You are currently viewing Korzyści płynące z kompensacji indukcyjnej mocy biernej

Korzyści płynące z kompensacji indukcyjnej mocy biernej

Obecnie wydatki na energię elektryczną stale wzrastają. Jest to spowodowane użyciem coraz większej liczby urządzeń elektronicznych oraz sprzętów RTV i AGD. Dlatego warto szukać rozwiązań, które zoptymalizują koszta. Jednym z nich jest kompensacja indukcyjnej mocy biernej. Polega ona na instalowaniu specjalistycznych baterii kondensatorów, które ograniczają ilość pobieranej energii z sieci. Moc bierna powoduje straty ciepła, dlatego warto wyeliminować nadmiar jej emisji.

Współczesna technologia kompensacji mocy biernej

Kompensacja mocy biernej indukcyjnejDodatkowo zmniejsza sprawność i trwałość linii kablowych i transformatorowych, co może powodować uszkodzenia całej instalacji. Współczynnik mocy biernej tolerowany przez dostawców prądu waha się w granicach od 0,2 do 0,4, za przekroczenie są naliczane kary i dlatego płaci się więcej za energię elektryczną. Aby temu zaradzić powstała technologia kompensacji mocy biernej indukcyjnej i specjalne do tego procesu elementy konstrukcyjne. Jednak ta instalacja jest opłacalna, gdy starty w ciągu miesiąca wynoszą ponad 500 złotych. Zwrot kosztów następuje najczęściej w okresie od 6 do 24 miesięcy i jest mocno odczuwalny, jednak zależy to od jakości użytych elementów. Jednak aby dobrać odpowiedni sprzęt do układu kompensacji należy posłużyć się analizatorem sieci, który dokona wszelkich potrzebnych pomiarów.

Kompensacja mocy biernej indukcyjnejZyski z tej technologii to między innymi mniejsze rachunki za prąd, zredukowany pobór energii biernej oraz ustabilizowana praca instalacji elektrycznej. Jednak korzyści jest więcej, dzięki kompensacji niepożądana moc indukcyjna redukuje się w sieciach napięcia i liniach zasilających. Powoduje to zmniejszenie ryzyka wybuchu lub innych awarii. Obecnie prawie w każdym domu zainstalowane jest oświetlenie ledowe, używa się komputerów i chłodziarek, a to one odpowiedzialne są za większy pobór mocy indukcyjnej biernej i wyższe rachunki. Jednak nie trzeba rezygnować z ich użycia. Wystarczy dobrać odpowiedni układ kompensacji. Aczkolwiek tylko skuteczne sprzęty do tego przeznaczone pozwolą na redukcję kosztów.

Samo zmniejszenie wydatków na energię elektryczną pozwala na inwestycję w inne ważniejsze kwestie, nie tylko w mieszkaniach prywatnych, ale i w zakładach produkcyjnych. Technologia kompensacji mocy przynosi same korzyści. Oprócz mniejszych wydatków, pomaga zminimalizować ryzyko awarii. Sprawdzi się idealnie w dużych przedsiębiorstwach, biurach oraz domach. Przy obecnie zwiększonych kosztach życia, każdy szuka oszczędności, a niektórzy nawet nie wiedzą, że można je zastosować przy obowiązkowych rachunkach za energię elektryczną.

Dodaj komentarz