You are currently viewing Czysta atmosfera cz2.

Czysta atmosfera cz2.

W poprzedniej części rozpoczęliśmy zagadnienie dotyczące oczyszczalni przydomowych. Ogólnie opisaliśmy, czego ono dotyczy, a także jakie są jednorazowe wydatki związane z użytkowaniem tego typu rozwiązania. Tym razem przyszedł czas na dokładne omówienie tego zjawiska. Informacje te, z pewnością pomogą w decyzji tyczącej się podziemnego wyposażenia działki.

Od czego zacząć?

Jak już wspomnieliśmy, oczyszczalnie przydomowe ścieków dzielą się na kilka kategorii. Każda z nich, posiada inną budowę, a także w nieco inny sposób spełnia swoje zadanie. Ważne jest, aby wybrać dla siebie taką, która będzie w pełni odpowiadać naszym potrzebom, a także możliwościom. Trzeba tu mieć na uwadze przede wszystkim ilość użytkowników (1,8m3/os w ciągu doby), a także odpowiednie rozmieszczenie działki.

Oczyszczalnia powinna być zamontowana w odpowiednim etapie powstawania domu. Powinna się znajdować nie dalej niż 6 m od budynku (zanieczyszczenia docierające do oczyszczalni nie powinny być zimne), min. 15 m od wszelkiego rodzaju źródeł czystej wody (np. studnie, stawy), 3 m od drzew i krzewów, a także przynajmniej 2 m od drogi. Szczelność i trwałość komór są sprawą pierwszorzędną, ww. wymogi są kwestią bezpiecznego i prawidłowego użytkowania. Jeśli stwierdzimy, że nasza działka może spełnić podane warunki, zastanówmy się nad rodzajem oczyszczalni.

Oczyszczające działanie

przygotowanie działki pod budowęDrenażowa oczyszczalnia ścieków jest rozwiązaniem najtańszym. Wersja z drenażem rozsączającym polega na umieszczeniu pod warstwą gleby osadnika gnilnego (znajduje się w nim osad mineralny i organiczny), studzienki rozprowadzającej oraz sieci rur drenażowych, wspieranych przez naturalny filtr (żwir o różnej gradacji), a także kominka napowietrzającego. Inna opiera się po prostu na strategicznym rozmieszczeniu warstw żwiru o różnej ziarnistości i drenów wokół studzienki rozdzielczej.Najnowocześniejszym rozwiązaniem dostępnym na rynku jest oczyszczalnia posiadająca bioreaktor (tzw. fermentator). Mierzy on zawartość tlenu, pH, a także temperaturę wewnątrz głównej komory, co pozwala w lepszym stopniu monitorować jej stan. Bio oczyszczalnie przydomowe o charakterze biologicznym składają się z kilku pojemników.

W pierwszym z nich (wstępnym) zbierają się zanieczyszczenia, które stopniowo przenoszone zostają do kolejnej komory „zamieszkałej” przez mikroorganizmy (odpowiednio dotlenione, rozkładają w naturalny sposób zanieczyszczenia). Końcowym etapem jest osadnik wtórny: kiedy „niedoczyszczony” osad opadnie na dno, przeczyszczoną wodę można przepompować do pojemnika na ponowny użytek np. w ogrodzie. Pozostałe osady, za sprawą tzw. recyrkulacji ponownie trafiają do pierwszego pojemnika, gdzie ponownie mają szansę na oczyszczenie.

W przypadku ww. bio oczyszczalni organizmy unosiły się na terenie całego pojemnika (tzw. osad czynny), inaczej funkcjonują organizmy w oczyszczalni posiadającej złoże biologiczne w formie błony, osiadłych na dnie pojemnika. Ostatnia możliwość, to roślinna domowa oczyszczalnia ścieków. Polega na uformowaniu głębokiego dołu, wypełnionego kilkoma warstwami żwiru i gliny. Oczyszczanie leży tym razem w gestii korzeni roślin rosnących w niedalekiej odległości. Oczyszczalnia ta, posiada jednak wady: wymaga dużo miejsca, a nieużytkowana w zimie może nawet zamarznąć.

„Czyszczenie” kieszeni?

minusy płyt ażurowychOczyszczalnia przydomowa biologiczna jest bardzo wygodnym i oszczędnym wyborem. W przypadku oczyszczalni drenażowej, inwestycja zwraca się już po kilku latach. Cena przydomowej oczyszczalni ścieków uzależniona jest przede wszystkim od jej rodzaju i modelu. Najtańsze są oczyszczalnie drenażowe, których cena to zaledwie 3-5 tys zł. Oczyszczalnie biologiczne i roślinne są o wiele droższe. Cena ich zakupu to przedział 6- 12 tys zł. W przypadku, gdy pokusimy się o bioreaktor nasz budżet może się uszczuplić nawet o 20 tys zł.

Dodatkowo, doliczyć należy do nich koszt warstw filtru. Jednorazowa opłata (zakup i montaż) związana z oczyszczalnią jest stosunkowo niewielka. O wiele bardziej obciążające mogą być naprawy. Należy więc dbać o każdy element oczyszczalni, a także regularnie czyścić (co ok. 2 lata) i uzupełniać osady czyszczące. Zainteresowanych instalacją domowej oczyszczalni z pewnością zainteresuje fakt, iż UE jest skłonna dofinansować nasz projekt nawet w 90%.

Podsumowanie

Znając te podstawowe kwestie, możemy na spokojnie przysiąść nad ofertami firm specjalizujących się w tego typu zaopatrzeniu. Doradcy i inżynierowie chętnie sporządzą dla nas dogodny plan działania, a dla nas pozostanie bezpieczne i wygodne użytkowanie naszej oczyszczalni.

Dodaj komentarz