You are currently viewing Rodzaje współczesnych kominków

Rodzaje współczesnych kominków

Istnieje kilka rodzajów kominków, które różnią się m.in. wyglądem, gabarytami oraz przeznaczeniem – są przystosowane do spalania różnych materiałów. Decydując się na wybrany typ konstrukcji, należy dokładnie ustalić jak często kominek będzie użytkowany – okazjonalnie czy codziennie.

Firmy montujące kominki

montaż kominków Istotna jest również ilość pomieszczeń, które wymagają ogrzania, gdyż będzie to rzutowało na budowę układu dystrybucji powietrza, w jaki powinien być wyposażony model, na który warto się zdecydować. Do najprostszych modeli należą kominki powietrzne. Ich atutem jest niska cena i wysoka wydajność – pozwalają ogrzać dużą ilość powietrza dostarczanego do pomieszczania. To łatwy sposób na to, aby uzyskać funkcjonalny element dekoracyjny dopasowany względem stylu pomieszczenia. Ten rodzaj wyróżnia niezwykle prosty montaż, dzięki któremu nawet mniej doświadczonym firmom łatwo jest zadbać o fachowy montaż kominków na Śląsku, Mazowszu czy w innych rejonach Polski. Innym rozwiązaniem są modele wolnostojące, w których spalane jest drewno. Tego typu kominek nie wymaga dodatkowej zabudowy, a więc może być umieszczony pośrodku pomieszczenia – wystarczy, że jest podłączony do przewodu, który odprowadzi spaliny.

montaż kominków Model wolnostojący świetnie nadaje się do spalania drewna pochodzącego z drzew liściastych, takich jak np. buk. Ważne, aby był to surowiec o niskiej wilgotności, poniżej 20%. Niezwykle atrakcyjne dla oka są kominki kaflowe, które przypominają starodawne piece, popularne m.in. w przedwojennych kamienicach, zamkach czy na dworkach. Do ich wykonania używa się gliny, a więc tradycyjnego materiału wykorzystywanego od starożytności. Zaletą kominków kaflowych jest różnorodność form, dzięki którym nadają się zarówno do wnętrz w stylu industrialnym, jak i skandynawskim oraz klasycznym. Kolejnym rodzajem są biokominki, czyli modele na etanol. Dzięki temu, że nie muszą być podłączone do instalacji kominkowej, ich montaż nie wymaga zdobycia pozwolenia – mogą być umieszczone nawet w mieszkaniu w bloku. Biokominki emitują wyłącznie niewielkie ilości dwutlenku węgla. Istnieją również inne rodzaje kominków – na pellet, gaz lub prąd. W tych pierwszych spalane jest wyłącznie tanie paliwo uzyskiwane z trocin, co pozwala na oszczędne ogrzewanie pomieszczeń. Kominki na gaz czy prąd są łatwe w użytkowaniu, ponieważ nie wymagają dorzucania drewna.

Warto opisać także modele z płaszczem wodnym – instalacje tego rodzaju ogrzewają pomieszczenia za pośrednictwem wody, która otacza spalany wkład. Istnieją również kominki akumulacyjne, które oddają ciepło całą powierzchnią. Dzięki równomiernemu rozkładowi temperatury, modele te nie przegrzewają się, dzięki czemu ich żywotność jest znacznie wydłużona.

Dodaj komentarz