Jaka powinna być izolacja techniczna?

Jaka powinna być izolacja techniczna?

Izolacja jest ważna w każdej branży. Izolować należy budynki, zbiorniki, hale i inne konstrukcje. Ważna jest często nie tylko izolacja termiczna, ale również przeciwwodna czy akustyczna. Nie inaczej jest w przypadku izolacji przemysłowych turbin, rurociągów, silników i innych. Tutaj również izolacja jest bardzo ważna, oczywiście głównie ta termiczna.

Dobra niepalna izolacja

cienka izolacja termicznaChodzi o to by odzyskać ciepło, dzięki czemu można obniżyć rachunki, a każde oszczędności są dobre. Jaka powinna być izolacja termiczna w takim miejscu jak fabryka, magazyn przetwórczy, czy ciepłownia? Niepalna cienka izolacja termiczna z pewnością jest godna uwagi. Niepalność jest w tym kontekście bardzo ważna. Rury czy turbiny nagrzewają się do bardzo wysokich temperatur, które mogłyby sprawić, że niektóre materiały by się zapaliły, a jeśli nie to poprzez podgrzanie mogłyby stracić swoje właściwości. Na przykład powłoka izolacyjna by zmiękła, stopiła się, czy zmalała. Dobra izolacja wcale nie musi być gruba. Są materiały które przy grubości jednego centrymetra dałyby taki sam efekt jak inny materiał o grubości metra. Wszystko zależy od jakości i wytrzymałości. Cienka izolacja jest tutaj korzystna także z tego punktu widzenia, że zajmuje mało miejsca. Duże maszyny i inne konstrukcje przemysłowe składają się z milionów części, blisko siebie osadzonych.

cienka izolacja termicznaGruba izolacja by się po prostu nie zmieściła. Trzeba byłoby ją skracać, ucinać, a wtedy nie spełniłaby swojej roli. Mogłaby też uniemożliwić dojście do dalszych fragmentów urządzenia, co jest szczególnie kłopotliwe w przypadku awarii sprzętu. Dobra izolacja w przemyśle musi być także odporna na działanie różnych chemikaliów. Sama maszyna może mieć w swoich komponentach różne smary, substancje chłodzące, czy paliwa. W samym zakładzie przemysłowym zaś mogą być używane tysiące innych substancji. Jeśli izolacja byłaby wrażliwa na działanie takich substancji to szybko mogłaby się zniszczyć. Pojawiłyby się w niej dziury, wgłębienia, kwas wyżarłby izolację i na nic by się ona zdała. Dlatego też poleca się izolacje które mają zewnętrzną warstwe powleczoną dodatkowym materiałem. Może to być teflon, silion, czy też aluminium. Dzięki temu szkodliwe substancje nie będą wnikać w głąb izolacji i ją niszczyły.

Podsumowując, najlepsza izolacja termiczna dla przemysłu to taka, która jest niepalna, cienka, odporna na działanie różnych substancji chemicznych. Tylko taka izolacja skutecznie przyczyni się do odzysku ciepła i idących za nim oszczędności. Izolacja to zawsze dobra inwestycja.

Dodaj komentarz