You are currently viewing Montaż deski na elewacji

Montaż deski na elewacji

Coraz więcej osób decyduje się na to, by na elewacji zamiast samego tynku umieścić też różne dekoracje. Mogą to być bonie i gzymsy, pasujące do dworków i domów w stylu francuskim. Do domów wiejskich i rustykalnych dobiera się kamienne i łupkowe okładziny do otoczenia okien i drzwi. Co jednak z domami w innym stylu? Jak je estetycznie udekorować?

Realistyczna imitacja deski

 imitacja deski elewacyjnejDobrym rozwiązaniem będzie doskonała imitacja deski elewacyjnej. Wyglądem przypomina ona naturalną deskę drewnianą. Jest jednak miękka, cienka (zaledwie kilka milimetrów), a także elastyczna i giętka. Jednak nie chodzi tu tylko o aspekt wizualny. W niej nie pojawią się korniki, ani grzyby, nie będzie się łuszczyć farba, a także nie trzeba jej konserwować i olejować. Warto wiedzieć jak zamontować taką deskę. Na pewno liczy się odpowiednia pogoda. Najlepiej by temperatura nie była niższa niż dziesięć stopni, bo wtedy okładzina elewacyjna może się usztywnić i nie będzie dobrze przyklejona do podłoża. Znowu wysokie upały sprawią, że deska będzie zbyt miękka i rozciągliwa, zatem po jej nałożeniu na ścianę może się okazać, że zostaną przerwy, kiedy powróci ona do bazowego rozmiaru. Montaż nie powinien odbywać kiedy pada – wtedy klej może dobrze nie związać. Trzeba chronić też obszar montażowy przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Powierzchnia elewacji pod montaż musi być czysta i sucha, jednak nie musi być idealnie gładka.

 imitacja deski elewacyjnejWyrówna się ją warstwą kleju montażowego. Klej najlepiej nakładać pacą, bo można go wtedy dobrze rozsmarować na ścianie. Warto zaznaczyć, ze producenci oferują kolor kleju dopasowany do koloru okładziny, także nawet jeśli gdzieś montaż nie pójdzie nam idealnie to nie będzie tego widać. Po nałożeniu kleju przykłada się panel elewacyjny i dociska. Można go też ,,przejechać” wałkiem do farb czy tapet, by całość jeszcze lepiej związała. Następnie po przyklejeniu paneli trzeba je zabezpieczyć lakierem. Jest on przeźroczysty, także nie zmieni koloru desek. Ma on na celu zwiększenie wytrzymałości desek na działanie wilgoci, a także na zabrudzenie – z gładkiej, lakierowanej warstwy łatwiej będzie zebrać brud.

Warto zaznaczyć, że lakier zabezpiecza nie tylko same panele, ale też przestrzenie między nimi. W ten sposób wilgoć nie dostanie się między panele. Jak widać montaż paneli elewacyjnych jest bardzo łatwy. Nie potrzebne są żadne narzędzia poza pacą, pędzelkiem do lakieru i opcjonalnie wałkiem do tapet. Również same prace odbywają się szybko. Nie trzeba czekać długo na wyschnięcie kleju ani lakieru. Po montażu z panelami nie trzeba już nic robić.

Dodaj komentarz