You are currently viewing Specyfika różnych obiektów przemysłowych

Specyfika różnych obiektów przemysłowych

Obiekty przemysłowe, takie jak fabryki, magazyny, przetwórnie i inne, są specyficzne. Jest w nich głośno, gorąco, działa mnóstwo ciężkich maszyn i urządzeń. Takie miejsca zwykle nie bywają ładne, bo najważniejsza jest ich funkcja praktyczna. Jako miejsce pracy mają być dobrze rozplanowane, funkcjonalne, odporne na zniszczenia.

Jak dobrze stworzyć projekt takiego obiektu?

projektowanie obiektów przemysłowych na terenie wrocławiaCo trzeba brać pod uwagę? Jakie materiały stosuje się w budownictwie przemysłowym? Z pewnością za projektowanie obiektów przemysłowych na terenie Wrocławia powinien zabrać się profesjonalista. W końcu taki obiekt znacząco różni się od domów, bloków mieszkalnych, sklepów, czy biurowców. Nie każdy architekt zna się na wszystkim i poradzi sobie z każdym zadaniem. Warto znaleźć takiego, który ma już doświadczenie w projektach dla przemysłu. Dobry budynek na pewno musi być osadzony na mocnych fundamentach. Będą one narażone nie tylko na ogromne obciążenia, ale też drgania np. spowodowane pracą maszyn. W związku z tym fundamenty bywają specjalnie wzmocnione np. dodatkowym zbrojeniem, będą też głębsze. Dobry fundament to podstawa budynku, ale ważne są też ściany i stropy. Budynki przemysłowe zwykle mają bardzo prostoą budowę – przypominają prostokątny klocek.

budynek przemysłowyMają płaskie ściany, bez wykuszy, czy wgłębień, jak również płaski dach. Co to daje? Przede wszystkim sprawia, że przestrzeń jest bardzo obstawna. Nie ma problemu by zmieścić nawet wysokie, szerokie maszyny, które nie weszłyby np. we wnękę ścienną. Z kolei budowa płaskiego dachu jest po prostu tańsza niż budowa dachu spadzistego o ogromnej powierzchni. Dachówki czy blachy nie są tanie, a dodatkowo przy dużej fabryce trzeba byłoby robić albo bardzo niekształtny dach, albo dzielić go na części – byłoby to po prostu niemożliwe. Zresztą z płaskiego dahcu łatwo jest usunąć zalegający śnieg, a można na nim też postawić panele słoneczne, czy inne instalacje. Jeśli chodzi o wnętrza przemysłowe to są one surowe. Najlepszym materiałem będzie sam beton – oszlifowany i zabezpieczony będzie odporny na wilgoć, jak również nie będzie pylił. Ściany można pomalować za to zmywalnymi farbami, tak by łatwo można było z nich usuwać zabrudzenia o które w fabryce czy magazynie nietrudno.

Na zakończenie warto wspomnieć o instalacjach. Muszą być one zabezpieczone przez przepięciami i przeciążeniami, tak by urządzenia pracowały stale, bez żadnych przerw. Dobrym pomysłem będzie też inwestycja w fotowoltaikę, ponieważ pomoże ona obniżyć rachunki za prąd, które w przypadku fabryk są naprawdę ogromne.

Dodaj komentarz