You are currently viewing Kupno domu z rynku wtórnego – o czym trzeba pamiętać?

Kupno domu z rynku wtórnego – o czym trzeba pamiętać?

Zakup gotowego domu może być najlepszą decyzją w życiu lub… zupełnie nietrafioną inwestycją. Jak odróżnić jeden przypadek od drugiego? W tym wpisie podpowiadamy, jak przeprowadzić kupno domu z rynku wtórnego, aby cieszyć się dobrym wyborem.

Ocena stanu technicznego nieruchomości

zakup nieruchomości Gotowy dom może być perełką architektoniczną, która wymaga jedynie odświeżenia. Instalacje w takim budynku są zadbane i sprawne, a mury, fundamenty i dach nie wymagają napraw. Jak jednak sprawdzić, czy dom faktycznie jest w dobrym stanie?

Po pierwsze, przyjrzyj się dokładnie murom na zewnątrz i w środku. Problematyczne będą wszelkie pęknięcia i szczeliny, w które może wnikać woda i rozsadzać ściany od wewnątrz. W domu obejrzyj wszystkie kąty i narożniki, poproś także o odsunięcie kanapy lub komody. Sprawdź, czy w żadnym z tych miejsc nie ma oznak wilgoci lub pleśni. Jeśli dom posiada piwnicę, koniecznie ją odwiedź i zobacz, czy nie zbiera się w niej woda.

Po drugie, przyjrzyj się dachowi i oceń stan poddasza. Jeśli strych wykazuje oznaki zalewania lub zawilgocenia, to dom ma duży problem z dachem. Pamiętaj, że remonty są bardzo kosztowne, a być może cały dach został źle skonstruowany i będzie wymagał wymiany.

Po trzecie, przyjrzyj się kątom prostym w domu, a dokładniej mówiąc, czy są wszędzie tam, gdzie być powinny. Wszelkie krzywizny i zaokrąglenia wymagają głębszej refleksji. Jeśli są duże, a ponadto wywołują pęknięcia, zastanów się poważnie nad zakupem takiej nieruchomości.

Jeśli masz wątpliwości, czy właściwie oceniasz stan techniczny budynku, zamów opinię eksperta. Zapłacisz za nią około 300-500 złotych, ale będziesz mieć 100% pewność, że dom jest (lub nie jest) wart Twojego zainteresowania.

Formalności przed kupnem domu

zakup domu z rynku wtórnego Zakup gotowego domu wymaga odpowiedniego przygotowania. Jeśli masz już upatrzony obiekt, zacznij rozmowy z dotychczasowymi właścicielami. Uzyskaj od nich cenne informacje odnośnie do stanu formalno-prawnego budynku.

Aby bezpiecznie kupić dom, musisz dobrze poznać jego historię. Poproś właścicieli o wgląd w projekt budynku i dziennik budowy. Dzięki temu dowiesz się, czy między planem a realizacją są jakieś rozbieżności (powinny być ujęte w dzienniku). Ponadto musisz wiedzieć, gdzie przebiegają przewody elektryczne, gazowe i wodno-kanalizacyjne. Bez tych informacji trudno będzie Ci przeprowadzić remont bez ryzyka ich uszkodzenia.

kupno domu z rynku wtórnegoNastępnie zbadaj stan prawny domu. Dowiedz się, czy nie ciąży na nim hipoteka albo prawo własności, np. dożywocie lub testament. Uważaj też na kwestię meldunku. Ustal, kto jest zameldowany na stałe w domu i, jeśli dojdzie do transakcji, zadbaj o wymeldowanie każdego z lokatorów.

Ponadto udaj się do urzędu gminy i poproś o plan zagospodarowania przestrzennego terenu, który znajduje się w sąsiedztwie domu. Pamiętaj, że choć dziś budynek stoi daleko od głównej drogi i nie ma w pobliżu niego zakładów przemysłowych, to sytuacja w perspektywie lat może ulec zmianie.

Jeśli stan techniczny i formalno-prawny domu nie budzi zastrzeżeń, możesz skupić się na finalizacji transakcji.

Podsumowanie

Zakup gotowego domu to duże wyzwanie, ale i ułatwienie, ponieważ inwestujesz w budynek, który możesz obejrzeć oraz podjąć decyzję, czy oczekujesz właśnie takiej nieruchomości. Warto dobrze rozważyć kupno obiektu z rynku wtórnego, badając uprzednio jego stan techniczny oraz formalno-prawny. Ostrożność pozwala uniknąć nietrafionej inwestycji i cieszyć się z udanego wyboru.

Dodaj komentarz