You are currently viewing Domek w sam raz na urlop

Domek w sam raz na urlop

Cóż przyjemniejszego dla mieszczucha w zaawansowanym stadium można znaleźć, niż urlop w przytulnym domku letniskowym? Domeczek, położony jest daleko poza przedmieściami, wśród orzeźwiających lasów i jezior, gdzie najbliższy sąsiad oddalony jest od nas o kilkaset metrów, a nie grubość ściany. Wizja ta od razu wprawia w zadumę i skłania do przejrzenia ofert kupna lub chociaż wynajmu wymarzonej miejscówki.

Urok domku za miastem.

Domki letniskowe możemy podzielić rzecz jasna na duże i małe, jednak nie wszyscy wiedzą, że istnieją również dwie inne kategorie domków: sezonowych i całorocznych. Domki sezonowe przeznaczone są dla osób, które pragną relaksować się na łonie natury jedynie w okresie letnim. Domki te posiadają co prawda izolację cieplną czy niewielki piecyk, ale z reguły nie instaluje się w nich zaawansowanych sprzętów grzewczych. Co innego w przypadku budowli całorocznych. Domy tego typu przeznaczone są nie tylko do spędzania urlopów w czasie upałów, ale są również świetnym miejscem wypadowym dla osób marzących o spędzeniu białych świąt w malowniczym otoczeniu świerków.

Tego typ dom wyposażony jest we wszelkie udogodnienia pozwalające przetrwać wszelkie zmiany klimatyczne i pogodowe. Domki wznoszone są zarówno na niewielkich działkach prywatnych, jak i w ośrodkach wypoczynkowych, gdzie wynajmowane są, jako tymczasowe lokum dla urlopowiczów. Na ogół, projekty domów letniskowych zakładają budowlę sielsko wyglądającego domku, kojarzącego się z beztroskim pobytem na wsi lub w górach. Górują więc domki z drewna: z balii lub grubych desek, jednak w przypadku konstrukcji stylizowanych na styl tradycyjny lub nowoczesny, używany jest wykończenie z gresu lub kamienia.

Co musimy wiedzieć o naszym lokum?

Mimo swych niewielkich rozmiarów, najbardziej rozchwytywane są projekty domków letniskowych do 35m2. Idealnie sprawdzają się, jako miejsce romantycznego wypoczynku dla pary jak i przybytek małej, ale aktywnej rodziny. Aby wykorzystać cały potencjał domu, architekci często decydują się na zagospodarowaną część poddasza. W ten sposób mieszkańcy mają do swojej dyspozycji nie tylko pomieszczenia znajdujące się na parterze, ale i sferę prywatną na piętrze. Małe domki letniskowe o tych wymiarach mogą wydawać się nieopłacalne ze względu na swoje rozmiary: w końcu po co spędzać wakacje w domu, nie większym od niejednego mieszkania w mieście.

Takie myślenie jednak jest błędne. Współcześnie aranżowane wnętrza domków letniskowych przewidują różne sytuacje i są dopasowywane do potrzeb właścicieli. Na porządku dziennym są więc ukryte, dodatkowe szafy, rozkładane sofy i fotele czy stoliki i blaty pełniące wiele funkcji. Wielofunkcyjne sprzęty znajdziemy również w kuchni i łazience. Większość projektów opiera się na tym, by stworzyć otwartą przestrzeń dla domowników w dolnych partiach domu. Konstrukcja łączy więc kuchnię z pokojem dziennym, często wykluczając przedsionek. Jest to powszechne rozwiązanie pozwalające zaoszczędzić nie tylko miejsce wewnątrz domu, ale i nie uszczupli budżetu. Piętro natomiast w pełni poświęcane jest strefie wypoczynkowej, czyli sypialniom. W małych domkach letniskowych dwie niewielkie sypialnie to maksimum, na jakie możemy sobie pozwolić.

Niekiedy odrębne pokoje nie są brane pod uwagę, a zamiast tego miejsce pod dachem przeznaczane jest na sypialnianą antresolę. Zależnie od standardu, wielkości, użytych materiałów i podwykonawców ceny domków mogą znacząco się od siebie różnić. Należy zwracać na to szczególną uwagę przeglądając oferty pracowni projektowych. Wiele firm, prócz tego, że tworzy projekty domków letniskowych drewnianych i o tradycyjnym wykończeniu (ceny rozpoczynające się od ok. 1300 zł), zajmuje się również ich wznoszeniem. Domy te są wznoszone do 5 stanów. Domek, który my zdecydowaliśmy się podać jako przykład ma 24m2 i posiada 4 pomieszczenia (z czego 2 na poddaszu). Zdecydowaliśmy się na orientacyjny kosztorys wersji docieplonej.

Podsumowanie

Wzniesienie domku letniskowego o tych wymiarach do stanu surowego zerowego (fundamenty, ew. piwnice, stropy itp.) to koszt ok. 9600 zł, awans do poziomu stanu surowego (ściany wewnętrzne i zewnętrzne, dach, stolarka zewnętrzna itp.) to ok. 21120 zł. Roboty wykończeniowe tj. podłogi, tynki czy elementy ślusarskie uszczuplą nasz budżet o kolejne ok. 13380 zł. Wykończenie zewnętrzne natomiast pochłonie ok. 5580 zł. Na ostatnim wydechu opłacimy jeszcze koszty zwiazane z izolacją i przyłączami (elektryka, ogrzewanie itp.) czyli ok. 10320 zł.

Dodaj komentarz