You are currently viewing Niosąc ulgę pani domu

Niosąc ulgę pani domu

O czym marzą gospodynie domowe? Czego brakuje im do tego, aby czuć się spełnionymi matkami, żonami i paniami domu? Jeśli posiadają wolną rękę w kwestii działań w ich „rewirze”, a także umiejętności w uszczęśliwianiu swej rodziny niewiele brakuje im do zaspokojenia swoich aspiracji. Ale gdzie w tej całej gonitwie jest chwila dla nich?

Sprzęty do pomocy

Prosty przykład – rodzinny posiłek. Zaprosić całą rodzinę na wielkie święto jest prosto, ale trzeba liczyć się z kilkoma faktami: przygotuj, ugotuj, podaj i pozmywaj. Stracone pół niedzieli, które kochająca mama mogła spożytkować na zabawę z dziećmi, albo miłą rozmowę z gośćmi, których zaprosiła. To smutne, kiedy pani domu nie ma okazji wyjść z kuchni.

Jednak potrzeba (najbardziej zaradna z kobiet) matką wynalazku: na ratunek przychodzi różnego rodzaju sprzęt gospodarstwa domowego, który ma tylko jedno zadanie: wyciągnąć w naszym kierunku pomocną dłoń i odciążyć naszą udręczoną duszę. Mamy do dyspozycji ekspresy do kawy i wypiekacze chleba, które przygotowują dla nas śniadanie na wskazaną godzinę, lodówki, których niektóre z opcji przechodzą ludzkie pojęcie, piekarniki, które właściwie same przygotowują posiłki i kończą swoją pracę w chwili gdy danie jest gotowe, a sprzętem, o którym wręcz nie da się zapomnieć jest oczywiście zmywarka.

Zmywanie, a zmywanie

Oczywiście, posiadają swoje wady: zajmuje sporo miejsca w kuchni, niektóre naczynia nie mogą być czyszczone pod wysokim ciśnieniem wody, a inne trzeba dodatkowo doczyścić. Jednak na wszystko znajdzie się metoda i szalę przemyśleń przechyla to, że zmywarka nie występuje jedynie w jednym rozmiarze- istnieje możliwość dostosowywania jej do wielkości kuchni i ilości mieszkańców, naczynia są czyste, lśniące i suche, a nasze ręce nie są narażone na detergenty. Zmywarki mimo takich argumentów wciąż posiadają wielu przeciwników, jednak może przekona ich inny punkt widzenia. Mówi się, że użycie zmywarki wiąże się z ogromnymi wydatkami, należy uwzględnić zakup sprzętu, środków czyszczących oraz zużycie wody.

Jednak należy wziąć pod uwagę, że zmywarki w ciągu mycia zużywają ok. 6-7 l wody, podczas gdy w przypadku zmywania ręcznego odnotowuje się takie zużycie w ciągu jednego dnia. Dodatkowo trzeba mieć na uwadze to, że naczynia to styczność z bakteriami, które giną w wysokich temperaturach, a więc kolejne koszty to opłata, jaką musimy przeznaczyć na energię elektryczną wymaganą do podgrzania wody.

Detergenty to warunek obowiązkowy w obu przypadkach: zmywarka potrzebuje kapsułek czyszczących, nabłyszczaczy, odświeżaczy i od czasu do czasu soli odkamieniających, podczas gdy zwolennicy zmywania ręcznego zaopatrzyć się muszą w gumowe rękawiczki, ściereczki, gąbeczki, druciaki, szczotki oraz płyny, pasty itp. Warto również wspomnieć o rzeczy najbardziej wartościowej, jaką jest czas, który możemy uznać za zmarnowany. Więc może warto przemyśleć opcję zakupu zmywarki?

Kupmy zmywarkę!

Do niedawna największą sławą cieszyły się zmywarki wolnostojące, gdyż ich zdecydowaną zaletą jest ich dowolne ustawienie. Wymogiem jest jedynie dostęp do odpływu. Front pozostaje widoczny, jednak górna część, przykryta blatem bezproblemowo staje się miejscem użytkowym. Mimo tego waloru, coraz powszechniejsza staje się zmywarka do zabudowy. Jest ona ukryta przed wzrokiem odwiedzających kuchnię osób. Mamy do wyboru dwa jej typy: zmywarka częściowo zintegrowana, której panel sterujący znajduje się na froncie drzwiczek, oraz całkowicie zintegrowana, której panel jest dokładnie zakamuflowany za drzwiczkami zmywarki.

To, jaka zmywarka do zabudowy znajdzie się w naszym domu zależy jedynie od naszych wymogów estetycznych. Ale jaką zmywarkę kupić i czym się kierować dokonując wyboru? Dobra zmywarka powinna cechować się kilkoma wyróżnikami. Pierwszym z nich jest klasa energetyczna. Świadczy ona o produktywności interesującego nas sprzętu. Dopuszczane do sprzedaży oznaczenie to G- A+++. Gdzie A oznacza wysoką energooszczędność.

Do swoich potrzeb należy dostosować również pojemność zmywarki, np. urządzenie o szer. 45 cm pomieści ok. 10 kompletów naczyń, wystarczy to dla niewielkiej rodziny. Wymiary mają również znaczenie, kiedy musimy dopasować zmywarkę do pomieszczenia. Zwróćmy szczególną uwagę na zużycie wody i prądu, co prawda nowoczesne zmywarki są nieco droższe od pozostałych modeli, ale pomagają zaoszczędzić pieniądze w skali roku. Dobrze jest zapoznać się z informacjami dotyczącymi klasy zmywania i suszenia, poziomu hałasu, a także dostępnych programów i dodatkowych funkcji.

Przed kupnem należy sprawdzić czy wnętrze zmywarki spełnia nasze wymagania: jakie filtry czyszczące i natryski zamontowano, jakie kosze znajdują się w zmywarce, czy wskaźnik jest wystarczająco czytelny. Ceny dobrych zmywarek wahają się pomiędzy 1000-1500 zł. Sprzęt powyżej tej kwoty należą do elity.

Dodaj komentarz