Jakie haki do zawiesi wybrać?

W obecnym czasie zawiesia transportowe są jednym z częściej wykorzystywanych elementów podczas transportu różnych elementów. Ważnym elementem i akcesorium współpracującym ściśle z nimi są haki. W przypadku zawiesi łańcuchowych, możliwe jest stosowanie jedynie haków skracających. Wynika to przede wszystkim z faktu, że w zależności od rodzaju zawiesi, zastosować trzeba zupełnie inny rodzaj haka, który będzie z nimi współpracował.

Haki do zawiesi łańcuchowych i ich zastosowanie

haki do zawiesi łańcuchowychTakie haki obrotowe będą zdecydowanie najlepszym wyborem w przypadku wykorzystywania zawiesi typu liniowego. Wynika to z faktu, że są one w stanie skutecznie zapobiec skręcaniu się liny. Haki kontenerowe na przykład doskonale nadają się do przetransportowania kontenerów, gdyż ich kształt jest przystosowany do ich naroży. Szerokie haki do zawiesi łańcuchowych to zaś głównie haki skracające, które spełniają wszelkie normy oraz posiadają dostosowany do rodzaju tego właśnie zawiesia trzpień. Należy pamiętać, aby przy wyborze tego haka zwracać baczną uwagę na jego parametry, gdyż może się to przekładać na zachowanie bezpieczeństwa podczas transportu. Ważne jest więc, by wykorzystywany hak skracający spełniał ważne normy zharmonizowane PN-EN 1677-1, które będą świadczyć o jego znacznie podwyższonej wytrzymałości.

haki do zawiesi łańcuchowychNależy również wybrać jedynie takie haki skracające, które zostały właściwie oznakowane – powinny się znajdować na nich takie oznaczenia jak symbol wyboru, znak CE, a także i numer seryjny partii, czy też dopuszczalne obciążenie danego haka. Istotną rolę przy wyborze tego najbardziej odpowiedniego w danej sytuacji haka, powinien odgrywać również współczynnik bezpieczeństwa, który to akcesorium posiada. Ważna jest także klasa danego haka, która to oznacza tak naprawdę klasę wykorzystanej do produkcji danego haka skracającego stali. Ważne, by posiadał więc on klasę co najmniej 10, co będzie świadczyć o jego podwyższonej odporności na rozciąganie, bardzo ważnej, biorąc pod uwagę sposób wykorzystywania takiego właśnie haka. Wszystkie komponenty wykorzystywanego haka skracającego, powinny być zaś malowane proszkowo, co da pewność, że będą one odporne na rozwój korozji.

W obecnym czasie znaczną uwagę przykłada się do wyboru odpowiednich akcesoriów transportowych, szczególnie tych współpracujących z zawiesiami transportowymi. Ważne, by były one wykonane z możliwie jak najlepszych jakościowo materiałów, takich jak stal malowana proszkowo. Ważne jest również, by rodzaj wykorzystywanego haka dostosowany był do rodzaju używanego zawiesia.

Dodaj komentarz