Coraz częściej spotykanym trendem w budownictwie jest stosowanie tynku mozaikowego. To świetne rozwiązanie, dające miłe dla oka efekty, chętnie stosowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu. Wykorzystywany jest do wykańczania elewacji budynków.
Aranżacja tynku mozaikowego na elewacji i wewnątrz
Nazywany kamyczkowym, ze względu na chropowatą powierzchnię, jest cienkowarstwowy, trwały, odporny na wodę, brud i uszkodzenia. Świetnie nadaje się do wykończeń cokołów, gzymsów, podmurówek, ozdobnych fragmentów wokół okien i drzwi oraz przy wejściu do budynku. Równie dobrze sprawdza się przy ozdabianiu betonowych ogrodzeń i filarów oraz wewnątrz domu, na przykład w garażu, korytarzu oraz na klatce schodowej. Tynk mozaikowy powoli wypiera z mody płytki klinkierowe, między innymi z tego względu na to, że nakłada się go dużo szybciej. Obecnie ta technika cieszy się na tyle dużą popularnością, że bez problemu znajdziemy w internecie poradniki wideo z instrukcją samodzielnego nałożenia tynku. W wielu różnych rejonach Polski znajdziemy zadowolonych klientów oraz ekipy remontowe polecające tynk mozaikowy Łódzkie jest jednym z takich przykładów. Dobierając kolor mozaiki, warto sugerować się kolorem dachu oraz warstwy okiennej i drzwiowej i postarać się tak skomponować barwy, aby pasowały do tych pozostałych elementów domu. W miejscach mocno nasłonecznionych producenci zalecają mozaikę jaśniejszą, bowiem ciemniejsza, na skutek wyższej temperatury, może ulec odkształceniu.
Elementem spajającym mozaikę jest żywica, zatem tworzywo jest szczególnie odporne na mycie i ogólnie na działanie wody. Żywica zapewnia również elastyczność i zdolność do naprężania. Poza tym nie szkodzi środowisku naturalnemu. Jednak pamiętać należy, że tynk dużo gorzej radzi sobie z działaniem pary. Dlatego odradza się nakładanie go w miejscach, gdzie instalowane są systemy ociepleń. Jeśli chcemy zastosować go wewnątrz budynku, niech więc będą to miejsca chłodne, nieogrzewane. Zanim zaczniemy nakładać tworzywo, musimy dokładnie oszlifować powierzchnię i nadać jej idealnej gładkości i równości, po czym zagruntować preparatem wskazanym przez producenta. Nie należy nakładać mozaiki na stare zaprawy tynkarskie, gdyż wtedy będzie ona odpadała. Jeśli chodzi o tynkowanie wewnątrz budynku, wykorzystać możemy niemal każdą powierzchnię. Jako podłoże, nada się więc zarówno tynk cementowy, cementowo – wapienny, jak i z płyty gipsowej. W grę wchodzi również beton, jednak musi być idealnie wyrównany.
Tynki mozaikowe to trend, który prawdopodobnie będzie utrzymywał się przez kolejne lata. Przystępny sposób wykonania oraz piękne efekty końcowe to atuty, dla których warto zastanowić się nad tym rozwiązaniem.