Kiedy zamontować markizy okienne?

W okresie zimowym z utęsknieniem wypatrujemy nadejścia słonecznych dni. Jednak kiedy te już nastaną, często szukamy sposobów, aby uciec przed palącym słońcem i zbyt wysoką temperaturą. Jednym z rozwiązań, stosowanym zarówno na balkonach jak i przydomowych tarasach jest zamontowanie markiz, które ochronią nas nie tylko przed zbyt dużym nasłonecznieniem, ale także przed niepożądanym wzrokiem sąsiadów, jeśli jesteśmy mieszkańcami gęstej zabudowy miejskiej.

Markizy i ich montaż

markizy okienne W zależności od potrzeb i rodzaju zabudowania, mamy do wyboru kilka typów markiz. Tradycyjne markizy poziome mają formę lekkiego daszku, wykonanego z materiału poliestrowego lub specjalnej folii, rozpiętego na stalowej konstrukcji. Tkanina musi charakteryzować się wytrzymałością i odpornością na wodę oraz niszczące promieniowanie. Gdy dach nie jest potrzebny, taką markizę można zwinąć zarówno ręcznie, jak i z pomocą elektronicznego systemu. Ten obecny w droższych modelach mechanizm przydatny jest zwłaszcza wtedy, gdy niespodziewanie pod naszą nieobecność dojdzie do załamania pogody. Wówczas specjalny system automatycznie zwinie roletę przy zbyt silnym wietrze, bowiem duża powierzchnia rozpiętego materiału stawia zbyt duży opór i mogłoby dojść do uszkodzenia nie tylko markizy, ale również elewacji budynku czy nawet wybicia okna. Najtańsze markizy okienne z montażem to koszt około 500 złotych, jednak jeśli chcielibyśmy zainwestować w modele z silnikiem, to cena ta wzrasta powyżej tysiąca złotych.

markizy okienne Przy wyborze możemy dopasować kolor i wzór do wyglądu naszego domu czy elewacji apartamentowca, aby markiza stanowiła nie tylko ochronę, ale także ozdobę bryły budynku. Klasyczna markiza zastępuje dach, jednak do wyboru mamy także markizę boczną, która ma formę tymczasowej ściany, chroniącej przed wpadającym ukośnie światłem, niebyt silnym wiatrem oraz niepożądanym wzrokiem przechodniów i sąsiadów. Tego typu rozwiązanie świetnie sprawdzi się zwłaszcza na balkonie. Na rynku dostępne są także markizy, które mają formę przypominającą zewnętrzną roletę i osłaniają same przeszklenia. To również bardzo skuteczna ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem – w zależności od materiału nawet 90% docierającego światła może zostać rozproszone.

Ten rodzaj markiz jest też zdecydowanie bardziej odporny na niekorzystną a pogodę, wytrzymując nawet porywy wiatru osiągające 100 kilometrów na godzinę. Zatem wybór odpowiedniego modelu zależy zarówno od rodzaju zabudowania, jego zewnętrznej stylistyki, jak i naszych osobistych preferencji.

Dodaj komentarz