You are currently viewing Specyfika stali C35

Specyfika stali C35

Ogólnie rzecz biorąc, stal otrzymuje się ze stopu węgla z żelazem. Jest to jednak bardzo duże uproszenie, ponieważ rodzajów stali jest bardzo wiele – tak naprawdę to, z czego dokładnie jest ona wykonana, zależy od jej przeznaczenia. Dlatego bardzo dużą rolę w nazewnictwie stali odgrywa numeracja, dzięki której jasne staje się to, z czego stal powstała oraz do czego się nadaje.

Stal węglowa z domieszką siarki

stal c35Dla przeciętnego Kowalskiego numerki te nie będą znaczyły absolutnie nic, jednak dla kogoś, kto zna się na temacie, będą one stanowiły bardzo cenne źródło informacji, bez których wybór stali nie byłby w ogóle możliwy. Jednak po kolei… Stal jest surowcem wykorzystywanym w przemyśle na szeroką skalę od bardzo dawna – wykorzystuje się ją między innymi do budowy szyn kolejowych już od XIX wieku, kiedy to miała miejsce rewolucja przemysłowa. Stanowi także solidny materiał budowlany – stalowe pręty stanowią bardzo ważny element stelaży betonowych budynków. Stal służy także do konstruowania wielu maszyn współczesnego przemysłu. Można by tak wymieniać w nieskończoność, natomiast wystarczy stwierdzić, że bez wykorzystania stali dzisiejsza cywilizacja wyglądałaby zupełnie inaczej. Warto jednak zaznaczyć, że materiał, który służy do budowy wieżowców, maszyn czy torów kolejowych różni się od siebie składem, dlatego stosuje się w przemyśle różnego rodzaju oznaczenia, które odnoszą się właśnie do składu chemicznego surowca.

stal c35Przykładowo, stal C35 oznacza stal węglową (symbol „C”), a cyfra „35” odnosi się do punktów węgla zawartych w tworzywie. Jeśli po numerku widniałaby literka „E”, oznaczałoby to, że dana stal ma w sobie także domieszkę siarki, natomiast jej mniej niż 0,035% w składzie materiału. Jeśli byłoby „R”, również znaczyłoby to tyle, że w materiale znajduje się siarka, przy czym byłoby jej minimum 0,04%. Stal węglowa charakteryzuje się wysoką twardością (to ze względu na zawartość węgla), dlatego wykorzystuje się ją produkcji elementów podtrzymujących większe konstrukcje. Stąd właśnie jej potoczna nazwa, czyli stal konstrukcyjna. Dosyć łatwo podlega ona obróbce, dlatego tak chętnie się ją wykorzystuje zwłaszcza dlatego, że jest tak wytrzymała.

Natomiast warto zwrócić uwagę na fakt, że niektóre rodzaje stali konstrukcyjnej, jak 42CrMo4, są niespawalne, co ogranicza jednak ich zastosowanie. Jakkolwiek jednak by było, stal wykorzystuje się współcześnie na bardzo szeroką skalę, ponieważ to materiał, który bardzo trudno czymkolwiek zastąpić i – prawdopodobnie – jeszcze na bardzo długo pozostanie jedynym takim materiałem na świecie.

Dodaj komentarz