You are currently viewing Czysta atmosfera cz1.

Czysta atmosfera cz1.

Podliczając koszty użytkowania szamba można dojść do wniosku, że takie rozwiązanie nie jest w żadnym stopniu opłacalne. Takie spostrzeżenia zbierają najczęściej osoby, które zdecydowały się osiąść poza granicami miast, gdzie koszt instalacji publicznych łączy kanalizacyjnych jest bardzo wysoki. Jednak inżynierowie stworzyli coś, co wychodzi naprzeciw wielbicielom naturalnych klimatów: bio oczyszczalnie.

Pomyślmy nad oczyszczalnią

Oczyszczalnia ścieków zawsze jest kojarzona z ogromnym kompleksem wyposażonym w pojemniki wodne i zaawansowaną technologię, której celem jest „doprowadzenie do porządku” zanieczyszczeń z całego miasta i/lub okolic. Pracy w tej branży nie uznaje się za spełnienie marzeń, a i sposób oczyszczania nie należy do grona tych chwalebnych: coraz większe nagromadzenie nieczystości zmusza przedstawicieli oczyszczalni do zastosowania coraz to wymyślniejszych specyfików, których użycie nie zachwyca ekologów. Efekt końcowy owego „oczyszczania” również nie jest nieskazitelny. Biorąc pod uwagę zarówno aspekty finansowe, jak i ekologiczne, coraz większa ilość osób w trakcie budowy własnego kąta, decyduje się na oczyszczalnie przydomowe ścieków.

Domowa oczyszczalnia ścieków nie posiada jednej, jedynej wersji. Istnieją aż trzy rodzaje przydomowych oczyszczalni, z czego niektóre posiadają również swoje podkategorie. Najczęściej wybierane są bio oczyszczalnie przydomowe drenażowe (dzielące się na oczyszczalnie z drenażem rozsączającym, oraz z filtrem żwirowym). Nieco droższą opcją są oczyszczalnie biologiczne z osadem czynnym lub złożem biologicznym, a także roślinne.

Najbardziej rewolucyjną opcją jest jednak oczyszczalnia posiadająca specjalny fermentator. Urządzenie to jest najbardziej rozbudowane, ze wszystkich dotąd dostępnych rozwiązań. Instalację przydomowej oczyszczalni należy zaplanować na etapie powstawania projektu domu. Architekt powinien uwzględnić rozmieszczenie rur oraz urządzenia w odpowiednich odległościach, np. 5 m od budynku mieszkalnego, 15 m od miejsca koncentrującego wodę pitną (studnia) czy 2 m od drogi.

Oczyszczenie we własnym ogródku

Oczyszczalnia przydomowa biologiczna składa się przede wszystkim z osadnika gnilnego (główny pojemnik), studzienki rozprowadzającej, rur drenażowych, kominka napowietrzającego itp. Dodatkowym elementem jest surowiec filtrujący np. keramzyt, czy żwir. Oddziałuje ona na zanieczyszczenia w sposób naturalny rozkładając je na czynniki nie zagrażające zdrowiu człowieka i środowisku. Na nieczystości działa zarówno osad mineralny, jak i organiczny. Zawiesina dodatkowo oczyszczana jest przez warstwę keramzytu, żwiru, oraz piasku. Umownie przyjmuje się, że oczyszczalnia biologiczna jest w stanie „przerobić” 1800 l zanieczyszczeń na jedną osobę w ciągu doby (1,8 m3).

W tę wartość wliczona jest już również ilość wody zużywanej na zmywanie, pranie czy gotowanie. Dokonując obliczeń pojemności pojemnika weźmy pod uwagę to, że do całkowitego oczyszczenia nieczystości potrzebują kilku dni. Zdarza się również, że w naszym domu przyjmujemy gości, co również zwiększa emisję zanieczyszczeń. Cena przydomowej oczyszczalni ścieków uzależniona jest od kilku czynników: jakiego jest ona rozmiaru, jaki jest jej model, na jakich zasadach działa, a także od warunków gleby , w której zostanie zainstalowana. Ceny oferowane przez poszczególne firmy wahają się między 3-5 tys. zł w przypadku oczyszczalni drenażowej, do nawet 6,5- 12 tys w przypadku oczyszczalni biologicznych.

Podsumowanie

W tej części artykułu, „z grubsza” nakreśliliśmy informacje dotyczące oczyszczalni przydomowych, kolejną część poświęcimy wnikliwszym obserwacjom tego, nurtującego coraz większą rzeszę osób, tematu. Dokładniej przybliżymy działanie oczyszczalni, a także opowiemy o zasadach technicznych i prawnych dotyczących ich montażu.

Dodaj komentarz