You are currently viewing Rodzaje zbiorników na olej opałowych

Rodzaje zbiorników na olej opałowych

Wiele osób ogrzewa swój dom, używając do tego oleju opałowego. Z pewnością jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Jednak by cały proces przebiegał bezpiecznie i prawidłowo, należy zakupić specjalny zbiornik. To właśnie w nim przechowuje się wspomniane paliwo. Jednak przed jego kupnem, warto zastanowić się nad pewnymi rzeczami, a głównie nad jego parametrami.

Zbiorniki jedno i dwupłaszczowe

zbiorniki na olej opałowyPierwsza decyzja dotyczy miejsca, w którym ma być on ustawiony. Obecnie na rynku wyróżnia się przede wszystkim zbiorniki zewnętrzne i wewnętrzne. Pierwsze z nich należy ustawić na specjalnych płytach, które ochronią glebę. Co więcej, należy zwrócić uwagę na odległość od innych budynków. Zazwyczaj muszą się one znajdować około dwudziestu metrów od domu. Jeśli mieszka się w okolicy lasu, którego powierzchnia przekracza trzy hektary, ograniczenie wynosi czterdzieści metrów. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by dany zbiornik zakopać. Jednak wtedy trzeba liczyć się z tym, że powinno się stworzyć specjalną nieckę, którą trzeba zabezpieczyć. Powinna mieć głębokość około półtora metra i być oddalona od zabudowań o około trzy metry. Z kolei zbiorniki wewnętrzne najczęściej umieszcza się w piwnicy, która oczywiście powinna spełniać wszystkie wymogi bezpieczeństwa pożarowego. Urządzenia te, dzieli się jeszcze ze względu na materiał, z którego się je wykonuje. Wśród nich wyróżnia się polietylen, nylon i żywice poliestrowe, a także stal.

zbiorniki na olej opałowyPrzy wyborze pierwszego z nich, należy uwzględnić kupno specjalnej powłoki ochronnej, która wyeliminuje nieprzyjemny zapach. Drugi z nich nie wymaga żadnego zabezpieczenia, jednak trzeba znać wszystkie zasady, które określają odpowiednią lokalizację zbiornika. Te, które wykonywane są z tworzyw sztucznych, łączone są zazwyczaj w tzw. baterie, lub stawiane są pojedynczo. Z kolei stalowe mają większą objętość, w związku z tym na użytek indywidualny, powinna wystarczyć jedna sztuka. Przy ich zakupie trzeba wziąć pod uwagę, że stosowane są na zewnątrz. Firmy produkują modele w wersji naziemnej i podziemnej, więc ich wybór zależy od preferencji klienta. Ostatnią decyzją, którą trzeba podjąć, jeśli chodzi o zbiorniki na olej opałowy to ich typ, czyli jedno- bądź dwupłaszczowe. Pierwsze z nich montuje się tylko w specjalnych wannach, które potrafią wychwycić nawet najmniejszy wyciek paliwa. Jak wskazuje nazwa, posiadają tylko jedną ścianę, w związku z tym muszą zostać odpowiednio zabezpieczone. Z kolei drugie z nich pokrywane są blachą ocynkowaną. Wzmacnia to ich konstrukcję i powoduje, że są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Bez problemu można montować je w przystosowanych pomieszczeniach, bez używa wspomnianej już wanny. Obecnie na rynku znajduje się wiele rodzajów zbiorników na olej opałowy. W związku z tym przed ich zakupem warto zastanowić się nad właściwościami i zaletami, które wyróżniają każdy model i wybrać ten, który spełni założone wcześniej wymagania.

Dodaj komentarz