Czym wyróżniają się nagrobki artystyczne?

W obecnym czasie, bardzo dużo uwagi zwraca się na estetyczny wygląd pomników oraz nagrobków. Oprócz tych w najbardziej tradycyjnej formie, bardzo popularnym rozwiązaniem okazują się tak zwane nagrobki artystyczne. Te, odbiegają od standardowego wyglądu dzięki ręcznie kutym rzeźbom, bądź też płaskorzeźbom.

Nagrobki artystyczne i ich piękno

Ten właśnie rodzaj nagrobków okazuje się być w obecnym czasie, jednym z najbardziej popularnych. Co więcej, stopniowo wypiera on z użytku te najbardziej tradycyjne nagrobki, które pozbawione są różnego rodzaju dodatków. Nagrobki artystyczne, aby były możliwe do uzyskania, muszą zostać stworzone w oparciu o odpowiednio dobrane materiały. Wydaje się, ze najlepsze efekty daje użycie do ich stworzenia naturalnego kamienia, na przykład takiego jak granit. Wszystko ze względu na fakt, że wszelkiego rodzaju ozdoby, które na takich właśnie nagrobkach się znajdują, w formie rzeźby czy też płaskorzeźby, są zazwyczaj ręcznie kute. Tylko w taki sposób uzyskać można atrakcyjnie, a jednocześnie poważnie się prezentujące wyjątkowe nagrobki artystyczne. Rzeźby, czy też płaskorzeźby nagrobne, powinny być zawsze wybarwione na kolor szary, lub też złoty, dzięki czemu możliwe będzie jeszcze lepsze wyeksponowanie wszelkich najważniejszych detali. Sposób barwienia poszczególnych elementów nagrobków artystycznych powinien zapewniać wysoki poziom odporności na wszelkiego rodzaju, niekorzystne warunki atmosferyczne i powinien być zachowywany przez możliwie jak najdłuższy czas.

Tymi obecnie najczęściej wykorzystywanymi wzorami podczas tworzenia nagrobków artystycznych jest rzeźbiony krzyż, drzewo, winogrona, czy też róże oraz lilie. Bardzo często wykorzystywanymi motywami podczas tworzenia takich właśnie rodzajów nagrobków, są oczywiście motywy religijne, takie jak rzeźba Jezusa, czy też Maryi. Bardzo często stosowane są również wszelkiego rodzaju tablice z wyrzeźbionym aniołem. Bardzo często nagrobki artystyczne wykorzystywane są na grobach małych dzieci, gdzie królującym motywem są na przykład aniołki. W obecnym czasie, coraz bardziej popularnym rozwiązaniem okazują się być nagrobki artystyczne. W zdecydowanej większości przypadków okazuje się bowiem, że takie właśnie nagrobki pozwalają na stworzenie nagrobku, który będzie lepiej odpowiadał charakterowi czy też trybowi życia osoby zmarłej. Takie nagrobki tworzone są przede wszystkim w oparciu o takie surowce jak granit, gdyż poszczególne rzeźby oraz motywy są zazwyczaj bezpośrednio wykuwane w kamieniu, co pozwala na zachowanie odpowiedniej trwałości takiego nagrobka.

Zapraszamy na www.e-pomniki.pl po więcej informacji oraz piękne nagrobki artystyczne.

Dodaj komentarz