You are currently viewing Dom z drugiej ręki: urok starszyzny

Dom z drugiej ręki: urok starszyzny

Mówi się, że stare domy żyją własnym życiem. Każdy dźwięk, jakiego możemy doświadczyć w jego wnętrzu mógłby być oznaką żywotności tegoż domu. Duszę naszego staruszka odzwierciedlają jego „oczy”. To właśnie przez okna możemy ujrzeć to, co czyni z murów prawdziwy „dom”: jego rodzinę. Na czym polega przygarnięcie starego domu, i czy nie lepiej zatroszczyć się o nowego „członka” rodziny?

Na starych „śmieciach”?

To, jak mieszkańcy traktują swoje lokum wiele mówi o człowieku. Czasami na pewne ich poczynania jednak brak słów. Żal patrzeć jak pomarszczona fasada niszczeje niczym suchy pergamin, jak okna tracą dawny blask, gdy zabite deskami drzwi nie mają prawa wpuścić żadnego gościa. To okropne wyobrażenie. Na szczęście wtedy wkraczają inni, gotowi przywrócić błysk w domowych oczach. Jednak przywracanie do zdrowia podupadającego domu często wiąże się kosztami, które mogą być zbliżone do ceny nowo wybudowanego lokum. Swoją decyzję trzeba bardzo dokładnie przemyśleć: możliwe, że dom, który obraliśmy sobie na miejsce zamieszkania np. przez wzgląd sentymentalny, lub TĘ iskrę nie będzie wart wskrzeszenia.

Jego odnowa może okazać się studnią bez dna, a w rezultacie my pozostaniemy i bez domu i bez pieniędzy.Czym więc się kierować planując remont starego domu? Jak się przygotować i od czego zacząć prace? Prowadząc rekonesans domów, warto wziąć pod uwagę kilka interesujących budynków, zamiast skupiać się na jednym. Przyglądając im się, oceńmy stan fizyczny ścian- to od nich zależy najwięcej. Nie powinny nosić śladów grzybów, wilgoci, pęknięć, ani tym bardziej znaczników świadczących o obecności szkodników.

W drugiej kolejności rzućmy okiem na dach: jego renowacja jest kosztowna, a więc wskazane byłoby, gdyby był w jak najlepszym stanie. Odpowiednim posunięciem jest wykonanie kosztorysu każdego domu. Uwzględnione w nim zostaną m.in. liczba kondygnacji, stopień skomplikowania bryły, powierzchnia, technologia wykonania czy rodzaj wybieranych materiałów. Jeszcze przed podjęciem działań powinniśmy zdecydować czy nasz remont będzie przebiegał stopniowo czy może będzie to kapitalna przebudowa.

Wolnoć Tomku, w swoim domku

Przebudowa starego domu może zostać podzielona według trzech rodzajów remontów. Mała renowacja skupia się przede wszystkim na poszczególnych elementach wykończeniowych tj. elewacje, okładziny wewnętrzne, wymiana instalacji grzewczej i elektrycznej itp. Dom nie wymaga wielu zmian, a jedynie uzupełnień braków. Nieco więcej zaangażowania wymaga średni remont. Oprócz zadań wymienionych powyżej musimy doliczyć prace dotyczącą np. izolacji dachowej, konserwacji rur gazowych czy naprawy orynnowania. Największa modernizacja domu czyli tzw. remont generalny polega na wprowadzeniu znacznych zmian. Ma on na celu sprowadzenia standardu mieszkania na wyższy poziom, więc i remontowanych pozycji jest więcej.

Dogłębne przeróbki starych domów na tym etapie zakładają m.in. wyburzanie ścianek działowych, instalacje elektryczne i sanitarne, pokrycie dachowe czy montaż systemu kominkowego. Przeglądając projekty starych domów po remoncie szczególnie zainteresowaliśmy się jednym, który inwestorzy zdecydowali się przerobić i dopasować do wymogów swojej rodziny. Dom ma 150 m2 i pochodzi z lat 20 XX wieku. Zlecająca remont para zdecydowała się zachować ściany zewnętrzne i fundamenty, jednak wnętrze i pokrycia dachowe miały ulec wielu zmianom.

Dom miał stać się pełną słońca, nowoczesną oazą spokoju dla młodej rodziny. Z tego względu, że modyfikacjom podlegała konstrukcja budynku (wyburzenie ścian działowych, wykonanie stropów itp.) pierwsze koszty wyniosły 3 520 zł. Wszelkie obróbki dachowe tj. wykonanie więźby dachowej, izolacja i pokrycie dachowe to dodatkowe 27 000 zł. Koszty stolarki zewnętrznej (łącznie z cenami materiałów, jakie dostarczyli inwestorzy) to 14 100 zł. Wykończenie wnętrza składało się z takich etapów jak montaż ogrzewania, wymiana okładzin ściennych i podłogowych czy armatury łazienkowej itp., a jego łączna suma wyniosła 60 100 zł. Łączna suma kosztów związana z remontem owego domu to 104 720 zł. W późniejszym czasie rodzina planuje również zmiany na swojej działce mieszkalnej.

Podsumowanie

Inwestorzy są w pełni zadowoleni z efektów, jakie przyniósł remont starego domu koszty natomiast, jakie przeznaczyli na ten cel usatysfakcjonowały ich jeszcze bardziej. Do ich dyspozycji jest wygodny dom, w pełni spełniający ich potrzeby, a cena (chociaż podane przez nas sumy zostały zaokrąglone w górę) nie jest nawet w połowie tak wysoka, jak koszty budowy nowego budynku.

Dodaj komentarz