You are currently viewing Wiata drewniana – materiały i budowa

Wiata drewniana – materiały i budowa

Wiaty to popularny dodatek budowlany. Dedykowane są między innymi posesjom domów jednorodzinnych, gdzie potrzebna jest wydzielona przestrzeń na garaż. Służą również jako dodatkowy zadaszony parking przed domem, lecz nie tylko. Przy odpowiedniej zabudowie, wiata może służyć jako pomieszczenie gospodarcze. Nada się także do wydzielenia przestrzeni przy domu przeznaczonej do relaksu.

Jak zaaranżować wiatę drewnianą?

Drewniane belkiDach i zabudowa mogą stanowić mini altanę, w której postawimy stolik, krzesła i grill. Drewniane ściany żaluzjowe ograniczą dostęp światła słonecznego i zmniejszą widoczność od strony posesji sąsiadów, co zapewni nam więcej prywatności i pozwoli stworzyć sympatyczną strefę relaksu na posiłek i lekturę książki. Indywidualnie mierzone wiaty mogą mieć rozmaite kształty, wymiary i sposób budowy. W klasycznym rozumieniu, to konstrukcja składająca się z czterech słupów, na których montowane jest zadaszenie. Przestrzeń między słupami często wypełniana jest wspomnianą wcześniej charakterystyczną zabudową żaluzjową. Wiaty to niezwykle uniwersalne konstrukcje, które możemy dopasować do naszej posesji na wszelkie sposoby. Klienci bardzo często decydują się na tak zwany wariant przyścienny. Z jednej strony dach jest oparty o ścianę budynku, w wyniku czego wiata stoi jedynie na dwóch słupach, podczas gdy resztę ciężaru utrzymuje dom. Jest to dobre rozwiązanie szczególnie, gdy chcemy zaoszczędzić przestrzeń. Wiata drewniana na samochód może być zamontowana tam, gdzie najwygodniej jest nam parkować pojazd. Nie zajmuje dużo miejsca, wymiarami jest dostosowywana do wielkości auta, więc mamy szeroki wybór, gdzie ją umiejscowić.

Konstrukcja z drewnianych belekZadaszenie wiat dostępne jest w kilku wyjątkowych kształtach. Do wyboru mamy zarówno dachy o kształcie falistym, łukowym, jak i klasycznym prostym. Dodatkowo, wielu producentów oferuje orynnowanie zarówno jedno, jak i dwustronne. Dach wiaty wykonywany jest z poliwęglanu komorowego. Ten solidny element potrafi wytrzymać zarówno silniejsze opady deszczu, jak i utrzymać grube warstwy śniegu. Dachy dostępne są w kilku odcieniach, przede wszystkim białego i brązowego. Wiaty wykonuje się ze stali oraz drewna. Stalowe dużo lepsze zastosowanie znajdują w miejscach użyteczności publicznej. Za pomocą tego materiału obudowuje się przystanki autobusowe i miejsca parkingowe przy budynkach firm. Drewno to z kolei surowiec dedykowany prywatnym posesjom. Będzie idealnie komponował się z domem i ogrodem. Prawdziwą rewolucją jest drewniana wiata pokryta panelami słonecznymi, przeznaczona dla samochodów elektrycznych. Dzięki takiemu rozwiązaniu, zaparkowany pod wiatą samochód ładuje się odnawialnymi źródłami energii pochodzącymi bezpośrednio ze słońca. Pozwala to zminimalizować koszty eksploatacji i zapewnia niezależność w dostępie do energii.

Wiata to uniwersalny konstrukt, który możemy wykorzystać w różnych celach. Sprawdzi się na terenie gospodarstwa oraz w ogrodzie jako strefa do wypoczynku lub garaż. Chętnie stosowana jest również w przestrzeni publicznej. Można ją wykonać z dwu różnych materiałów, co zwiększa ilość jej zastosowań. Przede wszystkim jednak, to niezwykle praktyczny dodatek do twojego domu, z którego na pewno będziesz zadowolony.

Dodaj komentarz