Zużycie surowców i zasobów zaczyna być poważnym problemem. Od materiałów sztucznych, przez energię, po wodę. Ludzkość marnuje zdecydowanie za dużo wszystkiego. Postępująca w szalonym tempie urbanizacja sprawia, że ta niegdyś zielona planeta cierpi. Dlaczego więc, skoro stosujemy ekologiczne rozwiązania w codziennym życiu, nie zastosować takich rozwiązań także w budowlance?
Hale a nowoczesna technologia
Chcąc czy nie chcąc, ludzkość ma swoje potrzeby. Potrzebujemy miejsc pracy, magazynów, fabryk, oraz obiektów rekreacyjnych. Zajmujemy więcej i więcej miejsca, wykorzystując przy tym surowce oferowane przez matkę Ziemię. Wydawałoby się, że to sytuacja, z której trudno znaleźć wyjście, jednakże zawsze istnieje jakieś rozwiązanie. Dla budowanych właściwie w każdym mieście murowanych hal, możemy na szczęście znaleźć zdecydowanie przyjaźniejszą środowisku alternatywę. Są to nowoczesne lekkie hale stalowe. Rozwiązanie to opiera się na technologii samonośnych, stalowych konstrukcji łukowych, dzięki czemu całość jest niezwykle lekka oraz łatwa w budowie. To nowoczesna technologia, która umożliwia stawianie hal bez potrzeby angażowania ogromnych ekip budowlanych, co wiązałoby się z niepotrzebnym wykorzystywaniem wody i energii. Stalowe hale łukowe powstają bardzo szybko, nawet w dwa tygodnie.
Są przy tym równie łatwe w demontażu i transporcie. Z mobilności tego rodzaju konstrukcji skorzystać może przede wszystkim wojsko, jednak nie tylko armia skorzysta na technologii hal łukowych. To wytrzymałe budowle, które bez problemu przetrzymają ekstremalne warunki atmosferyczne, w tym ciężkie obciążenie wietrzne i śnieżne, tudzież wstrząsy o sile nawet do siedmiu stopni w skali Richtera. Technologia samonośnych, stalowych konstrukcji łukowych pozwala w mgnieniu oka postawić ogromną halę fabryczną, produkcyjną, czy magazyn. Same hale są elastyczne i łatwe do przebudowy. W ich wnętrzach z łatwością zmieszczą się lodowiska, boiska piłkarskie, korty tenisowe, a nawet trybuny. Upały i mrozy nie są żadnym problemem, bowiem hale wykorzystują nowoczesny system izolacji, który zapewni odpowiednią temperaturę zimą, oraz opierający się na termodynamice i wymianie powietrza system aktywnej wentylacji, który sprawi, że w przypadku upałów hala nie przegrzeje się. Bezpieczna przyszłość wymaga zmian.
Środowisko bezustannie cierpi kosztem pogłębiającej się urbanizacji i progresji gatunku ludzkiego. Okazuje się jednak, że pod ręką mamy rozwiązania, które umożliwiają zminimalizowanie wykorzystywanych surowców. W tym przypadku wystarczy wymienić stare na nowe. Lekkie, łatwe w transporcie i demontażu, niewykorzystujące ogromnej liczby surowców naturalnych stalowe hale, to krok w dobrą stronę.
Zobacz także https://www.hupro.pl