Jakie cechy powinna posiadać nawierzchnia sportowa?

Aby korzystanie z boiska, czy też innego miejsca uprawiania sportu, było odpowiednio wygodne oraz bezpieczne, szczególnie ważne wydaje się dobranie odpowiedniej nawierzchni sportowej. Właśnie z tego względu, warto się upewnić, że wyróżniać się ona będzie pewnymi, ściśle określonymi cechami, oraz parametrami.

Po czym poznać dobrą nawierzchnię sportową?

Szczególnie ważna wydaje się być jakość wykonania takiej nawierzchni, oraz rodzaj wykorzystanego w takich celach materiału. W obecnym czasie, przede wszystkim w celu wykończenia boisk sportowych, wykorzystywana jest najczęściej specjalna mieszanka żywicy poliuretanowej, zmieszana z granulatami gumowymi. Dzięki temu bowiem, tak wykonana nawierzchnia wyróżniać się będzie mogła pewnymi, szczególnie ważnymi dla użytkowników boiska cechami, na które zazwyczaj zwraca się zdecydowanie najwięcej uwagi. chodzi tutaj przede wszystkim o bardzo wysoką elastyczność takiej nawierzchni, która przekładać się będzie z kolei na stopień zapewnianej przez taką właśnie nawierzchni amortyzacji. Dzięki temu, znacznemu zwiększeniu ulec może ogólne bezpieczeństwo podczas uprawiania dowolnych aktywności sportowych, oraz komfort ich wykonywania. Powoduje to jednocześnie, że obecnie najlepszej jakości nawierzchnia sportowa to właśnie ta wykona z takiej mieszanki materiałów. Ten właśnie rodzaj nawierzchni, wydaje się szczególnie dobrze sprawdzać w pewnych, szczególnych zastosowaniach, gdzie wykorzystywany jest on zdecydowanie najczęściej. I tak, wykorzystywany jest on do wykańczania kortów tenisowych, bieżni, boisk o cechach wielozadaniowych, oraz do boiska piłki nożnej.

Oczywiście poszczególne rodzaje nawet takiej właśnie nawierzchni, różnić się mogą między sobą w istotnych szczegółach technologią zastosowaną do ich wykonania. I tak, w przypadku, kiedy boisko pełni cechy miejsca do uprawiania bardzo zróżnicowanych dyscyplin sportowych, wykorzystywana jest zazwyczaj co najmniej jednowarstwowa nawierzchnia wykonana z poliuretanu, której całkowita grubość zbliża się lub wynosi 13 mm. Inna jej grubość konieczna będzie w przypadku wykonywania na boisku jednej dyscypliny sportowej. W obecnym czasie, szczególny nacisk kładziony jest na rodzaj nawierzchni stosowany najczęściej w miejscach uprawiania sportu. To właśnie od niej zależeć będzie komfort podczas wykonywania ćwiczeń, ale także i poziom bezpieczeństwa, związany z zapewnieniem odpowiedniej amortyzacji upadków. Rodzaj nawierzchni dostosowany powinien być przede wszystkim do rodzaju ćwiczeń, które wykonywane są najczęściej w danym miejscu.

Po profesjonalną nawierzchnię zapraszamy na www.sportfloor.pl.

Dodaj komentarz