You are currently viewing Na dworze pod miastem

Na dworze pod miastem

Dworki kojarzymy z prestiżem i wystawnym życiem. Nic dziwnego: do tego właśnie miały służyć. Miały pokazywać, jak ważna jest rodzina zamieszkująca ten jakże piękny budyneczek. Dzisiaj priorytety mieszkaniowe nieco się zmieniły, jednak niektórzy wciąż uważają, że nie ma nic piękniejszego ponad tradycyjne dworki.

Dlaczego dworek?

Po czym poznać, że mamy do czynienia z domem w stylu dworkowym? To nie jest trudne zadanie. Domki te mają kilka znaków charakterystycznych, których nie sposób nie zauważyć. Wystarczy przystanąć w pewnej odległości i poddać analizie kilka istotnych szczegółów: czy budowla posiada kolumny, dach spadowy (najczęściej odmienny, dla różnych części domu), zdobienia ścienne lub dachowe i duże okna, a to wszystko stylizowane na XVIII- XIX wiek? Prawdopodobnie mamy do czynienia z domkiem dworkowym. Domy te, rzeczywiście są piękne. Zachwycają zarówno z zewnątrz, jak i tym jak zaaranżowane są ich wnętrza. Są powodem do zazdrości dla niejednego mieszczucha, który dąży do przeprowadzki lub tęskni za życiem na przedmieściach. Marzenia o pięknym domu można spełnić.

Projekty domów w stylu dworkowym są oferowane przez wielu architektów. Są w zasięgu ręki i tylko czekają na jej wyciągnięcie. Gest w ich stronę. Na nasze nieszczęście, dworki są tak piękne jak drogie, więc zamiast chwycić w ręce swój projekt, wyciągamy je błagalnie w kierunku banku, robiąc maślane oczy do przedstawiciela działu kredytu. Możemy się jednak spotkać z brakiem zrozumienia z jego strony. Nie ma się co dziwić: pewnie też pragnie domu. Ale jeżeli uda nam się „zachomikować” odpowiednią sumę, możemy zacząć przeglądać projekty domów małe dworki również są urocze, i to może właśnie dla któregoś z nich zacznie bić nasze serce? Z sercem trzeba mimo wszystko uważać, a my, dbając o naszych czytelników, pragniemy przedstawić przykładową wycenę projektu i budowy małego dworku. Zawsze lepiej być przygotowanym i przyjąć to „na spokojnie”.

Budujemy!

Projekty w stylu dworkowym posiadają wiele cech wspólnych wymienionych powyżej. Większość z nich to białe budynki, z oknami równomiernie przepuszczającymi światło dzienne, a także kolumnami stojącymi na straży drzwi wejściowych. Każdy ma w sobie to coś. Występują w wariantach domu piętrowego, parterowego oraz z użytkowym poddaszem.

Trzeba mieć na uwadze (jak zawsze), że im większa powierzchnia użytkowa domu, tym większe są jego koszty. W przypadku domów parterowych budowa nie należy do najdroższych, za to ocieplenie go w sezonie zimowym na dłuższą metę może być angażujące finansowo. Nieco inaczej ma się to w odniesieniu do domów piętrowych: w ich przypadku inwestujemy więcej w stropy, nadbudowę piętra oraz izolację, jednak w zimowe wieczory mamy pewność, że dzięki odpowiedniej cyrkulacji powietrza w naszym domu jest ciepło przy stosunkowo niskim wkładzie.

My pragniemy skupić się na kosztach budowy. Przejrzeliśmy przykładowe projekty na domy dworkowe parterowe, wybraliśmy jeden z nich i na jego podstawie przedstawimy koszta. Nasz domek posiada około 105 m2, znajdują się w nim 3 pokoje, a więc idealnie nadaje się dla rodziny. Za udostępnienie jego projektu zapłaciliśmy ponad 2000 zł. Zdecydowaliśmy się na to, aby nasz dom wybudowany został tak, abyśmy ponieśli średnie koszty. Zatem według danych podanych nam przez firmę budowlaną nasz wymarzony dom w stanie surowym zamkniętym to kwestia 199 000 zł. Za dodatkowe roboty wykończeniowe będziemy musieli zapłacić kolejne 108 000 zł (w podanym kosztorysie zawarte są ceny materiałów, sprzętu oraz robocizny), pozostaje jeszcze koszt instalacji, który może wynieść około 43 000 zł.

Podsumowanie

Jak widać nawet małe domy parterowe dworki nie należą do najtańszych inwestycji. Pamiętajmy, że podany przez nas przykład, to tylko szacunkowe rozliczenie. Wszystko zależy od tego, jaka jest nasza wizja: cena naszego wymarzonego dworku może się wahać w górę, lub w dół. Musimy również tak rozporządzać naszym majątkiem, aby mieć za co wyposażyć swój dwór.

Dodaj komentarz