You are currently viewing Planujemy wykonanie oczka wodnego krok po kroku

Planujemy wykonanie oczka wodnego krok po kroku

Zaplanowanie budowy oczka wodnego w dwa popołudnia? Tak, to możliwe. Jeśli efektywnie wykorzystasz ten czas, na pewno uda Ci się przygotować harmonogram, listę zakupów oraz budżet.

W tym wpisie prezentujemy, jak zaplanować wykonanie oczka wodnego krok po kroku, aby każdy początkujący mógł zbudować staw samodzielnie, bez uciekania się do pomocy profesjonalistów. Zaczynamy!

Co jest potrzebne do zaplanowania budowy oczka wodnego?

staw w ogrodzieBudowa oczka wodnego wymaga dobrego planu. Dlatego dobrze jest poświęcić dwa popołudnia na rozpisanie kolejnych zadań, kroków oraz zakupów. Takie postępowanie pozwoli także właściwie oszacować koszty inwestycji oraz, jeśli będzie to potrzebne, rozłożyć wydatki w czasie.

Co powinno znaleźć się na Twojej rozpisce? Oto wykaz niezbędnych pozycji: wybór miejsca na oczko wodne, zaprojektowanie kształtu stawu, wybór technologii budowy i skompletowanie narzędzi, zakup materiałów oraz roślin i zwierząt wodnych.

Powyższa lista porządkuje zadania, które należy wykonać przed przystąpieniem do budowy stawu. W dalszej części wpisu prezentujemy, jak zrealizować każdą z tych czynności.

Wybór miejsca na oczko wodne

lokalizacja oczka wodnegoDecyzja o tym, gdzie będzie się znajdować oczko wodne, nie może być przypadkowa. Warto pamiętać, że w tym przypadku nie liczy się tylko wielkość działki, ale również jej nasłonecznienie, narażenie na uderzenia silnych wiatrów, zadrzewienie itp. Ulokowanie oczka jest ważne także z perspektywy jego przeznaczenia.

Przyjmuje się, że rośliny wodne powinny znajdować się w słońcu przez około 5-6 godzin dziennie. Jeśli zatem wybierzesz na oczko zbyt jasny lub za ciemny kąt ogrodu, zieleń wokół niego nie będzie dobrze rosła.

Wiedz też, że budowanie stawu pod drzewami nie jest zbyt rozsądnym pomysłem. Opadające liście będą zanieczyszczały wodę i zmuszały Cię do ich częstego wyławiania. Jeśli zaniedbasz ten obowiązek, gnijąca materia zmieni staw w brzydki i niemiło pachnący dołek.

Chcesz nad stawem urządzać pikniki i grillować wraz z rodziną? Świetnie! Pamiętaj więc, by otoczenia oczka stwarzało możliwość do rozłożenia koca czy rozstawienia mebli ogrodowych. Jeśli natomiast oczko ma być jedynie dekoracją, umieść je w pobliżu ścieżki, by domownicy i goście mogli je podziwiać.

Zaprojektowanie kształtu i rozmiarów stawu

oczko wodneZanim zaczniesz kopać dół zastanów się, jak duży i głęboki staw jest Ci potrzebny. Jego kształt i rozmiar dopasuj nie tylko do możliwości działki, ale także do planowanego przeznaczenia. Przykład: wypoczywanie nad wodą wymaga dużo większego stawu stawu, niż stanowisko do dekoracyjnej uprawy trzciny wodnej.

Pomyśl też nad kształtem zbiornika i jego otoczeniem. Jeśli marzysz o mostku, kładce lub kaskadzie, nie buduj miniaturowego, okrągłego stawu, ponieważ cała instalacja będzie wyglądała karykaturalnie. Zadbaj o zachowanie proporcji i odległości między poszczególnymi elementami, aby stworzyć harmonijną konstrukcję.

Dopasuj kształt oczka do stylu Twojego ogrodu. Owalny staw pasuje do większości działek, ale to nie jedyny akceptowalny kontur. Modne są także oczka nieregularne, w kształcie nerki lub nowoczesne, np. w formie kwadratu.

Przemyśl z wyprzedzeniem temat głębokości stawu i zastanów się, jakie funkcje ma pełnić oczko wodne. Płytkie zbiorniki nie prezentują się naturalnie, ale bardzo głębokie również nie są zbyt trafnym pomysłem, ponieważ przypominają studnie. Pamiętaj, że ryby potrzebują wody o głębokości co najmniej 1 metra, a rośliny najlepiej wyglądają na półkach, czyli płytszych miejscach w stawie.

Wybór technologii budowy i skompletowanie narzędzi

oczko w ogrodzieJeśli chcesz ręcznie wykonać oczko, potrzebujesz porządnej łopaty. Nie żałuj na nią pieniędzy. Dobrej jakości sprzęt skróci czas przygotowania dołu oraz przyda Ci się podczas wielu prac ogrodowych.

Aby uszczelnić dno oczka, możesz posłużyć się gotową formą lub materiałami, o których poczytasz w kolejnym punkcie tego wpisu. Jeśli zdecydujesz się na formę, wybierz trwały model renomowanej firmy. Gotowe zbiorniki są szczelne i zdecydowanie skracają czas budowy stawu. Ich zastosowanie nie jest jednak konieczne w przypadku manualnego uszczelniania stawu.

Zakup materiałów

staw ogrodowy Jeśli chcesz samodzielnie profilować i uszczelniać staw, zainwestuj w grubą folię (0,5 lub 1 mm) oraz trwałą włókninę. Ich rozmiary dopasuj do wielkości oczka i koniecznie dodaj nadmiar w postaci kołnierza o długości około 30 centymetrów. Zapas przyda się do ukształtowania linii brzegowej zbiornika.

Na liście zakupów umieść także żwir do wysypania dna stawu. Jego ilość dopasuj do wielkości oczka pamiętając, że warstwa piasku powinna wynosić co najmniej 5 centymetrów. W miarę możliwości kup więcej żwiru, by wysypać nim rowek wokół oczka. Uchroni Cię to od przesiąkania wody ze zbiornika do gruntu.

Na dnie oczka powinny znaleźć się także drobne kamienie w typie otoczaków. Jeśli nie masz dostępu do naturalnych kamieni, na przykład znad rzeki, kup taką ilość materiału, aby wyłożyć nim całe dno. Dzięki temu staw będzie wyglądał bardziej naturalnie.

Jeśli Twój budżet na to pozwala, zainwestuj w filtr do oczyszczania wody. To rozsądna inwestycja, która w przyszłości oszczędzi Ci wydatków i pracy związanych z manualnym lub chemicznym odświeżaniem zwartości zbiornika.

Wybór roślin i zwierząt wodnych

kwiaty do oczka wodnegoWybór roślin i zwierząt do zbiornika to jedna z przyjemniejszych chwil podczas planowania jego budowy. Wygląd oczka zależy od Twojej inwencji i zainteresowań. Pamiętaj tylko o tym, by nie przesadzić z liczbą roślin oraz nie doprowadzić do ścisku w stawie z powodu zbyt dużej ilości ryb. Umiarkowane wykorzystanie zasobów pozwoli Ci cieszyć się pięknym wyglądem zbiornika i zdrowymi zwierzętami.

Efektownymi roślinami do nasadzenia wokół stawu lub w nim samym są m.in.: lilie wodne, trzciny, moczarka kanadyjska, rdest, pałki wodne, kosaćce i hiacynty wodne. Pamiętaj, by w planie umieścić rośliny pływające, wodne oraz nadbrzeżne. Dzięki temu zaaranżujesz naturalny i estetyczny staw w każdej z jego stref.

Gatunki ryb odpowiednie do stawu w ogrodzie to np.: karaś ozdobny, lin i karp. Miej na uwadze, że różne odmiany zwierząt wodnych mają też rozmaite wymagania środowiskowe i pokarmowe. Jeśli nie znasz się na rybach, wybierz niewymagające gatunki. Sprawdź też, do jakich rozmiarów urosną preferowane przez Ciebie zwierzęta. Gatunki dopasuj do wielkości oczka i posiadanego zasobu wiedzy o hodowaniu ryb.

Podsumowanie

Dwa popołudnia w zupełności wystarczą, aby zaplanować budowę oczka wodnego. Warto z wyprzedzeniem zaprojektować kształt stawu, określić jego wielkość i umiejscowienie. Pozwoli to oszacować koszty, ustalić harmonogram prac oraz stworzyć listę zakupów. Dobry plan to podstawa, jeśli zatem chcesz posiadać w ogrodzie oczko, zacznij o nim myśleć już dziś, naprawdę warto!

Dodaj komentarz