You are currently viewing Tulejowanie koparek – przydatne informacje

Tulejowanie koparek – przydatne informacje

Koparki to urządzenia wykorzystywane na każdym placu budowy. Jak sama nazwa wskazuje – służą one do kopania. Dzięki nim wykopanie otworu pod fundamenty nie stanowi żadnego problemu. Koparka nadaje się do nabierania ziemi, żwiru, czy piachu, przydaje się przy wyrównywaniu terenu, czy tworzeniu oczek wodnych.

Tulejowanie czyli regeneracja

 tulejowanie koparekWystępują też mini koparki, wykorzystywane na przykład przez firmy brukarskie, jak również koparko-ładowarki z szeroką łyżką do nabierania z przodu i wąską łyżką na długim ramieniu z tyłu. Z pomocą koparek z pewnością prace budowlane i okołobudowlane przebiegają sprawniej i szybciej. Dlatego też każdy właściciel takiej maszyny budowlanej powinien dbać o jej stan techniczny, tak by maszyna była zawsze sprawna i gotowa do użycia. Szczególnie ważne są sworznie w tulei. Sworzenie wykonywane są ze stali nierdzewnej, bardzo twardej i odpornej na ścieranie. Jednak powinny być one regularnie smarowane, tak by tarcie było mniejsze. Jeśli się tego nie robi, to tarcie jest wysokie, przez co części szybciej ulegają zużyciu. Części na siebie naciskają, obcierają o siebie, z drugiej strony tuleja w której są osadzone sworznie ulega zniszczeniu i pojawiają się luzy. To dodatkowo spływa na eksploatację części i powstaje błędne koło uszkodzeń koparki.

 tulejowanie koparekJeśli smarowanie sworzni zostanie zaniedbane to niezbędne będzie sprawne tulejowanie koparek. To jedyna skuteczna i polecana metoda jeśli chodzi o regenerację tulei bez ponoszenia gigantycznych kosztów zakupu nowego sprzętu. Na czym polega tulejowanie? Przede wszystkim cały układ musi być dokładnie pokryty smarem, by zmniejszyć tarcie. Regeneruje się samą tuleję – zwykle wybiera się taką nieco większą, po czym w procesie tulejowania jej rozmiar zostaje zmniejszony na tyle, że będzie dokładnie takim sam jak pierwotnej tulei na początku użytkowania koparki. Także wyżłobione gniazdo przy sworzniach trzeba naprawić. Po zakończeniu tulejowania koparka może być z powrotem oddana do użytku. Cena tulejowania maszyny zależy od rodzaju koparki oraz od stopnia zepsucia jej podzespołów przy sworzniach i tulejach.

Kończąc rozważania, dzięki tulejowaniu koparek nie trzeba wymieniać części na nowe, a można po prostu zregenerować te stare. Tulejowanie sprawi, że siły tarcia i luzy się zmniejszą, przez co części będą się mniej zużywały. Tulejowanie nie trwa długo, dobry serwis szybko się z tym rozprawi. Nie mniej jednak zawsze lepiej jest zadbać o regularną konserwację koparki i częste smarowanie jej części, tak by uniknąć konieczności tulejowania.

Dodaj komentarz