Elementy składowe basenu

Basen ogrodowy to o wiele bardziej skomplikowana konstrukcja, niż mogłoby się wydawać. W skład całej instalacji wchodzi bowiem wiele różnych systemów, z których każdy jest niezbędny do jej prawidłowego funkcjonowania. Napełniana wodą niecka to tylko najbardziej widoczny z nich wszystkich, otaczają ją bowiem rury zamkniętego obiegu wody, pompy, urządzenia uzdatniające i instalacje oświetleniowe. To wszystko sprawia dopiero, że basen jest kompletny i może być poprawnie użytkowany.

Jak wygląda budowa basenu?

Niecka to część, bez której instalacja basenowa nie będzie działać, gdyż z nią bezpośredni kontakt mają pływający. Jednymi z najczęściej wykorzystywanych materiałów w produkcji niecek są żywice poliestrowe połączone z matą szklaną i pokryte żelkotem. Poza tym spotkać można również niecki żelbetowe o bardzo wysokiej trwałości jednak trudniejsze w montażu. Nieckę napełnia się wodą z miejskiej sieci, a opróżniając ją, odprowadza się zużytą do kanalizacji. W tym celu służy spust denny, który obowiązkowo musi zostać zamontowany w basenie i podłączony do rur odpływowych. Ważnym elementem są też zbieracze powierzchniowe, nazywane skimerami, za zadanie mają wyłapywanie dryfujących po powierzchni wody elementów niepożądanych, jak włosy czy niewielkie liście.

Kierują ją one następnie do instalacji filtrującej, gdzie filtry piaskowe wyłapują pozostałe, drobne zanieczyszczenia.Woda trafia stamtąd z powrotem do zbiornika. W instalacji basenowej nie może też zabraknąć urządzeń uzdatniających. Kontrolują one pH wody oraz stężenie substancji chlorowych lub wykorzystujących aktywny tlen. Na bieżąco utrzymują też te dwa wskaźniki na odpowiednim poziomie dzięki uwalnianiu do wody precyzyjnie wyliczonych ilości płynów. Ostatnim z elementów, który jest montowany w większości basenów zagłębionych, jest oświetlenie. Zwykle jest ono osadzone w jego ściankach pod wodą, a dodatkowo może zostać wyposażone w emitujące kolorowe światło żarówki RGB.

Baseny to skomplikowane instalacje, które obejmują nie tylko użytkową nieckę, ale również systemy pozwalające na zachowanie odpowiedniej czystości wody. Ze względu na to, że jej obieg w zbiorniku jest zamknięty, musi przepływać nie tylko przez filtry, ale być też regularnie uzdatniana. W ten sposób można uniknąć rozwoju bakterii i drobnoustrojów, które mogłyby w negatywny sposób wpłynąć na zdrowie osób korzystających z basenu. Dodatkowo może on też zostać podświetlony za pomocą umieszczonych pod powierzchnią wody lamp, zapewniając satysfakcjonujące efekty wizualne.

Dodaj komentarz