W przemyśle metalurgicznym wykonuje się różne rodzaje blach – zwykłe, ocynkowane lub nierdzewne. Arkusz blachy można poddać dodatkowej obróbce w celu wykonania perforacji. Sprawia to, że arkusz staje się ażurowy i można zobaczyć, co znajduje się po drugiej stronie. Waga arkusza blachy się zmniejsza.
Blachy perforowane – co warto wiedzieć?
Do wykonania perforacji wykorzystuje się wykrojniki lub maszyny służące do obróbki skrawaniem. Perforację najczęściej wykonuje się w blasze o grubości od 1 do 3 milimetrów. Kształt otworów można dopasować do potrzeb kupującego. Kluczowym parametrem blachy perforowanej jest kształt oczek. Wyróżnia się oczka okrągłe, kwadratowe oraz prostokątne. Do ich wykonania wykorzystuje się specjalne wykrojniki, a gdy kształt lub układ ma być nietypowy, wierci się je lub frezuje. Wykorzystanie wykrojników zapewnia niższy koszt arkuszy blachy perforowanej. Oczka mogą być wykonane w różnych układach. Blacha, która ma być odporna na korozję, musi być odpowiednio uszlachetniona w procesie produkcji. Blisko 60 stopów stali szlachetnej dzieli się na 5 podgrup, z których najpopularniejsze to stal chromowa, niklowa i chromowo-niklowa.
Zawartość węgla w stali nierdzewnej jest obniżona, a zamiast niej znajduje się przede wszystkim chrom, który powinien stanowić przynajmniej 10 procent masy. Solidna i trwała blacha nierdzewna perforowana powinna posiadać zewnętrzną warstwę tlenku chromu, która chroni przed korozją. Grubość tej warstwy to około 1/1000 milimetra, ale jest ona wystarczająca. Podczas produkcji blachy perforowanej można wykorzystać standardowe arkusze lub dociąć je na wymiar. Możliwe jest gięcie blach perforowanych w celu uzyskania odpowiednich kształtów. Z blachy perforowanej korzystają producenci maszyn i sprzętu rolniczego, dekoratorzy wnętrz czy producenci mebli. Nierdzewne właściwości stali szlachetnej pozwalają na wykorzystywanie jej w konstrukcjach zewnętrznych. Sięgająca ponad 30 procent transparentność umożliwia cyrkulację powietrza oraz wizualną kontrolę tego, co dzieje się po drugiej stronie. Nawet drobna perforacja jedynie nieznacznie obniża wytrzymałość arkusza stali nierdzewnej.
Oczka mogą mieć wielkość od kilku do kilkudziesięciu milimetrów. Możliwe jest dopasowanie ich kształtu do oczekiwań zamawiającego. Dzięki określonej średnicy i kształcie otworów można wykorzystywać blachę perforowaną do tworzenia osłon do maszyn produkcyjnych. Perforacja zapewnia dopływ światła oraz świeżego powietrza. Produkcja perforowanej blachy nierdzewnej wymaga dostosowanego parku maszynowego.