NieCZYSTE zasady ekologii

NieCZYSTE zasady ekologii

Coraz częściej się już zdarza, że się środowiska nie naraża. Kieruje nami silny bodziec, by wspierać mocno ekologię. Odpychamy w dal zanieczyszczenia, by nie gościła wokół nas żadna chemia. By być EKO sporo możliwości mamy, ale którą wybrać bardzo długo rozważamy. Biorąc pod uwagę potrzeby domowe, porównujemy przede wszystkim możliwości finansowe. Chociaż czasem zgubić się w tym łatwo, my nie pozwolimy zatopić się w szambo!

Ekologicznie czy biologicznie?

Tak, niecodziennie spotyka się artykuł o podobnej tematyce, który już na wstępie wita nas rymowanką. A jednak, aby nasi czytelnicy nie znudzili się aż tak bardzo, przygotowaliśmy tę małą niespodziankę na rozluźnienie. Szambo, nawet jeśli jest ekologiczne, budzi mieszane uczucia. Chociaż jest to rzecz naturalna, a tego rodzaju nieczystości to nieodłączny element egzystencji człowieka, to jednak nie ma co ukrywać: na przyjęciu rodzinnym o tym nie porozmawiamy. Szambo to temat specyficzny, chcemy pozałatwiać wszelkie sprawy z nim związane raz, a dobrze i „mieć je z głowy” na jak najdłuższy czas.

Liczymy w głębi duszy, iż nasz wybór był słuszny, że zainwestowane pieniądze rzeczywiście się zwrócą (w końcu tak przekonywał producent), a myśli, że ta cała technologia mogłaby ulec uszkodzeniu wolimy nie dopuszczać do naszej osoby- szambo ma być niezniszczalne i koniec. Mimo, iż większość konstrukcji posiada wysoką odporność na uszkodzenia, to jednak wizja nieszczelnego zbiornika i grząskiego trawnika spędza sen z powiek niejednemu właścicielowi. Chociaż ta perspektywa wydaje się posiadać najczarniejszy scenariusz z możliwych, to jednak nie chcemy zniechęcać naszych czytelników, a jedynie przedstawić oczywiste fakty. A fakt jest taki, że jeśli się odpowiednio przygotujemy, będziemy w stanie wybrać opcję najdogodniejszą dla nas, której będziemy mogli zaufać.

Jak nie wdepnąć w szambo?

Aby móc dokonać świadomego wyboru, należy przeprowadzić dokładnie „rozpoznanie w terenie”. Wiele osób, poszukujących ekologicznej alternatywy dla miejskiego systemu kanalizacyjnego, nie ma pojęcia czym kierować się w doborze odpowiedniego systemu dla siebie. Co więcej: spora część z nich, nie zdaje sobie sprawy, że szambo ekologiczne to nie to samo co biologiczna oczyszczalnia ścieków. Laicy, nie posiadający zbyt wielu informacji, kierują się przede wszystkim przedrostkiem „eko”, by później (często długo po fakcie) z rozżaleniem uświadomić sobie swoją pomyłkę. Przedstawmy więc podstawowe różnice, jakimi cechują się oba te projekty. Jako pierwsza, rzuca się w oczy budowa obu urządzeń. Oczyszczalnia biologiczna to projekt modułowy wykonany z laminatów poliestrowych (włókno z żywic poliestrowych, wzmocnione włóknem szklanym). Posiada ona pięć komór, a w każdej z nich zachodzi inny proces. Zanieczyszczenia domowe rurociągami dostają się do osadnika wstępnego, w którym nieczystości ulegają beztlenowemu rozkładowi. Oddzielony zostaje również osad i kożuch, a produktem finalnym tego etapu są woda, dwutlenek węgla oraz substancje mineralne osadzające się na dnie zbiornika.

firma budowlanaPo tej wstępnej obróbce, przy pomocy grawitacji, ścieki dostają się do komory separacyjnej, której zadaniem jest niedopuszczenie do wymieszania się osadów w płynie oraz oddzielenie tłuszczów. Kolejny jest reaktor biologiczny, w którym następuje szczegółowy „przesiew” zanieczyszczeń. Umieszczone w zbiorniku bakterie rozkładają odpady biologiczne, wykorzystując część na własny rozwój. Końcowe stadium to komora klarowania, gdzie dokonywane są „kosmetyczne” zmiany (przesiew osadu i błony biologicznej). Oczyszczona woda trafia w miejsce zaplanowane do tego celu przez inwestora. Oczyszczalnia biologiczna jest w stanie aż w 97% oczyścić zanieczyszczoną wodę, która może być odprowadzona m.in. do rowu, rzeki czy studni też studni chłonnej bez szkodliwości dla środowiska i w zgodzie z prawem.

Przypadek szamba jest o wiele mniej skomplikowany. Mamy tu do czynienia jedynie z pojemnikiem jednokomorowym, wykonanym ze wzmacnianego plastiku lub betonu. Ich konstrukcja sprawia, że produkt jest odporny na warunki środowiskowe i jest w stanie przetrwać nienaruszony nawet kilkadziesiąt lat. Eko szambo składa się ze zbiornika do którego przez, dopływ ścieków trafiają zanieczyszczenia. Jest to projekt bezodpływowy, a więc oznacza to, że gdy zostajemy zaalarmowaniu o zbliżającym się przepełnieniu szamba (okres około 14- 21 dni) musimy zorganizować pojazd asenizacyjny, który przez właz rewizyjny odpompuje nieczystości. Wymagany jest również system odpowietrzający, zapewniający drożność i chroniący przed rozprzestrzenianiem się nieprzyjemnych zapachów. Dodatkowo, musimy dbać o utrzymanie odpowiedniego poziomu gazów w pojemniku, stosując preparaty bakteryjne wprowadzane przez łącze kanalizacyjne.

Zasadnicza sprawa: koszty

zbiorniki na szamboOba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Tyleż samo posiadają opinii zwolenników oraz przeciwników. Chociaż zdania są mocno podzielone, warto kierować się własnymi potrzebami i możliwościami. Musimy wziąć pod uwagę, że szambo ekologiczne jest lepszym rozwiązaniem niż to tradycyjne- jest zdecydowanie trwalsze, a ryzyko przedostania się zanieczyszczeń w głąb gleby niższe. Ze względu na stosunkowo niewielką wagę, instalacja zbiornika z tworzywa sztucznego trwa około 1- 2 dni, podczas gdy montaż szamba betonowego wymaga kilku tygodni. Jest to powiązane przede wszystkim z wagą i rozmiarami produktu: plastikowy zbiornik dostarczany jest w postaci prefabrykatów, wymagających jedynie odpowiedniego podłączenia, w przypadku szamba betonowego, wymagane jest spojenie poszczególnych części- ważne jest, aby zadanie to powierzyć doświadczonej ekipie, aby uniknąć w przyszłości rozszczelnienia zbiornika.

Zależnie od pojemności (5 m/3- 12m/3) cena zbiornika plastikowego wynosi 2200- 5000 zł, natomiast betonowego 1000- 2500 zł. Do podanej kwoty, często trzeba doliczyć również montaż. Może się wydawać, że jest to niewielki wydatek za szambo ekologiczne koszt eksploatacji może jednak nie przedstawiać się tak różowo. Jednorazowy wywóz szamba przez pojazd asenizacyjny to wartość ok. 400 zł. W skali roku więc, za wywóz szamba winniśmy zapłacić około 5000 zł. W przeciwieństwie do szamba, oczyszczalnia biologiczna pochłania jednorazowo o wiele większą sumę pieniędzy. Za najmniejszą oczyszczalnię, przerabiającą dobowo 900 ml zapłacimy min. 9000 zł, natomiast cena największej (6900 ml/dobę) rozpoczyna się od 47000 zł. Sumy te mogą przerażać, jednak w tym przypadku oszczędzamy sporo na eksploatacji. Oczyszczalnia wymaga jedynie zasilania elektrycznego i wsparcia w postaci preparatów bakteryjnych.

Jak widać, jest się nad czym zastanawiać: kwoty są zbliżone, jednak w przypadku oczyszczalni, po dłuższym czasie użytkowania są one o wiele mniej odczuwalne, a nawet mogą się zwrócić. Szambo natomiast to wieczna inwestycja. Żywotność w obu przypadkach to około 30 lat, jednak oczyszczalnia wydaje się zdecydowanie bardziej uniwersalna i bezinwazyjna. Chociaż system ten pochłania więcej miejsca niż szambo, to jednak plusem jest to, że oczyszczoną wodę możemy wykorzystać powtórnie.

Dodaj komentarz

Close Menu