You are currently viewing Szklarnia przemysłowa – budowa oraz wyposażenie

Szklarnia przemysłowa – budowa oraz wyposażenie

Hodowla roślin jest zajęciem bardzo wymagającym. Z jednej strony sadzonki muszą mieć dostęp do dobrej gleby, światła słonecznego, świeżego powietrza i wody, ale z drugiej ich nadmiar może im zaszkodzić. Rośliny zwiędną, zgniją, czy wyschną na wiór.

Rośliny pod ochroną, czyli w szklarni

profesjonalna budowa szklarni przemysłowejDodatkowo w naszym klimacie pogoda bywa zmienna, przymrozki zdarzają się nawet w maju, a zimy bywają suche. Nic zatem dziwnego, że rolnicy coraz częściej interesują się uprawą roślin pod folią. Profesjonalna budowa szklarni przemysłowej nie musi kosztować majątku i nie zajmuje wcale wielu miesięcy. Dobra ekipa postawi ją szybko i sprawnie, nawet jak chcemy mieć bardzo dużą konstrukcję na polu. Jak wygląda taka szklarnia? Te mniejsze mają zwykle stelaż wykonany z aluminiowych profili, a na to naciągnięta jest mleczna folia. Kształt zwykle jest półkolisty, rzadziej są ściany proste, a dach lekko spadzisty. Chodzi o to by deszcz czy śnieg spadał sam na glebę, a wszystkie rośliny były jednakowo doświetlone. Jednak te duże hale przemysłowe zwykle są tworzone na bazie stalowych słupów i dachu. Zadaszenie jest płaskie, tak by można tam było zamontować dodatkowe lampy. Ściany są płaskie, bo wtedy łatwiej jest zagospodarować przestrzeń – w końcu regały, czy stoliki nie są zakrzywione tak by weszły pod skos półkolistej szklarni.

budowanie szklarni Stosuje się też różnego typu folie, w tym maty przyciemniające, jak również przeszklenia. A co znajduje się w samej szklarni? Wspomniane zostały lampy – mają one funkcje dwojakie, ponieważ nie tylko mają imitować światło słoneczne, ale także dogrzewają rośliny. To dobre rozwiązanie tam, gdzie dzień jest krótki, a noc chłodna. Wtedy nie trzeba osobno montować instalacji grzewczej w szklani. Druga rzecz to instalacja wentylacyjna. Jej zadaniem jest utrzymanie optymalnej wilgotności i temperatury we wnętrzu. Zbyt wiele wilgoci prowadzi do gnicia sadzonek, z kolei zbyt wysoka temperatura i suche powietrze sprawią, że liście zaczną żółknąć. W szklarni stawiane są także szafy, regaly, czy stoły, są nawet konstrukcje pozwalające na hodowanie roślin zwisających np. różne rodzaje truskawek, czy kwiatów. W ten sposób zwiększa się obszar upraw, bez zwiększania wielkości samej szklarni.

Reasumując, budowa szklarni przemysłowej to wielka szansa dla każdego rolnika. Dzięki niej będzie mogł zwiększyć swoje plony, zacząć je szybciej wysiewać oraz nie martwić się o zmienne warunki atmosferyczne. Budowa zatem to inwestycja w przyszłośc, rozwój działalności i większe zyski, a przecież każdemu hodowcy na tym zależy.

Dodaj komentarz