You are currently viewing Fotowoltaika – co należy wiedzieć?

Fotowoltaika – co należy wiedzieć?

W obecnych czasach kluczowe są zachowania proekologiczne. Coraz więcej mówi się o ratowaniu klimatu planety poprzez np. odnawialne źródła energii. Jednym z najpopularniejszych źródeł jest energia z promieniowania słonecznego, odznaczająca się dużą popularnością nie tylko wśród inwestorów firmowych, ale również w gospodarstwach domowych.

Nowoczesne i niezawodne instalacje

instalacje fotowoltaiczneZnaczenie energii z promieniowania słonecznego jest ogromne. Wiąże się to z tym, że dzięki temu źródle zaspokajane jest 2,7 % światowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Warto również zaznaczyć, że energii promieniowania słonecznego, jaka dociera ze Słońca do Ziemi w ciągu 56 dni, odpowiadają wszystkie złoża węgla, ropy naftowej i gazu ziemnego. Porównanie to pokazuje, jak wiele odnawialnej energii można wykorzystać w stosunku do źródeł nieodnawialnych. Mówiąc o energii odnawialnej, należy wspomnieć o francuskim fizyku, Alexandrze Edmondzie Becquerellarze, któremu przypisuje się odkrycie efektu fotowoltaicznego i zasad działania ogniwa słonecznego. Becquerellar zainspirował wielu innych naukowców, którzy mieli realny wpływ na dzisiejsze znaczenie energii pozyskiwanej z promieniowania słonecznego, ale dopiero w 1945 roku zbudowano pierwsze ogniwo fotowoltaiczne (PV) – w tamtym momencie technologia fotowoltaiczna pozwoliła zasilić urządzenie elektryczne przez kilka godzin.

instalacje fotowoltaiczneWszystkie te odkrycia przyczyniły się do tego, że standard dzisiejszej fotowoltaiki jest na tak wysokim poziomie. Fotowoltaikę należy więc łączyć bezpośrednio z przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną. Mimo niemałych kosztów instalacje fotowoltaiczne są częstym wyborem, przede wszystkim ze względu na to, że wiążą się one z ekologią, co obecnie jest bardzo pożądane, ale również wybór ten jest zwyczajnie praktyczny – promieniowanie słoneczne jest wszędzie dostępne. Samo działanie fotowoltaiki nie należy do skomplikowanych. Panele słoneczne, umiejscowione na dachu albo na gruncie, zbierają energię słoneczną i ślą do falownika, a jego zadaniem jest przetwarzanie prądu stałego na zmienny. Należy również zaznaczyć, że panele słoneczne działają nawet jeśli dzień jest wyjątkowo pochmurny – w takim przypadku ilość wytwarzanej energii jest po prostu mniejsza. Cechą paneli fotowoltaicznych jest przede wszystkim to, że są one odporne na działanie zjawisk atmosferycznych, a więc świetnie radzą sobie z wysokimi temperaturami, opadami deszczu lub śniegu.

Instalacje związane z energią z promieniowania słonecznego są coraz bardziej popularne. Wraz z rozwojem technologii instalacje te będą coraz tańsze, a więc ich użycie znacznie wzrośnie, w konsekwencji czyniąc ten rodzaj pozyskania energii powszechny. Jest to także niewątpliwie najkorzystniejsza opcja dla ochrony klimatu planety.

Produkty fotowoltaiczne oferuje Wirtussan

Dodaj komentarz