You are currently viewing Majsterkowanie bez tajemnic –  usuwanie starej fugi

Majsterkowanie bez tajemnic – usuwanie starej fugi

Położenie na podłogach i ścianach płytek to popularny sposób wykończenia wnętrz. Sprawdza się szczególnie w łazienkach i kuchniach, czyli pomieszczeniach o dużej wilgotności, wymagających regularnego sprzątania. Kafelki czyści się łatwo, co przywraca im ładny wygląd. Zdarza się jednak, że pomimo dbania o porządek, znajdujące się pomiędzy płytkami fugi tracą świeżość. W takiej sytuacji możesz podjąć się ich samodzielnej wymiany.

Dzięki temu wpisowi przekonasz się, że własnoręczne usuwanie starej fugi jest proste i pozwala na powrót cieszyć się czystym wnętrzem.

Dlaczego fugi tracą ładny wygląd?

zniszczone fugiFugi starzeją się szybciej niż płytki, pomiędzy którymi się znajdują. Powodem tego zjawiska jest ich większa chłonność oraz łatwiejsze absorbowanie zabrudzeń. Z czasem spoina odbarwia się i pęka, co powoduje powstawanie ubytków. Są one nie tylko mało estetyczne, ale mogą być także powodem wybrzuszania lub kruszenia płytek. Na ryzyko zniszczenia szczególnie narażone są kafelki na tarasie. Jeśli zimą dostanie się pod nie woda, grozi to jej zamarznięciem i rozsadzeniem glazury.

Stare, zabrudzone fugi obniżają komfort przebywania w danym wnętrzu. Kuchnia i łazienka, których dotyczy ten problem, wydają się wtedy zaniedbane, co nie zachęca do spędzania czasu w tych pomieszczeniach. Ponadto popękane fugi to idealne siedlisko dla bakterii i pleśni, których rozwój może negatywnie wpływać na zdrowie. Istnieje zatem sporo przesłanek ku temu, aby wymienić podniszczone spoiny na nowe. Jak tego dokonać?

Kiedy warto samodzielnie podjąć się remontu?

samodzielna wymiana starej fugiDuże powierzchnie pokryte kaflami oznaczają sporą ilość fug. Ich usunięcie i założenie nowych można zlecić fachowcowi. Pamiętaj jednak, że tego typu usługi są dość kosztowne, a profesjonaliści nie zaczną prac od razu po przyjęciu Twojego zlecenia. Jeśli mieszkasz w dużym mieście, na ekipę, która wymieni spoiny w Twoim domu, możesz poczekać nawet kilka miesięcy. W tej sytuacji lepszym rozwiązaniem wydaje się samodzielne usunięcie wypełnień i położenie nowych fug.

Aby to zrobić nie potrzeba specjalistycznych narzędzi ani dużego doświadczenia w przeprowadzaniu remontów. Przyda się natomiast cierpliwość, dokładność i wytrwałość. Usuwanie starej fugi jest bowiem zajęciem dość żmudnym i wymagającym skrupulatnego przygotowania powierzchni pod nowe wypełnienie. Jeśli posiadasz takie cechy lub chcesz się sprawdzić w majsterkowaniu, przeczytaj ten wpis do końca. Dowiesz się z niego, jak bezpiecznie pozbyć się zniszczonych spoin i położyć nowe.

Usuwanie starej fugi i zakładanie nowych spoin

nowe fugiChoć praca z fugami nie wymaga specjalistycznej wiedzy, to nie obejdzie się bez skompletowania zestawu niezbędnych narzędzi i preparatów. Oto one:

• przedmiot do wydłubania starych fug (może to być np. nożyk do tapet, płaski śrubokręt, metalowy pilnik albo, dla osób bardziej doświadczonych, specjalne ostrze do małej szlifierki), • pędzel o sztywnym włosiu lub włochata końcówka do odkurzacza, • nowa fuga, • gumowa szpachelka, • przylegające rękawice gumowe, • gąbka kąpielowa (nieużywana).

 

Usuwanie starej fugi krok po kroku:

1. Najbardziej czasochłonny etap prac to wydłubanie spoiny. Fugę należy delikatnie skruszyć i dokładnie wyskrobać ze szczeliny pomiędzy płytkami. Istotne jest, aby te czynności wykonywać z wyczuciem. Wystarczy chwila nieuwagi, aby nieodwracalnie uszkodzić kafelki. Wydłubywanie fug powinno zatem przebiegać powoli i metodycznie, aby uniknąć dewastacji najbliższego otoczenia.

2. Po usunięciu starego wypełnienia należy oczyścić rowek z pyłu i okruszków materiału. W tym celu można posłużyć się pędzlem o sztywnym włosiu lub odpowiednią końcówką do odkurzacza. Szczelina pod nową fugę powinna być zupełnie czysta i sucha.

3. Masę do wypełnienia rowków przygotowuje się zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu. Szczeliny należy ściśle wypełnić fugą i wyrównać szpachelką. Schnące wypełnienie trzeba przetrzeć lekko zmoczoną gąbką, aby pozbyć się wszelkich nieestetycznych wybrzuszeń i wypukłości.

4. Na sam koniec, gdy fuga jest już związana, należy wytrzeć płytki z pozostałości preparatu. Jeśli zostawisz je tam zbyt długo, np. na kilka dni, ich usunięcie stanie się bardzo kłopotliwe.

Podsumowanie

Samodzielna wymiana starej fugi na nową wymaga nieco wysiłku, ale efekt jest tego wart. O świeże spoiny należy dbać: regularnie je zmywać i osuszać. Niemniej jednak trzeba liczyć się z tym, że po jakimś czasie, w wyniku naturalnych procesów, mogą stracić ładny wygląd. Wtedy ponownie należy je wymienić, co, jak już wiadomo, nie jest trudnym zadaniem. Wystarczy nieco cierpliwości i samozaparcia, aby w krótkim czasie cieszyć się odświeżoną łazienką, kuchnią, przedpokojem lub tarasem.

Dodaj komentarz