakładach przemysłowych, ale też coraz częściej- w domach. Takie rozwiązanie posiada (oprócz kilku wad) wiele zalet. Przede wszystkim usuwa problem unoszącego się w powietrzu kurzu, wprawionego w ruch w trakcie odkurzania tradycyjnym odkurzaczem. Zapewniając w ten sposób zdrową cyrkulację powietrza (powietrze z zanieczyszczeniami po wstępnym odfiltrowaniu usuwane jest na zewnątrz), umożliwia używanie go przez osoby ze skłonnością do alergii czy astmy. Ponadto, jest ciche odkurzanie centralne. Niewielki hałas, generowany przez jednostkę centralną, nie zakłóca spokoju domowników- jednostka centralna umieszczona jest bowiem poza mieszkaniem- w piwnicy, kotłowni lub w garażu (ewentualnie na balkonie). Dzięki temu ciche odkurzanie centralne dobrze sprawdzi się u rodzin z małymi dziećmi. Hałas w trakcie sprzątania w takich domach mógłby obudzić śpiące maluchy, mógłby także spowodować ich lęk (lęk przed hałasem jest wrodzony).

odkurzanie centralneSystem centralnego odkurzania minimalizuje też wysiłek włożony w sprzątanie- przede wszystkim nie musimy za każdym razem montować sprzętu (podłączać rury do obudowy, wymieniać lub oczyszczać worków) ani ciągnąć za sobą ciężkiego odkurzacza, o który tak łatwo się potknąć. Zamiast tego podłączamy lekką elastyczną rurę do gniazdka ssącego w ścianie i przystępujemy do pracy. Uzyskujemy więc maksimum efektów przy minimum pracy, co będzie istotnym atutem centralnych odkurzaczy dla osób np. z problemami z kręgosłupem, a także dla zapracowanych osób lub tych, które cenią sobie wygodę i szanują swój czas. Takie komfortowe rozwiązanie ma również wady- przede wszystkim jest to cena. Koszt instalacji systemu centralnego odkurzania wynosi kilka tysięcy złotych, a serwis tego typu urządzeń też jest drogi. Poza tym jego montaż może być kłopotliwy, jeśli już budynek, do którego chcemy wprowadzić takie rozwiązanie, jest wykończony (dlatego najlepiej zdecydować się na system centralnego odkurzania gdy dopiero budujemy dom albo przeprowadzamy w nim gruntowny remont).

System centralnego odkurzania jest innowacyjnym rozwiązaniem problemu sprzątania na polskim rynku. Mimo kosztowności takiego przedsięwzięcia, posiada ono wiele zalet, takich jak: redukcja hałasu, wysoka higiena, zmniejszenie wysiłku wkładanego w sprzątanie.

Dodaj komentarz