You are currently viewing Mały, ale dużo może

Mały, ale dużo może

Życie w mieście pełne jest udogodnień: większość niezbędnych nam placówek znajduje się w zasięgu ręki, posiadamy łatwy dostęp do miejsc rekreacji i spotkań towarzyskich. Jednak ma ono także swoje minusy. Ograniczają nas zatory drogowe, towarzyszą zanieczyszczenia i wieczny harmider, w którym ciężko o spokój. Pod wzmożoną ochroną są również dzieci. Dlaczego więc, nie zdecydować się na inne rozwiązanie?

Na swoim – czy to możliwe?

Domy jednorodzinne to zawsze świetne rozwiązanie. Gwarantują prywatność oraz poczucie wolności, jakich nie mogą zapewnić mieszkania w mieście. Nie musimy martwić się o bezpieczeństwo naszych dzieci, gdyż mogą beztrosko bawić się w ogrodzie, w czasie gdy my relaksujemy się w cieniu drzew lub doglądamy ich przez okno. Jednak działki pod domy jednorodzinne znajdują się poza miastem. Oznacza to więc znaczną odległość od miejsc, które niegdyś były bardziej osiągalne. Przeprowadzając się na przedmieścia trzeba liczyć się z tym, że nie tylko nasz sposób dojazdu ulegnie zmianie, ale i naszych dzieci.

Wymagane jest umiejętne władanie logistyką w trakcie tworzenia harmonogramu. Jest to inwestycja posiadająca minimalne wady, ale zalety, jakie daje wyrównują szale. To również wielka i kosztowna sprawa. Rodziny muszą czasami długo oszczędzać, aby móc pozwolić sobie na kupno domu i działki. Dlatego najczęściej wybierają tereny o niewielkiej powierzchni, aby później wybrać projekt domu, jaki tam stanie. Najczęściej pod uwagę brany jest wąski dom parterowy lub z poddaszem do zagospodarowania. Projekty domów na małą działkę wymagają większego zaangażowania ze strony architekta (uwzględnić należy praktyczny rozstaw pomieszczeń oraz funkcjonalne sprzęty), jednak jest jak najbardziej możliwy do wykonania.

We własnym domu

Projekt domu jednorodzinnego na wąską działkę musi spełniać wymogi wszystkich jego mieszkańców, jednocześnie pozostawiając tyle miejsca na działce, aby mogło być ono z powodzeniem użytkowane przez większe grono osób. Często wybiera się więc projekty budynków, posiadające określony metraż, dopasowany do możliwości terenu.

Najchętniej wybierany jest dom na wąską działkę do 16m. Jest to na ogół optymalna wielkość domu dla rodziny posiadającej jedno, lub dwójkę dzieci. Niektóre projekty domów na wąskie działki do 16m uwzględniają w planach nawet pięć pokoi na parterze. W przypadku, gdybyśmy zdecydowali się na użytkowe poddasze, nasza powierzchnia mieszkaniowa wzrasta o kolejne pomieszczenia. Oferowane projekty domów przedstawiają, jak przy nawet minimalnej wielkości działki zorganizować przestrzeń spełniającą potrzeby wszystkich członków rodziny.

zakup nieruchomościDomy te na ogół są wydłużone, o prostokątnej bryle. Niemniej jednak, mogą być tak skonstruowane, że ich forma nie będzie zauważalna dla mieszkańców, a także będzie nie będzie im utrudniała kontaktu pomiędzy domownikami. Domy tego typu, posiadają wyraźniej zarysowany podział na strefy mieszkalne. W pierwszej jego części zauważyć można zbiór pomieszczeń użytkowych dla wszystkich domowników, oraz gości.

W głębi domu, znajdują się pomieszczenia zapewniające strefę komfortu wyłącznie jednostkom. Są to sypialnie, będące prywatną zoną. Bywa, że każde z tych pomieszczeń odseparowane jest od pozostałych drzwiami, tworząc zamknięty system. W budynkach o bryle kwadratowej, podziały te nie są widoczne w tak dużym stopniu. Wciąż wydzielone są indywidualne i wspólne „terytoria”, jednak sektor relaksu jest otwarty dla wszystkich, jest to tzw. pokój przejściowy, w którym toczy się całe życie rodzinne.

Podsumowanie

Projektów na domy jednorodzinne jest wiele: na małe, większe, a także na istne pałace. Jednak nie jest powiedziane, że przytulna chatka, nie może stać się wymarzonym zamkiem z bajki dla rodziny, która w nim zamieszka. W czasach, kiedy architekci wykazują się tak wielką kreatywnością wszystko jest możliwe.

Dodaj komentarz