Wraz z biegiem czasu, widoczny jest ponowny wzrost popularności, wykorzystywanych przez wiele wieków pieców kaflowych. Wszystko to z pewnością ma związek ze znacznie wydajniejszymi zdolnościami pieców do akumulacji ciepła, co jednocześnie pozwala na zmniejszenie kosztów utrzymania gospodarstwa domowego. Oczywiście, aby tak właśnie było, korzystać należy z pieców wykonanych w odpowiedni sposób.
Budowa pieca kaflowego
Piece kaflowe, to bowiem konstrukcja znacznie bardziej złożona i skomplikowana niż mogłoby się wydawać. Do ich prawidłowej budowy, która zapewni możliwość korzystania z nich przez bardzo długi czas, bardzo ważne jest zastosowanie odpowiednich metod. Piece kaflowe, składają się tak naprawdę z szeregu bardzo ważnych dla ich prawidłowego działania części. Pierwszym elementem, który umożliwia same rozpalanie w takim właśnie piecu, jest ruszt paleniskowy. Ważne by stworzony były one z materiałów szczególnie odpornych na odziaływanie ekstremalnie wysokich temperatur. Szczególnie ważnym elementem tego ruszty są tak zwane rusztowiny czyli elementy dbające o prawidłowy przepływ powietrza kluczowy dla utrzymania palącego się ognia przed długi czas. Ruszt, jest więc elementem, który powinna brać pod uwagę każda firma zduńska, zajmująca się realizacją zadań takich jak umiejętna budowa pieca kaflowego.
Kolejnym bardzo ważnym elementem pieca kaflowego okazuje się być masa kumulacyjna pieca. to właśnie ona będzie służyła do magazynowania ciepła nawet wtedy, kiedy nie jest w nim rozpalone, a jest ona zazwyczaj zbudowana w oparciu o ceramiczne kanały dymowe. Te, są z kolei zbudowane po prostu z cegieł lub też z płyt szamotowych, lub też wykonane są z uprzednio przygotowanych kształtem z tak zwanych spieków ceramicznych. Masa kumulująca , powinna być dostosowana do specyfiki budowy pieca, jak również rozmiarów pomieszczenia, które ma być z jego pomocą ogrzewane. Ostatnim, bardzo ważnym elementem każdego pieca pozostawać powinna niewątpliwie jego obudowa, która pełni funkcje wykończeniowe. Powinna być jednak wykonana z materiałów odpornych oraz przepuszczających ciepło, takich jak kafle ceramiczne. Właściwa budowa pieca, z uwzględnieniem nowoczesnych zdobyczy techniki, jak również tradycji, okazuje się mieć znaczenie kluczowe dla jego prawidłowego działania. Bardzo ważne więc jest, aby piec zbudowany był z różnych komponentów, które w praktyce pełnią w jego przypadku, zróżnicowane funkcje. Równie ważne jest zastosowanie odpowiedniego paleniska, jak też i elementów kumulujących ciepło w piecu i oddających je przez dłuższy czas po ugaszeniu ognia.
Więcej informacji znajdą Państwo na www.syda.pl – zapraszamy!