You are currently viewing Japońskie piękno bez ogródek

Japońskie piękno bez ogródek

Na przestrzeni wieków nasi azjatyccy kompani nie raz udowodnili, że cenią sobie perfekcjonizm, prostotę i elegancję. Wszystko, co ich otacza musi spełniać określone kanony piękna, aby mogło zasłużyć na miano idealnego. Zarówno w dziedzinie architektury, wystroju wnętrz, zachowania kobiet czy kuchni, kultura japońska kieruje się tradycjami i zasadami, które prowadzą najprostszą drogą do osiągnięcia spokoju i wyciszenia, tzw. zen.

Tajemnice Dalekiego Wschodu

Istnieją kraje, które słynną ze swojej gorącokrwistej natury. Mieszkańcy bywają impulsywni, a ich sposób bycia delikatnie mówiąc „wyrazisty”. Zupełnym przeciwieństwem dla nich są mieszkańcy japońskich terenów Azji. Ten słynący z poczucia honoru i surowości naród znalazł ucieczkę od codzienności łącząc zamiłowanie do natury ze swoim powściągliwym stylem życia. Odnaleźć go można zarówno w ich mieszkaniach: praktycznych i funkcjonalnych. Aranżacje pozbawione są dużej ilości mebli i zbędnych dodatków. Na widoku pozostają tylko najcenniejsze elementy. Drewniane komódki i stoliki, przystrojone porcelaną oraz świeżymi kwiatami.

W tradycyjnych japońskich domach unika się przepychu. Również odzież ukrywana jest za przesuwnymi drzwiami garderoby. Ciekawostką jest to, że okna japońskich domów w dawnych czasach pozbawione były szyb. Zamiast nich, stosowano płachty z papieru ryżowego przepuszczające światło słoneczne umocowane w formie ogromnych paneli. Takie rozwiązania stosowano również wewnątrz, w przypadku drzwi (tzw. shoji).

Ten sposób miał nie tylko walory dekoracyjne, ale w przypadku częstych dla tego kontynentu trzęsień ziemi zmniejszał ryzyko niebezpieczeństwa mieszkańców. Z czasem stały się to jednym ze znaków rozpoznawczych krajów Azji. W dzisiejszych czasach zaniechano tego rodzaju wyjść, na rzecz nowocześniejszych środków ostrożności. Jednak ascetyzm, praktyczność, precyzja i wyczucie smaku z powodzeniem odnajdują się także poza japońskim domem.

Reguły panujące przydomowej oazie

Japończycy rzadko pozwalają sobie na ekscesy czy wylewne okazywanie uczuć. Ogród jest jednak miejscem, w którym ich pasje zyskują własne życie. Ich autorzy kochają symbolikę i swe emocje wyrażają właśnie przez ekspresyjne aranżacje swoich terenów zielonych. Ogrody w stylu japońskim mają za zadanie zrelaksować i wyciszyć użytkowników, dlatego ich kompozycje są stylizowane na jak naturalniejsze krajobrazy. To, jak zaprojektować ogród w tym stylu może wydawać się proste, jednak nie tak łatwo dorównać Matce Naturze. Mimo trudności, znalazło się wielu chętnych, którzy próbują sprostować wymaganiom sił przyrody. Aranżacje ogrodów bazują przede wszystkim na dużej ilości zieleni, skałach i wodzie.

Projektanci dbają o to, aby zapewnić sobie elegancki, przydomowy kompleks wypoczynkowy łącząc wszystkie te elementy, urozmaicając je dodatkowo interesującą i delikatną roślinnością, a czasem też klimatycznym oświetleniem i ozdobami. Istnieje kilka rodzajów ogrodów charakterystycznych dla tego regionu. Najczęściej, zarówno w Azji jak i poza jej granicami spotykane są dwa warianty.

Pierwszy z nich to tzw. tsukiyama, w którym odnajdą się wielbiciele zielonych pagórków, szumiących potoków, niewielkich stawów i skał. Ten rodzaj ogrodu ma imitować krajobraz Japonii, składający się z gór otoczonych morzem. Druga wersja jest o wiele bardziej monolityczna. Tego typu ogrody japońskie nazywane są karesansui i należą do tzw. ogrodów suchych. Ich aranżacja składa się przede wszystkim ze żwiru i grabionego piasku, które symbolizować mają skały i uderzające w nie morskie fale.

Symboliczna strona roślin

Projektując swój zielony raj należy pamiętać, że swoistą cechą ogrodów japońskich jest obecność wody. Ma ona ogromne znaczenie, gdyż symbolizuje ona życie i istnienie człowieka. Silne wodospady i potoki są odzwierciedleniem mężczyzny, a spokojne strumyki odpowiadają kobiecej delikatności. Nie bez powodu w japońskim ogrodzie znajdują się skały i kamienie. Są one oznaką wieczności i niezmiennej egzystencji. Aby kamienie spełniły swoje zadanie i dobrze wróżyły właścicielowi, powinny posiadać zbliżony kształt, fakturę, a także wielkość. Dodatkowo, należy zachować ich naturalny układ i pozycję. Oczywistym dopełnieniem są rośliny.

Również im przypisana jest pewna symbolika: obowiązkiem jest tzw. roślinność zimozielona, która zachowuje swój kolor w czasie mrozów, ma ona być obietnicą długowieczności dla użytkownika ogrodu. Kolorowe rośliny do ogrodu japońskiego są jedynie elementem wykończeniowym. Ogrodnicy najchętniej sięgają po byliny tj. dalie, astry, liliowce czy piękne peonie. Naturalnego efektu przestrzeni nadadzą krzewy i pnącza. Warto więc wykorzystać np. azalie japońskie, jaśminowce czy ostrokrzew. Ale żaden gaj nie może obejść się bez drzew uprzyjemniających wypoczynek dając przyjemny cień. Doskonałym wyborem będzie m.in. klon japoński, miłorząb czy przepięknie kwitnące magnolie, ozdobne wiśnie i sosna drobnokwiatowa.

Podsumowanie

Akcentem stanowiącym „wisienkę na torcie” są dekoracje. Wykorzystać możemy wszelkiego rodzaju kamienne latarnie i rzeźby, dzwonki czy pagody. Koniecznością jest, aby ich liczba była nieparzysta, ponieważ jest to kolejna cecha charakteryzująca ten typ ogrodów. Jeżeli czerpiemy ukojenie przyglądając się opływowym i delikatnym kształtom, wpuśćmy do naszego stawu karpie koi: piękne i eleganckie symbole równowagi.

Dodaj komentarz