You are currently viewing Wznosimy dom jednorodzinny cz.2

Wznosimy dom jednorodzinny cz.2

Dom, domeczek. O budowie własnego marzy każdy. Posiada niewielu. Powstają z myślą o przyszłości i najbardziej wskazane jest, żeby teraźniejszość była wtedy niezachwiana. Koszt budowy domu często przeraża. Ale efekt końcowy, osiągnięte poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa rodziny, to powód do dumy, który zazwyczaj przeważa szalę wątpliwości.

Dom dla naszej rodziny

W poprzedniej części artykułu, przeanalizowaliśmy to, jaki może być przybliżony koszt budowy domu. Nasz przykład posiadał 86 m2, a koszt jego budowy wynosił zaledwie ok. 135 000 zł. Natomiast budowa projektu wybranego na dzisiaj, to wydatek ok. 220 000 zł, przy powierzchni użytkowej 75 m2. Jak to możliwe, że większy dom posiada niższą cenę, niż jego o 10m2 mniejszy kolega? Czy to kwestia materiałów, terenu, a może firmy budowlanej? Spieszymy z wyjaśnieniem. Oczywiście elementy, które przyszły Państwu do głowy mają znaczenie. Jednak ta znaczna różnica polega przede wszystkim na tym, że nasz poprzedni budynek, to dom parterowy. Natomiast dom, któremu przyjrzymy się teraz, to projekt posiadający zagospodarowane poddasze. W tej części porównamy oba te wybory, oraz postaramy się jak najdokładniej zaprezentować ile kosztuje budowa domu jednorodzinnego posiadająca poddasze. Może to właśnie on będzie TYM wyborem?

Budujemy „parterek”, czy projektujemy pięterko?

Budowa domu jednorodzinnego to niezwykle trudny czas. Ale z tego względu, że jest to poważna inwestycja, której konsekwencje pozostaną z nami na lata, wybór odpowiedniego projektu również do łatwych nie należy. Poprzednio pokazaliśmy bardzo przybliżony koszt domu. Tym razem pragniemy nieco rozwinąć ten temat. Koszt budowy wspomnianego wcześniej domu parterowego był tak niski, przede wszystkim dlatego, że zużycie materiałów potrzebnych do jego budowy jest mniejsze. Nie wymaga dodatkowych stropów, ani dociepleń dachu, ponieważ poddasze nie jest użytkowane. Z tego względu, że domy parterowe posiadają prostą bryłę, ich budowa przebiega po prostu szybciej, przez co oszczędzamy również na ekipie budowlanej.

minusy płyt ażurowychMimo tego, że budowa nie pochłania aż tyle pieniędzy, to koszt utrzymania takiego domu jest większy: przez to, że jest niski, zajmuje więcej miejsca na działce, oznacza to również ogrzanie większej ilości pomieszczeń znajdujących się na jednym poziomie. Wysoka skala podgrzewanego powietrza sprawia, że nie jest on zbyt energooszczędny. Wpływ na oszczędność ma również ograniczony dostęp światła dziennego. Inaczej ma się to w przypadku domów z poddaszem. Mimo mniejszej powierzchni, mamy do dyspozycji również piętro, przez co ta różnica nie jest odczuwalna. Zyskujemy również nie tylko miejsce na działce, ale i podział na strefy domu jest bardziej wyraźny.

Oszczędzamy również na ociepleniu, dzięki dobrej cyrkulacji powietrza i ocieplonemu dachowi. Jednak coś za coś: źle wykonana izolacja może narazić na dodatkowe koszty związane z utrzymaniem odpowiedniej temperatury. Należy również doliczyć cenę np.: stropów wspierających, schodów, podłóg, a przede wszystkim okien, oraz niestandardowych mebli- często wykonywanych pod wymiar. W skrócie: w przeciwieństwie do domu parterowego, generalny koszt budowy domu jednorodzinnego z poddaszem jest wyższy, jednak na dłuższą metę, to właśnie na jego utrzymaniu łatwiej jest zaoszczędzić. Decydując się na nasz wymarzony dom, warto bardzo dokładnie przejrzeć projekty domów z kosztorysem i upewnić się, że na pewno jesteśmy w stanie sobie na wszystko pozwolić, lub ile będzie kosztowało wprowadzenie ewentualnych zmian.

Plany, budowa, koszty

Koszt budowy domu jednorodzinnego nie należy do najniższych, i na to należy się przygotować już na samym początku. Przedstawiamy jak najbardziej zbliżony, przykładowy kosztorys budowy domu, który opisaliśmy powyżej. Tym razem zawarte już zostaną koszty wykończeniowe i niektórych z użytych materiałów. Są to liczby jak najbardziej orientacyjne, i nie należy się nimi sugerować, jako dokładnym cennikiem. Zacznijmy od wszelkiego rodzaju opłat za pozwolenia, które musi zdobyć przyszły właściciel domu: dokumenty urzędowe, cena projektu domu, a także zgoda architekta na jego wykorzystanie to suma rzędu 3800 zł. Wykonanie fundamentów oraz schodów, razem z potrzebnymi materiałami, będzie nas kosztować 18 400 zł.

przygotowanie działki pod budowęPraca nad ścianami, stropami, dachem i kominem jest o wiele bardziej absorbująca, więc cena za ten etap, również jest wyższa- 61 850 zł. Na montaż drzwi, okien i karniszy powinniśmy przeznaczyć 15 400 zł. Opłaty za hydraulikę, wszelkie wykończenia podłóg i schodów wewnętrznych wyniosą 51 500 zł. Za to energetyka, ocieplanie, oraz prace związane z końcowym wykończeniem ścian (tynkowanie, malowanie) to koszt 32 380 zł. W budynku wykończono również taras i umieszczono meble na wymiar. Razem z kilkoma nieprzewidzianymi wypadkami i opłatą za odbiór domu, wszystkie koszty wyniosły 260 500 zł.

Tak, taki zbiór informacji może przytłoczyć. Jednak należy pamiętać, że dom to nie chwilowa zachcianka. To miejsce gdzie my, i cała nasza rodzina (a może nawet i jej kolejne pokolenia) spędzi swoje życie. Przeżyje tam zarówno radosne jak i smutne chwile. Mury naszego domu, będą miały okazję „zapamiętać” ich wiele. Sprawmy zatem, żeby stał się bezcenny z powodu wspomnień życia domowników, a nie kwoty na niego przeznaczonej.

Dodaj komentarz