You are currently viewing Oszczędzanie energii z rekuperatorem

Oszczędzanie energii z rekuperatorem

Ogrzewanie jest bardzo problematyczną kwestią, która pojawia się każdego roku podczas sezonu grzewczego. W polskich domach dalej obecna jest cała masa przestarzałych instalacji grzewczych, które cechują się wydajnością na niebywale niskim poziomie. Problem jednak tkwi także w domach wykonanych zgodnie z zasadami starego budownictwa.

Rekuperator to niższe rachunki

rekuperator do mieszkaniaDotyczy to głównie zastosowania wentylacji mechanicznej, która w dużej mierze odpowiedzialna jest za utratę ciepła zgromadzonego wewnątrz domu. Problem ten eliminuje zastosowanie wentylacji mechanicznej wykorzystującej rekuperator jako jednostkę wymiany powietrza. Instalacja mechaniczna jest niczym innym jak siecią rur podłączonych do wszystkich pomieszczeń w domu oraz do jednostki centralnej. Ta sama najczęściej umieszczana jest na poddaszu, w garażu lub w piwnicy. To ona łączy wewnętrzny system wentylacyjny z zewnętrzną czerpnią powietrza. Wykonanie takiej instalacji jest niebywale tanie. Elementy wykorzystywane przy jej konstruowaniu wykonane są z wytrzymałych tworzyw sztucznych, a za tym ich cena nie jest zbyt wygórowana. Możliwe jest więc wykonanie całej instalacji podczas jednych prac, a późniejsze podłączenie samego rekuperatora. Jest to rozwiązanie korzystne, gdyż niesie on ze sobą wiele korzyści.

rekuperator do mieszkaniaEnergooszczędny rekuperator do mieszkania potrafi zredukować fundusze przeznaczane na ogrzewanie nawet o ponad pięćdziesiąt procent, co jest sumą ogromną w skali wielu miesięcy, a czasami nawet całego roku. Zależy to także od wykorzystywanego systemu grzewczego. Oszczędność będzie jeszcze większa przy takich instalacjach jak piece opałowe na olej grzewczy. Najważniejszą funkcją rekuperatora jest odzyskiwanie ciepła z powietrza wyrzucanego wewnątrz domu. Całe, „zużyte” powietrze pobrane z wewnątrz pomieszczeń znajdujących się w budynku musi najpierw przejść przez rekuperator. Ten z kolei posiada specjalną konstrukcję absorpcyjną, która umożliwia skuteczne pobranie energii cieplnej z wydmuchiwanego przez nią powietrza. Następnie energia ta przekazywana jest bezpośrednio i równocześnie do powietrza zasysanego z zewnątrz budynku. Wydajność całego procesu w nowoczesnych rekuperatorach sięga już praktycznie stu procent, co jest wynikiem niesamowicie dobrym.

Tym sposobem ogrzane powietrze automatycznie rozprowadzane jest po wszystkich pomieszczeniach podłączonych do systemu wentylacji mechanicznej. Dzięki temu każdy domownik posiada stały dostęp do świeżego powietrza, które nigdy nie jest zimne, a zatem nie wymaga nadmiernego ogrzewania.

Dodaj komentarz