Ile kosztuje budowa i utrzymanie basenu w domu?

Ile kosztuje budowa i utrzymanie basenu w domu?

Basen w piwnicy? Wbrew pozorom to inwestycja osiągalna dla sporej grupy osób, która posiada lub planuje budowę własnego siedliska. Sprawdź, ile kosztuje wykonanie i utrzymanie basenu w domu. Kosztorys na pewno Cię zaskoczy!

Basen w cenie kawalerki

basen w cenie kawalerki Zbudowanie basenu w domu nie jest tak kosztowne, jak myśli wiele osób. Oczywiście, jest to niemała inwestycja, ale średniej wielkości pływalnię można wykonać już za około 120 000 złotych. To cena taniej kawalerki w mieście wojewódzkim. Jeśli zatem planujesz budowę domu i uwielbiasz pływać, pomyśl o posiadaniu własnego basenu w piwnicy.

Do celów rekreacyjnych wystarczy pływalnia o wymiarach: 8-12 metrów długości, 4-8 metrów szerokości i 1,5 metra głębokości. W takim obiekcie można pływać do woli, uprawiać aqua aerobic albo grać w wodną piłkę. Możliwości jest naprawdę wiele! Jeśli poza trenowaniem różnych stylów lubisz także skoki do wody, pomyśl o głębszym basenie. Jeśli pod trampoliną toń wody będzie mieć głębokość co najmniej 2,3 metra, możesz już bezpiecznie skakać.

Wskazówka. Taniej jest zaplanować budowę basenu na etapie projektowania domu. Jeśli posiadasz już własne siedlisko i marzysz o pływalni, to do standardowej ceny basenu dolicz około 25% tej kwoty. Tyle mniej więcej kosztuje dostosowanie piwnicy do budowy pływalni.

własny basenSzacując koszty budowy pływalni, oceń, ile osób i jak często będzie z niej korzystać. Mniejszy basen, dla 1-2 pływaków, zbudujesz za około 100 000 złotych, większy za 120 000-150 000 złotych. Górna granica ceny nie istnieje. Wyznacza ją tylko wyobraźnia oraz zamożność inwestora. We wskazanych powyżej cenach otrzymasz: projekt, wykopanie niecki, jej wykończenie oraz oprzyrządowanie.

Nie zapominaj też o kosztach utrzymania własnej pływalni. Średni koszt miesięczny, z którym trzeba się liczyć, to około 2 000-3 000 złotych. Utrzymanie największych i najdroższych prywatnych pływalni może jednak kosztować dużo więcej, nawet 8 000-9 000 złotych miesięcznie. W ramach abonamentu znajduje się: ogrzanie wody, oświetlenie, chemia basenowa do czyszczenia wody oraz serwisowanie urządzeń (pompy, filtry itp.). Jeśli coś się zepsuje lub zniszczy, musisz liczyć się z poniesieniem dodatkowych kosztów na naprawę lub wymianę danego elementu.

Opłacalność budowy basenu otwartego

basen na powietrzuBudowa otwartego basenu jest łatwiejsza i tańsza niż pływalni krytej. Ponadto taki obiekt jest bardzo efektowny oraz umożliwia spędzanie czasu na świeżym powietrzu.

Pamiętaj jednak, że w polskim klimacie posiadanie basenu w ogrodzie nie jest najlepszą inwestycją z uwagi na zmiany pór roku. Chłodne jesienie i wiosny oraz mroźne zimy skutecznie uniemożliwiają korzystanie z pływalni. Otwarty basen przyda Ci się tylko w ciepłym sezonie, trwającym około 8-10 tygodni, a to niewiele. W ogólnym ujęciu zainwestowanie w taką pływalnię jest nieopłacalne.

 

Kiedy warto zainwestować we własną pływalnię?

plusy posiadania basenuJeszcze kilkanaście lat temu posiadanie basenu w domu było rzadkością. Na taką inwestycję mogli pozwolić sobie tylko najzamożniejsi. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na wybudowanie własnej pływalni. Warto jednak zastanowić się, czy to opłacalny pomysł.

Jeśli lubisz pływać i robisz to bardzo często, własny basen na pewno Ci się przyda. Jeśli z kolei pływasz rzadko, ale idea posiadania pływalni przypadła Ci do gustu, rozważ inną formę zainwestowania pieniędzy. Nie warto wydawać środków na obiekt, który będzie w sporadycznym użytku. To marnotrawstwo przestrzeni oraz funduszy.

Podsumowanie

Budowa własnego basenu w domu to inwestycja, która powinna zostać dobrze przemyślana. Jeśli jednak wszystko wskazuje na to, że stać Cię na założenie pływalni i jej utrzymanie, a ponadto lubisz aktywność w wodzie, wydatek się opłaci. W zamian zyskasz nieograniczoną możliwość uprawiania sportu i rekreacji. Jeśli będziesz z niej korzystać, poprawie ulegnie Twoja kondycja, wydolność oraz znikną nadprogramowe kilogramy i bóle kręgosłupa. Same zalety!

Dodaj komentarz