You are currently viewing Dyskretne i praktyczne kosze na odpadki

Dyskretne i praktyczne kosze na odpadki

Przebywając w przestrzeni miejskiej, warto uświadomić sobie, jak ważnym elementem zachowania jej porządku i czystości jest odpowiednia segregacja i utylizacja odpadów codziennych. W dobie zainteresowania ekologią i troską o środowisko jest to wyjątkowo ważna kwestia. Nie można bagatelizować problemu rozrzucania gdzie popadnie śmieci przez osoby nieodpowiedzialne. Na szczęście coraz więcej architektów, urbanistów i planerów przestrzeni uwzględnia w swych projektach umiejscowienie odpowiedniej ilości i typu śmietników na terenach otwartych.

Nowoczesne kosze na śmieci

Kosze na śmieciW krajobrazie miejskiej dżungli często można spotkać się z elementami architektury, które niekoniecznie do siebie pasują. Bywa tak dlatego, że w ostatnich dekadach nastąpił rozwój nowoczesnych trendów estetyki urbanistycznej znacznie różniących się od tych, z jakimi miano do czynienia w okresie PRL-u. Planiści krajobrazu na podstawie niezbędnych szacunków i wyliczeń doszli jednak do wniosku, że najpraktyczniejszym i najdyskretniejszym estetycznie pomysłem na organizację odpadów codziennego użytku w przestrzeniach miejskich będą kosze na śmieci zewnętrzne betonowe. Nie tylko pasują one do każdego typu osiedla czy parku, ale także są wyjątkowo odporne na niekorzystne czynniki atmosferyczne. Ich wysoka solidność wykonania zapewnia spokój na wiele lat. Nie tylko nie ulegną korozji, ale także ciężko będzie je zniszczyć potencjalnym wandalom.

Kosz na śmieciOprócz swojego praktycznego charakteru są one neutralne estetycznie, a wręcz – można by rzec – korzystne dla całej reszty elementów wbudowanych w miejską przestrzeń. Dobrze komponują się z betonowymi ławkami i elementami drewnianymi. Konstrukcje betonowo-drewniane zdobyły ogromną popularność ze względu na estetyczny wygląd, trwałość i odporność na czynniki niszczące. Ponadto mogą pomieścić wiele śmieci – są wyjątkowo pojemne. Łatwo też je opróżnić, co ułatwia codzienną pracę pracownikom porządkowym. W przeciwieństwie do metalowych czy plastikowych konstrukcji – nie szkodzą przyrodzie i nie powodują hałasu w otoczeniu. Właśnie dlatego w parkach, na placach zabaw czy osiedlach spotyka się coraz więcej ławek i śmietniczek wykonanych z tego typu uniwersalnych materiałów. Posiadają one znaczną przewagę nad metalowymi, które są narażone na korozję.

Betonu nic nie zmyje ani nie uszkodzi. Jest odporny nie tylko na kwasy, sole czy promienie UV, ale także na uderzenia mechaniczne czy wstrząsy. Przyniosło to taki skutek, że administracje osiedli czy planiści większych parków wybierają je do organizacji przestrzeni zewnętrznych w znacznej przewadze.

Dodaj komentarz