You are currently viewing Elewacyjne płyty z betonu

Elewacyjne płyty z betonu

Płyty betonowe, które cieszą się coraz większą popularnością wśród dekoratorów wnętrz, stały się bardzo modnym materiałem elewacyjnym. Producenci prześcigają się w oferowaniu nam nowych, bardziej innowacyjnych technologii, przedstawiając nam wyniki swojej pracy poprzez dodawanie do oferty kolejnych produktów.

Płyty betonowe od dobrego producenta

płyty betonowe na ścianęOferowany przez nich beton coraz częściej w niczym nie przypomina szarego, matowego kamienia, którym jest. Znacznie częściej przypomina ekskluzywny, piękny materiał, który sprawia, że budynek wygląda bardzo nowocześnie i elegancko. Swoją pierwszą popularność w czasach nowożytnych, beton zyskał w czasach komunizmu. Wtedy z mieszanki spoiwa, kruszywa i wody robiono wszystko – budowano domy, bloki i obiekty użyteczności publicznej. Szare, duże płyty, które są widoczne na niejednym blokowisku, kojarzą się wyłącznie ze strajkami i ciężkim systemem. Właśnie dlatego, kiedy większość z nas usłyszy hasło „betonowa płyta”, wiąże ją tylko i wyłącznie z czymś, co nie prezentuje się zbyt dobrze, czyli biednymi osiedlami lat osiemdziesiątych. Producenci na każdym kroku starają się jednak udowodnić, że to założenie jest już nieaktualne. Wystarczy tylko odwiedzić sklep z materiałami budowlanymi lub stronę internetową jednego z producentów wytwarzających płyty betonowe na ścianę zewnętrzną.

płyty betonowe na ścianęFasady mogą być pokryte płytami różnej wielkości i to nie tylko w szarym kolorze. Przekrój barw zaczyna się od koloru białego, poprzez różne odcienie szarości, aż do szlachetnej barwy ozdobnego węgla – antracytu. Dodatkowo dekoracyjne płyty elewacyjne mogą posiadać różną fakturę. Dostępne są rozwiązania gładkie, lekko i bardzo porowate. W jaki sposób producenci uzyskują tak wiele rodzajów tych elementów wykończeniowych? Ich barwę można dopasowywać, zmieniając rodzaj użytego do ich produkcji cementu. Standardowe spoiwo (w zależności od klasy) posiada różną barwę. Najczęściej stosowana do standardowych prac wykończeniowych i posadzkarskich jest klasa 32,5 pozwalająca na uzyskanie barwy lekko szarej. Kolor antracytu można uzyskać stosując cement klasy wyższej 42,5 lub 52,5, natomiast biel, stosując specjalistyczne spoiwa polimerowe. Oczywiście nie każdy producent uzyskuje barwę cementu poprzez zmianę klasy cementu.

Większość robi to poprzez dodanie barwników oraz doboru odpowiedniego rodzaju kruszywa. Uzyskanie tak pięknych i różnorodnych faktur jest możliwe dzięki temu, że większość producentów stosuje ręczną metodę produkcji płyt betonowych. Oznacza to, że wykonanie szalunku, wylewki oraz późniejsza pielęgnacja betonu i rozdeskowanie jest przez pracownika, a nie przez maszyny.

Dodaj komentarz