You are currently viewing Wznosimy dom jednorodzinny cz.1

Wznosimy dom jednorodzinny cz.1

Budowa domu jednorodzinnego to z całą pewnością wyzwanie dla upartych długodystansowców. Nie jest to konkurencja, którą możemy zakończyć po rekordowo krótkim czasie i i kiedy tylko nam się podoba. Dla dobrych efektów musimy być przygotowani nie tylko finansowo, ale i psychicznie. Dojrzałość w podejmowaniu decyzji, a także cierpliwość może okazać się naprawdę zbawienna. Początkowo wszystko może przerażać. A największym koszmarem są z całą pewnością wydatki.

Bezcenny, własny kąt

Własne cztery kąty to marzenie każdej rodziny. Niezależnie od tego, czy jest ona duża, czy mała, własne miejsce jest bardzo istotne. Niektórzy z przyczyn praktycznych wybierają mieszkania w mieście, w budynkach jednorodzinnych. Są to osoby, którym zależy m. in. na jak najlepszym dostępie do określonych miejsc (np. praca, szkoły, pomoc medyczna, sklepy itp.), lub po prostu takie, które lubią życie w mieście. Jednak są także wśród nas jednostki, dla których spełnienie najskrytszych marzeń to budowa domu jednorodzinnego na własny użytek. Oczywiście jest to wspaniały cel. Komu chociaż raz nie przemknęło przez myśl, aby posiadać dom, najlepiej poza miastem, w którym każda wolna chwila byłaby namiastką wakacji? Ale na ziemię często sprowadza nas fakt, że to ile kosztuje budowa domu z naszych snów wcale nie jest równoznaczne z przysłowiowym „pstryknięciem palca”.

Dom jednorodzinny w cenie mieszkania?

Załóżmy, że mamy już działkę, która jest odpowiednio przygotowana pod budowę domu. Nie bierzmy pod uwagę w tym momencie kosztów jej zakupu. Przypuśćmy, że był spadek, lub prezent, który przeznaczyliśmy pod budowę domu. Zależnie od jego planowanej powierzchni użytkowej, koszt budowy domu może osiągnąć niebotyczne rozmiary. Może się okazać, że nawet z wypracowanym kredytem, będziemy mogli sobie pozwolić na zamknięcie projektu jedynie w stanie deweloperskim, ponieważ koszt budowy domu jednorodzinnego w stanie surowym zamkniętym może wynieść nawet blisko 300 000 zł. Jest to oczywiście cena bardzo dobra, zwłaszcza, jeśli dom jest spory, a my weźmiemy pod uwagę ceny mieszkań w mieście. Należy jednak pamiętać, że to wciąż stan surowy: niewykończony (tapety, farby, posadzki), reszta to dodatkowe koszty.

Zaprojektowany kosztorys

Projekty domów z kosztorysem udostępniane są przez firmy zajmujące się ich budową. Uwzględniona zostaje zarówno cena projektu, jak i montażu poszczególnych części domu. O potrzebne materiały musimy zadbać we własnym zakresie. Przykładowy kosztorys budowy domu, o powierzchni około 86 m2 to w przybliżeniu 135 000 zł. Jest to jeden z tańszych projektów, który dzięki funkcjonalnemu samodzielna wymiana starej fugirozmieszczeniu pomieszczeń, może zapewnić komfort użytkowania całej rodzinie.

Przybliżona wycena budowy na poziomie gruntu (fundamenty, ściany podziemne, ocieplenia itp.) to koszt ok. 38 000 zł. Nazywa się to „stanem zero”. Kolejne 75 000 zł, to wydatek, jaki musimy ponieść po wzniesieniu m. in. ścian wewnętrznych i zewnętrznych, oraz zabudowanej i ocieplonej konstrukcji dachowej. Stan surowy zamknięty osiągamy po wpłacie następnych 26 000 zł co zapewni montaż okien i drzwi, a także warstw wyrównawczych i izolacyjnych. Wciąż są to jednak wyłącznie mury. Do cennika należy również doliczyć koszt instalacji elektrycznej (do 118 zł/m2), instalacji sanitarnej do 495 zł/m2 ), wykończenia zewnętrznego (do 349 zł/m2) oraz wewnętrznego ( 518 zł/m2). Pamiętajmy, że to tylko wycena orientacyjna. Koszty mogą się od siebie różnić zależnie od materiałów, firmy budowlanej oraz projektu domu. Nigdy też nie przygotowujmy sobie „odliczonej” sumy pieniędzy. Zawsze warto mieć coś w zapasie na tzw. nieprzewidziane wydatki.

Jak widać, budowa domu to wcale nie jest łatwa sprawa. To duże obciążenie finansowe, które bardzo często wiąże się również z niewyobrażalnym stresem. Zwłaszcza, jeśli firma, której powierzyliśmy zadanie, nie spełnia naszych wymogów. Zaczynamy wtedy wątpić, czy nasza „chwila relaksu”, jest warta tego majątku i bałaganu.

Dodaj komentarz