You are currently viewing Jakie wady i zalety posiadają podjazdy z płyt ażurowych?

Jakie wady i zalety posiadają podjazdy z płyt ażurowych?

Budowa podjazdu to wyzwanie, które czeka wielu właścicieli domów. Trasa, która łączy drogę publiczną z garażem, powinna być bowiem nie tylko wygodna, ale także trwała i korespondująca z wyglądem działki. Podjazdy można zbudować np. z betonowych płyt z ażurowym wzorem. Mają one gorących zwolenników, jak i zdecydowanych przeciwników. Która z grup jest bardziej liczna i kto ostatecznie ma rację w dyskusji o zasadności budowania podjazdów z takich płyt?

Charakterystyka płyt ażurowych

płyty ażurowe na podjazdPłyty ażurowe produkowane są z betonu. Technologia ich wykonania zakłada używanie form, które wypełnia się odpowiednią mieszanką. Masę pozostawia się w matrycach do lekkiego stężenia, po czym wyjmuje się płyty, by utwardziły się na powietrzu. Gotowy produkt to rodzaj betonowej kratownicy, który służy do wykładania parkingów, umacniania nasypów i brzegów stawów. Ażurowe płyty wykorzystuje się także do budowy podjazdów i ścieżek ogrodowych. Producenci w ofertach wyróżniają dwa główne rodzaje płyt: zbrojone i zwykłe. Kratownice dostępne są w różnych kolorach i wzorach oczek.

Wyłożenie terenu płytami ażurowymi wymaga wykonania odpowiedniej podbudowy. Bez niej kratownice nie będą spełniały swojej funkcji, a po jakimś czasie zaczną pękać lub ześlizgiwać się poza wyznaczony obrys. Ważne jest, aby obszar pod płyty został wyrównany. Kratownice nie nadają się do wykładania podjazdu pełnego wybojów, kamieni lub kretowisk.

Na samym spodzie konstrukcji należy położyć włókninę, następnie grubą warstwę tłucznia (25 cm) i piasek. Tak przygotowana podbudowa pozwala na ułożenie płyt z ażurowym wzorem.

Budowa kratownic umożliwia wypełnienie pustych przestrzeni, które znajdują się wewnątrz betonowego wzoru. Zazwyczaj zasypuje się je kruszywem albo obsiewa trawą.

Uwaga. Trawa, która porasta parkingi albo podjazdy z płyt ażurowych, wymaga żyznego podłoża. W tym celu przestrzenie w kratownicy należy wypełnić ziemią do trawników albo mieszaniną piasku z torfem lub kompostem.

Zalety podjazdów z płyt ażurowych

trawa na podjeździePodjazdy wykonane z ażurowych płyt mają wiele zalet, które pozwalają im skutecznie konkurować z tymi wyłożonymi kostką brukową. Oto najważniejsze z nich:

• rozwiązanie przyjazne naturze – ażurowy podjazd można obsiać trawą, co zwiększa powierzchnię terenów zielonych w okolicy. Współcześnie odczuwa się ich deficyt, zatem każdy skrawek z roślinnością jest na wagę złota.

• lepsze dopasowanie do wyglądu działki – ażurowy wzór umożliwia wypełnienie płyt kruszywem, co pozwala zamaskować betonowy podjazd. Dzięki temu nie wygląda on masywnie i sztucznie, co korzystnie wpływa na estetykę całej działki.

• odprowadzanie deszczówki – ażurowa budowa płyt pozwala na przesiąkanie wody opadowej do gruntu. Zapobiega to jej gromadzeniu w najniższym miejscu podjazdu lub podmywaniu zabudowań. Jeśli płyty na podjeździe zostały ułożone zgodnie ze sztuką, to deszczówka swobodnie rozprowadza się na całej jego powierzchni.

Wady podjazdów z płyt ażurowych

minusy płyt ażurowychPodjazdy z płyt ażurowych nie są wolne od wad, które stanowią koronne argumenty ich przeciwników. Wśród najpoważniejszych minusów wskazują oni:

• błoto – po deszczu ziemia we wpustach płyt może stać się grząska. Chodzenie po takiej nawierzchni jest nieprzyjemne i najczęściej kończy się obowiązkiem wyczyszczenia zabrudzonego obuwia.

• śliska nawierzchnia – w czasie zimy śnieg może zalegać w rowkach płyt. Jeśli podjazd nie zostanie skrupulatnie odśnieżony i posypany piaskiem, nawierzchnia stanie się śliska. Może to utrudnić poruszanie się po podjeździe pieszo lub samochodem.

• kruchość płyt – kratownice poddane dużym obciążeniom wykazują tendencje do pękania i rozpadania. Z reguły płyty zbrojone o grubości około 10 cm wytrzymują masę przejeżdżającego samochodu osobowego, ale pod ciężarem np. śmieciarki, mogą ulec zmiażdżeniu.

Czy budowa podjazdu z płyt to dobra inwestycja?

wybór podjazdu z płytPłyty ażurowe mają wiele zalet, ale nie są także wolne od wad. Decyzja, czy warto wykładać nimi podjazd, musi zatem zostać dobrze przemyślana.

Wydaje się, że minusy podjazdów z płyt można dość łatwo wyeliminować np. dzięki nieprzeciążaniu ich, regularnemu odśnieżaniu czy obsadzeniu trawą. Dzięki tym zabiegom staną się trwalsze oraz bardziej przyjazne w użytkowaniu. Warto rozważyć ich zakup także dlatego, że odwadniają działkę oraz urozmaicają jej wygląd.

W ostatecznym rozrachunku można uznać, że warto zbudować podjazd z płyt ażurowych. To rozwiązanie ma sporo zalet, a istniejące minusy można w łatwy sposób zniwelować.

Dodaj komentarz