You are currently viewing Po ciepłej stronie mocy

Po ciepłej stronie mocy

Ciepły dom to nie tylko ognisko domowe. W czasie minusowych temperatur nie ogrzejemy rodziny atmosferą panującą między domownikami. Co więcej: z powodu niekomfortowej sytuacji może się ona nawet nieco ochłodzić. Podpowiadamy jak nie dopuścić do takiej sytuacji i zadbać o to, aby mieszkało się lepiej.

Z czego korzystamy?

Przed okresem zimowym często zadajemy sobie pytania: jak ogrzać dom, aby wyjść na tym najlepiej? Czy zmienić dotychczasowy sposób ogrzewania? Czy inne wyposażenie kotłowni byłoby tańsze w utrzymaniu? Pytań jest wiele, a wraz z odpowiedzią na część z nich powstają kolejne. W tym artykule podpowiemy, jakimi sposobami ogrzewania domów się zainteresować, opowiemy krótko o ich wadach i zaletach oraz skupimy się na jednym z nich i postaramy się głębiej przyjrzeć jego specyfikacji. Sposoby ogrzewania domu dzielą się na kilka kategorii.

Pierwszą z nich jest powszechnie nam znane dogrzewanie paliwami stałymi np. węglem czy drewnem. Dzieli się ona na podkategorie, a jedna z nich to metoda kominkowa: wygląda efektownie i tworzy klimat, ale wymaga sporych prac konserwatorskich. Jakby tego było mało, mamy obowiązek zadbać o dodatkowe zabezpieczenia: kominek znajduje się w miejscu dostępnym dla każdego członka rodziny, a najmniejsi z nich, niedopilnowani mogą spotkać się z bardzo niemiłymi konsekwencjami. Bezpieczniejsze, ale równie angażujące jest ogrzewanie z użyciem kotła. O ile w przypadku kominka w grę wchodził jedynie opał w postaci drewna, o tyle piec poszerza asortyment do ekogroszku czy pelletu.

Mało popularną opcją jest ogrzewanie olejem opałowym: cenę za zakup sprzętów możemy negocjować, jednak możliwe, że to co zaoszczędzimy będziemy musieli zainwestować w kotłownię o określonych standardach i pojemniki do przechowywania. Jeżeli zależy nam na wygodzie użytkowania, zdecydowanie powinniśmy zastanowić się nad ogrzewaniem elektrycznym. Piec nie wymaga tak częstej konserwacji, nie emituje spalin, a temperaturę ustalamy kilkoma przyciskami. Minusem tego rozwiązania są oczywiście spore rachunki za prąd.

Nad czym myślimy?

Jeśli swoją wygodę cenimy ponad wszystko, możemy wziąć pod uwagę ogrzewanie gazowe. To rozwiązanie posiada kilka zalet. Przede wszystkim jest przystępne cenowo. Nasza inwestycja to przede wszystkim inwestycja w piec do gazu i łącze. Nasz portfel może naprawdę uszczuplić się dopiero wtedy, kiedy będziemy musieli poprowadzić łączę gazowe z odległego miejsca, dlatego też, warto się upewnić przed zakupem sprzętu, jak zapowiada się sytuacja w naszym otoczeniu. Kłopotliwe mogą okazać się formalności, co również warto mieć na uwadze. Zaleca się, aby do swojego domu wybrać jak najodpowiedniejszy piec, ogrzewanie gazowe jest bezpieczne, jednak należy mieć na uwadze, że niesprawny sprzęt może być zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia mieszkańców domu.

Producenci przykładają ogromną wagę do zabezpieczeń technicznych pieców, ale ważna jest również regularna konserwacja, co leży w pieczy użytkownika. Piece gazowe mają tę zaletę, że są nie tylko proste w eksploatacji (wygoda, łatwy dostęp, przystępne programowanie), ale i bezproblemowe, jeśli chodzi o zachowanie czystości. Nie musimy się przejmować tworzeniem „zapasów” w postaci paliwa stałego (drewno, węgiel), przez co oszczędzimy sobie bałaganu, miejsca, a także zdrowia, które mogłoby zostać nadwyrężone podczas obsługi tradycyjnego kotła.

Ze względu na niewielkie rozmiary, piece tego typu są idealne dla mieszkań w bloku. Przeglądając piece gazowe do domu jednorodzinnego możemy pozwolić sobie na coś o większych gabarytach. Jednak w takim wypadku, musimy liczyć się z koniecznością zaadaptowania przestrzeni dodatkowej na kotłownię.W przypadku budynków wielorodzinnych, gdzie mamy dostęp do kotła gazowego nie musimy o tym myśleć, jednak w przypadku domów jednorodzinnych, instalacja musi zostać zainstalowana w całym budynku. Dlatego też, oprócz dodatkowego pomieszczenia i pieca gazowego musimy zaopatrzyć się w kocioł i odpływy ciepła. Jeżeli wymieniamy naszą starą instalację, np. ogrzewanie węglowe, musimy wiedzieć, że obowiązuje ona nie tylko w przypadku kotłów pii pieców np. kominy z cegieł nie nadają się do odprowadzania „resztek” grzewczych z pieca gazowego. To kolejna wada tego przedsięwzięcia: koszt owej operacji to nawet kilkanaście tys. zł.

Podsumowanie

W przypadku rodzin wieloosobowych świetnym rozwiązaniem jest piec dwufunkcyjny na gaz. Zajmuje się on nie tylko systemem grzewczym w naszym domu, ale również zaopatruje go na bieżąco w ciepłą wodę. Nie musimy przejmować się tym, że w danej chwili zabraknie nam wody np. do kąpieli dzieci. Przy odpowiednio połączonej technologii, możliwe będzie użytkowanie wody jednocześnie w kilku pomieszczeniach.

Dodaj komentarz