You are currently viewing Jak zbudować dom na podmokłym terenie?

Jak zbudować dom na podmokłym terenie?

Malowniczo położona działka budowlana to marzenie każdego inwestora. Postawienie domu nad meandrującą rzeką albo z widokiem na urokliwe jezioro to gratka dla wielbicieli naturalnego piękna. W przypadku takich terenów należy jednak pamiętać o ich tendencji do podmakania. Pod względem budowlanym są to trudne grunty, wymagające zastosowania odpowiedniej technologii w celu ich zagospodarowania. Jak zatem postawić dom na takiej działce, by był suchy i bezpieczny?

Specyfika podmokłych terenów budowlanych

dom nad wodąGrząska działka niedaleko dużego stawu, cieku wodnego albo w pobliżu bagnistych łąk jest czymś zupełnie naturalnym. Grunty narażone na dużą wilgotność mają bowiem inną budowę niż zwięzła ziemia na suchych terenach. Uwodniona gleba jest zazwyczaj mało nośna i niestabilna, co powinno skłaniać do dłuższego zastanowienia nad zakupem takiej parceli.

Podmokłe działki budowlane często sprzedawane są w kusząco niskich cenach. Atrakcyjny koszt ma zachęcić inwestora do szybkiego podjęcia decyzji i podpisania umowy. Warto jednak wiedzieć, że nie każda parcela nad jeziorem nadaje się do postawienia domu.

Uwaga! Stawiając dom na podmokłym terenie, bez szczegółowej wiedzy o specyfice gruntu, możesz wybrać nieodpowiednią technologię budowy. Jej niedostosowanie do warunków glebowych grozi np. pękaniem ścian i sufitów, a w najgorszym wypadku trwałym uszkodzeniem nierównomiernie osiadającego budynku.

Badanie geodezyjne parceli budowlanej

badanie działki pod domAby uniknąć nietrafionej inwestycji, należy udać się do właściwego urzędu gminy i poprosić o wgląd w miejscowe mapy geodezyjne. Dzięki nim można dowiedzieć się, na jakiego typu terenie znajduje się dana działka. W bardziej skomplikowanych przypadkach, przed sfinalizowaniem transakcji, można zlecić dodatkowe badanie gruntu. Ocena jego rodzaju i stopnia uwodnienia pozwoli stwierdzić, czy teren nadaje się pod zabudowę. Wykonanie jednego cyklu odwiertów i analizy próbek kosztuje, w zależności od regionu, około 1 000 złotych. W przypadku terenów o dużej wilgotności, badanie geotechniczne warto powtórzyć po kilku miesiącach w celu porównania wyników.

Uwaga! Działki budowlane najlepiej jest oglądać na wiosnę, gdy poziom wód gruntowych jest maksymalnie wysoki. To pozwoli naocznie ocenić stopień podmakania terenu i wstępnie oszacować związane z tym ryzyko.

Posiadanie pełnych i aktualnych danych o parceli pomaga nie tylko podjąć decyzję o jej zakupie, ale także z wyprzedzeniem skalkulować koszty budowy domu. Często zdarza się bowiem, że o ile podmokła działka jest tania, o tyle nakłady na jej przygotowanie oraz postawienie budynku są już bardzo wysokie. Z reguły wybudowanie domu na takiej parceli jest droższe, niż postawienie go na suchej i stabilnej działce.

Znając warunki wodno-gruntowe danego terenu można omówić z wykonawcą etapy i koszty inwestycji, a następnie podjąć decyzję, czy rozpoczęcie budowy to opłacalne posunięcie. Część osób w takiej sytuacji rezygnuje z dalszych negocjacji i szuka innej parceli, ale zdarza się, że malownicza okolica motywuje do wydania większej ilości pieniędzy na wymarzone siedlisko. Jak zatem poradzić sobie z budową domu na podmokłym terenie, by budynek był stabilny i bezpieczny?

Budowa domu na podmokłym terenie

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na to, jak przygotować podmakającą działkę pod budowę domu oraz postawić na niej stabilny i bezpieczny budynek. Oto najpopularniejsze z nich:

przygotowanie działki pod budowę• W początkowej fazie inwestycji większość wykonawców podnosi wysokość działki, aby zabezpieczyć przyszły budynek przed podsiąkającymi wodami gruntowymi. Czasem zdarza się, że parcela wymaga wywiezienia wierzchniej warstwy gleby i dopiero tak oczyszczony profil zasypuje się piaskiem czy gruzem. Ile materiału potrzeba, aby podnieść poziom działki? Często co najmniej kilkadziesiąt wywrotek. Nawieziony materiał wymaga ugniecenia np. walcem i pewnego okresu naturalnego odpoczynku, podczas którego nie przeprowadza się na parceli prac budowlanych.

• Budynki mieszkalne stawiane na podmokłym terenie nie powinny mieć piwnicy. Ingerowanie w głąb uwodnionego terenu może doprowadzić do częstego pojawiania się wody w jego podziemnej części. Aby zapewnić sobie miejsce do przechowywania, warto w domu zaprojektować duży schowek lub spiżarnię albo postawić obok niego osobny obiekt gospodarczy.

• Postawienie domu na grząskiej parceli wymaga zastosowania nieprzepuszczalnej hydroizolacji i drenażu oraz zaprojektowania fundamentów ponad lustrem wód gruntowych. Niezbędne jest także opracowanie systemu odprowadzania z działki deszczówki, która dodatkowo uwadnia i tak już bardzo wilgotną glebę.

• Odwadnianiu działki służy także wykopanie na jej terenie stawu. Oczko wodne będzie skutecznie chroniło dom przed nadmiarem wody, a dodatkowo stanie się ozdobą ogrodu.

Podsumowanie

Podmokłe tereny często odznaczają się wyjątkową malowniczością, co zachęca inwestorów do budowy domu właśnie w takiej okolicy. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach, aby nie dokonać złego wyboru, skutkującego podmywaniem fundamentów czy pękaniem sufitu. Rozważając zakup podmokłej działki zawsze należy zbadać specyfikę gruntów oraz oszacować koszty budowy domu zgodnie ze sztuką ich stawiania na trudnych parcelach. Dzięki temu można uniknąć nietrafionej inwestycji i cieszyć się z mieszkania w pięknej okolicy.

Dodaj komentarz