Wizualizacja domu na zamówienie – wady i zalety

Wizualizacja domu na zamówienie – wady i zalety

Budowa własnego domu to duży wydatek, zatem warto dobrze przemyśleć każdą podejmowaną decyzję. Ile takich czeka Cię na etapie tworzenia budżetu oraz składania zamówień na materiały czy elementy wykończeniowe? Całe mnóstwo. W uniknięciu błędów, które latami będą Ci doskwierać, może pomóc wizualizacja domu. Poznaj bliżej to nowatorskie rozwiązanie i zdecyduj, czy bardziej przemawiają do Ciebie jego zalety, czy też wady.

Zalety zamówienia wizualizacji domu

widok domu na wizualizacji Wizualizacja domu może być statyczna lub dynamiczna. Statyczna przypomina zdjęcie, ale wykonywana jest w programie graficznym, zatem nie odzwierciedla realnych aranżacji, tylko wyobraźnię projektanta w obszarze zagospodarowania danego wnętrza. Dynamiczne wizualizacje to filmy, prezentujące dany obiekt w różnych ujęciach i pod różnymi kątami.

Zamówienie wizualizacji do wybranego projektu domu na wiele zalet. Oto najważniejsze z nich:

1. Lepsze poznanie domu przed jego postawieniem

Wizualizacja pomaga zaplanować budowę domu przed jej rozpoczęciem. Zobaczenie gotowych wnętrz może np. wywołać chęć zmiany układu pomieszczeń, na co jest czas przed otwarciem placu budowy. Jeśli na pomysł przenoszenia ścian wpadniesz później, być może nie uda się go zrealizować albo pochłonie on ogromne koszty. Dużo lepiej jest ocenić możliwości domu na podstawie projektu i wizualizacji, niż latami borykać się z nieudanymi rozwiązaniami lub płacić krocie za ich poprawienie.

2. Poznanie możliwości aranżacyjnych wnętrz

widok kuchni Często, patrząc na projekt domu, trudno wyobrazić sobie realną wielkość pomieszczeń, ich ustawność czy możliwości aranżacyjne. W takim przypadku zamówienie wizualizacji wydaje się doskonałym pomysłem. Dzięki niej można bowiem przekonać się, jak duża kanapa zmieści się w salonie, czy do jadalni pasuje stół dla 12 osób, a sypialnia nie straci swojego uroku, jeśli wstawi się do niej łoże, szafę, komodę i dwa regały.

Ponadto, zobaczenie tego, jak można urządzić wnętrza, pomaga wielu osobom w zaplanowaniu wykończenia oraz urządzenia pomieszczeń. Na wizualizacji widać, czy dane kolory i faktury ze sobą korespondują, a meble są dopasowane stylistycznie. Nie ma nic gorszego niż zagracone, niespójne pomieszczenia, dlatego zamówienie realnego projektu wnętrz na pewno pomoże w uniknięciu tych błędów.

3. Ocena otoczenia domu

W ramach zamówienia można zlecić także wykonanie wizualizacji otoczenia domu, czyli ogrodu, trawnika, tarasu, podjazdu i ogrodzenia. Takie szerokie spojrzenie na całą inwestycję pozwala ocenić jej spójność oraz dokonać, z zapasem czasu, odpowiednich korekt czy przeróbek.

Wady zamówienia wizualizacji domu

Zamówienie wizualizacji domu wraz z jego otoczeniem ma sporo zalet, ale nie jest wolne także od wad. Oto najistotniejsze z nich:

1. Koszt wizualizacji

kosztowna wizualizacja domu z otoczeniemZa wizualizację należy, oczywiście, zapłacić. Jeśli chcesz otrzymać dość realne odwzorowanie budynku, pomieszczeń i całej działki, całkowita cena zlecenia będzie niemała. Koszt czterostronnej wizualizacji jednego pomieszczenia to około 650 złotych. Za cztery ujęcia domu z zewnątrz zapłacisz w przybliżeniu 900 złotych, a jeśli dodasz do tego widok otoczenia, do ceny musisz doliczyć kolejne 300 złotych. Zamówienie pełnej wizualizacji (dom z zewnątrz, otoczenie i 7 głównych pomieszczeń) może Cię zatem kosztować prawie 6 000 złotych. Pamiętaj jednak, że im więcej wizualizacji zamówisz, im będą one bardziej skomplikowane i drobiazgowe, tym cena zamówienia będzie wyższa.

2. Dyskusyjna jakość wizualizacji

jakość wizualizacji wnętrzZamawiając wizualizacje musisz pamiętać, że nie każdy projektant dysponuje odpowiednimi umiejętnościami, wyobraźnią oraz potężnym programem do tworzenia kreacji, wyposażonym w niemal nieprzebrane bazy widoków przedmiotów, detali, wzorów czy wykończenia. Jeśli trafisz na kogoś, kto tworzy proste wizualizacje, nie oczekuj prac o wysokim stopniu skomplikowania czy zawierających mnóstwo detali. W najlepszym razie otrzymasz poglądowe widoki, oparte na uniwersalnych bryłach i kolorach.

Podsumowanie

Dzięki wizualizacjom unikniesz wątpliwości, dotyczących budowy, wykończenia i aranżacji domu. Pamiętaj jednak, że wysokiej klasy widoki, o wysokim stopniu skomplikowania i drobiazgowości, są kosztowne. Jeśli jednak stać Cię na wydanie dodatkowych pieniędzy na wizualizacje oraz zatrudnisz do ich wykonania profesjonalistę ze smykałką do urządzania wnętrz, nie wahaj się złożyć zamówienia. Otrzymane prace na pewno pomogą Ci w rozwiązaniu wielu dylematów i wątpliwości.

Dodaj komentarz