You are currently viewing Jak dobrać odpowiedni podkład pod panele?

Jak dobrać odpowiedni podkład pod panele?

Panele podłogowe są najczęściej stosowanym wykończeniem wielu wnętrz. Szeroki wybór kolorów oraz faktur sprawia, że przy użyciu tego materiału wykończeniowego można uzyskać praktycznie dowolny efekt wizualny. Ułożenie takiej podłogi wymaga jednak zastosowania technologii, którą określa się jako „podłoga pływająca”.

Najczęściej wybierane podkłady

podkłady pod panele podłogowe	Oznacza to, że warstwa wykończeniowa w żadnym miejscu nie styka się z betonową posadzką, stropem oraz ścianami. Taki układ warstw jest bardzo korzystny dla użytkowników oraz materiału wykończeniowego. Dlaczego panele laminowane i tradycyjne wymagają dodatkowej ochrony? Panele podłogowe najczęściej wykonane są z materiałów drewnopochodnych – płyty MDF lub sklejki. Dzięki temu zyskują duża odporność na uszkodzenia mechaniczne, nie da się ich w prosty sposób złamać ani zarysować (ten parametr zależny jest od określonej przez producenta klasy ścieralności). Ze względu na to, że mamy do czynienia z materiałem naturalnym, powinniśmy liczyć się z tym, że jest on podatny na działanie wody oraz inne odkształcenia mechaniczne np. ugięcie. Panele podłogowe są również bardzo sztywne, co w praktyce przekłada się na bardzo dobre przenoszenie drgań. W związku z tym, jeśli planujemy wykończenie podłóg w domu właśnie tym materiałem, należy zadbać o odpowiednie wykonanie izolacji.

podkłady pod panele podłogowe	Materiałem doskonale nadającym się do stworzenia dylatacji pomiędzy posadzką a warstwą wykończenia są podkłady pod panele podłogowe laminowane. Najczęściej spotykanym i najchętniej wybieranym przez klientów rodzajem izolacji są maty wykonane z pianki poliuretanowej. To, jaki rodzaj powinniśmy wybrać, jest uzależnione od tego, czy w pomieszczeniu jest zainstalowana infrastruktura niezbędna do ogrzewania podłogowego. Dlatego podczas wyboru należy uważnie czytać opis producenta – na opakowaniu informuje on, czy podkłady nadają się do stosowania w takiej sytuacji. Pianka poliuretanowa jest nie tylko doskonałym materiałem do tłumienia drgań. Zawarte w materiale pory powietrza sprawiają, że podkład jest także świetnym izolatorem termicznym, dlatego nie każdy rodzaj nadaje się do umieszczenia go na posadzce wzbogaconej z ogrzewaniem podłogowym. Podkłady podłogowe z tworzywa sztucznego nie wchłaniają wody oraz pełnią funkcją paroizolacji.

Dzięki temu nie ma potrzeby, aby umieszczać pod nimi dodatkowe folie lub smarować powierzchnię posadzki specjalistycznymi dyspersjami. Dodatkowo miękki, kilkumilimetrowy podkład doskonale wyrównuje powierzchnię podłogi. Nie trzeba więc przed ułożeniem paneli bardzo dokładnie jej wyrównywać, co pozwala znacznie skrócić czas pracy.

Dodaj komentarz