You are currently viewing Jaką funkcję pełni hydroizolacja pozioma?

Jaką funkcję pełni hydroizolacja pozioma?

Podczas projektowania konstrukcji budynków, projektant musi zadbać nie tylko o odpowiednią nośność poszczególnych elementów konstrukcji budynku, ale także o ich zabezpieczenie przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Jednym z najbardziej szkodliwych dla materiałów budowlanych i najtrudniejszych do ujarzmienia czynników jest woda.

Hydroizolacja musi być wykonana

hydroizolacja pionowaMoże ona pochodzić z powietrza, opadów atmosferycznych lub gruntu. Ta ostatnia stanowi wyzwanie dla inżynierów od bardzo dawna, ponieważ jest czynnikiem wykazującym największą zmienność w okresie nie tylko kilku miesięcy, ale także wielu lat. Ze względu na ograniczone miejsce w miastach, coraz częściej inwestorzy decydują się na budowanie obiektów w miejscach, w których poziom posadowienia konstrukcji znajduje się poniżej zwierciadła wody gruntowej. Może ona po prostu znajdować się w gruncie lub napierać na fundamenty. Poziom wód gruntowych oraz siła napierającego słupa cieczy jest zależna od pory roku. W okresie jesieni oraz wiosny zagrożenie jest znacznie większe niż w pozostałych miesiącach, dlatego właśnie na ten okres zaleca się wykonywanie badań geotechnicznych. W sytuacji, kiedy mamy do czynienia z bezpośrednim działaniem wody gruntowej, należy odpowiednio zabezpieczyć fundamenty przed jej działaniem. Niestety hydroizolacja pionowa bardzo często jest mylona przez wykonawcę lub projektanta z izolacją przeciwwilgociową, co przyczynia się do powstawania wielu problemów w czasie eksploatacji budynku.

hydroizolacja pionowaOdpowiednie zabezpieczenie nowych fundamentów przed napierającą wodą powinno odbywać się już na etapie projektowania konstrukcji. Zamiast murowanych ścian fundamentowych zaleca się tworzenie konstrukcji monolitycznej łączącej pionowe przegrody z nośnymi ławami. Warstwę papy lub innego tworzywa układa się w takich przypadkach zarówno od strony wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Należy także odpowiednio zadbać o ciągłość hydroizolacji, ponieważ woda bez problemu przedostanie się przez nawet najmniejszą powstałą szczelinę. Papę należy także wyprowadzić powyżej poziomu gruntu, aby uniemożliwić powstanie zjawiska kapilarnego podciągania wody. Jeśli nie zadbamy o odpowiednią hydroizolację pionową zabezpieczającą fundament przed naporem słupa cieczy w trakcie budowy, może to nieść za sobą wiele niekorzystnych skutków.

Zawilgocone ściany stracą swoją wytrzymałość, a zawarta w nich woda przyczyni się do szybszego wychładzania się budynku. W sytuacjach drastycznych brak izolacji lub jej nieprawidłowe wykonanie może doprowadzić nie tylko do rozwoju pleśni i grzybów, ale także do zalania piwnicy.

Dodaj komentarz