You are currently viewing Czym wyróżnia się się fibrobeton?

Czym wyróżnia się się fibrobeton?

Zastosowanie solidnych włókien stalowych do produkcji kompozytów stało się w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia swoistą rewolucją w budownictwie ogólnym, militarnym i przemysłowym. Ten rodzaj materiału wykorzystywany jest przede wszystkim do umacniania betonu w sposób skuteczny, trwały i ekonomiczny. Nic więc dziwnego, że korzystanie z tej formy zbrojenia przynosi największe korzyści współczesnym zespołom budowlanym, gwarantując sprawniejszą pracę zarówno budowie nowych, jak i modernizacjach starych obiektów pamiętających czasy wojny.

Trwały i odporny fibrobeton

fibrobetonWłókna stalowe zmieszane z betonem tworzą specjalne masy kompozytowe. Stosuje się je do umacniania ścian budynków, posadzek, różnego rodzaju okładzin, szyb, tuneli kanalizacyjnych, betonowych pali, a także konstrukcji ogniotrwałych i przeciwsejsmicznych. Ich zastosowanie znają zwłaszcza mieszkańcy rejonów geograficznych narażonych na występowanie nagłych ruchów płyt tektonicznych oraz trzęsień ziemi. W tych strefach brak zastosowania wzmocnienia może skutkować nawet zawaleniem się budynku. Solidny fibrobeton zapobiega kruszeniu się ścian oraz posadzek, a więc w sposób optymalny umacnia wszelkie konstrukcje narażone na wstrząsy. Zastosowanie go z wysokiej jakości włóknami stalowymi zapewnia wzrost wytrzymałości płyt na uderzenie, a także zwiększa wytrzymałość zmęczeniową wybranych powierzchni. Doceniany jest także ze względu na swoją niezwykłą skalę odporności na pękanie oraz zapewnienie betonowym ścianom wytrzymałości na zarysowania i pęknięcia. Wykorzystanie włókien stalowych np. do budowy posadzek znacznie upraszcza pracę i redukuje koszty inwestycji.

fibrobetonUżycie fibrobetonu do umacniania posadzek zabezpiecza je przed potencjalnym zniszczeniem lub porysowaniem. Zapewnia to trwałość konstrukcji budowlanej na wiele dziesiątek lat. Sporą popularnością cieszą się obecnie mieszanki fibrobetonowe używane w przemyśle. Korzystają z nich więksi inwestorzy planujący budowę wysokich biurowców, zwracając przy tym szczególną uwagę na jakość stalowych włókien. Mieszanki umieszcza się w przeznaczonych do tego betonowozach lub betoniarkach, skąd transportowane są w dowolne miejsce placów budowy i tam dozowane zgodnie z zapotrzebowaniem. Współczesne wykorzystanie włókien stalowych lub syntetycznych ma ogromne zalety. W wielu przypadkach przewyższają one tradycyjne metody zbrojenia betonu zarówno ze względów ekonomicznych, jak i praktycznych.

Beton uzbrojony kompozytem staje się dzięki nim materiałem odpornym praktycznie na wszelkie czynniki szkodzące. Zyskuje on trwałość, co ma znaczenie zwłaszcza przy pojawieniu się dużych obciążeń dynamicznych lub statycznych. Wytrzymuje np. mocne uderzenia ciężkich przedmiotów o posadzkę, jak i wszelkie przegrzania i wychłodzenia.

Dodaj komentarz