You are currently viewing Czym wyróżnia się nowoczesne szambo ekologiczne?

Czym wyróżnia się nowoczesne szambo ekologiczne?

Zyskującymi coraz większą popularność na posesjach jednorodzinnych poza miastem są rozwiązania ekologiczne. Zaliczyć można do nich między innymi szamba tworzone zarówno z troską o mieszkańców budynku, jak i o środowisko naturalne. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza na wsi, gdzie często mieszczą się gospodarstwa rolne, a grunty muszą być odpowiednio czyste.

Nowoczesne i ekologiczne szambo

szambo ekologicznePotencjalne zanieczyszczenia i ingerencje w glebę mogłyby zaszkodzić glebie. Do jednych z najpraktyczniejszych i najczystszych opcji wyposażenia domostw na wsi zaliczyć można przydomowe ekologiczne oczyszczalnie ścieków. Pośrednią opcją techniczną pomiędzy tradycyjnymi szambami wykonanymi z betonu, a przydomowymi oczyszczalniami ścieków są szamba ekologiczne, które umożliwiają przyjazną środowisku utylizację zanieczyszczeń. Jest to najlepsze rozwiązanie w sytuacji, kiedy posesja nie ma doprowadzonego wodociągu. Pojemne szambo ekologiczne w nowoczesnym wydaniu jest nie tylko praktyczne w użyciu, ale także niezwykle odporne. Zapewnia wysoki poziom szczelności, co jest gwarancją jego bezpiecznego użytkowania. Obecnie dopuszczone w kraju do sprzedaży szamba posiadają certyfikaty jakości, spełniając normy polskie i unijne. Wyróżniają się odpornością na działanie czynników termicznych, dzięki czemu wytrzymują nawet bardzo wysokie temperatury. Stanowią one rodzaj zbiornika bezodpływowego.

szambo ekologiczneRóżnią się od domowych oczyszczalni ścieków tym, że są gotowymi produktami, które nabyć można osobno i zamontować na gotowych elementach. Mają jednak podobne działanie. Zbiornik szamba ma za zadanie gromadzić ścieki domowe, które następnie należy wywieźć z terenu posesji specjalnym pojazdem asenizacyjnym. Ich przewagą nad tradycyjnymi szambami jest to, że w maksymalnym stopniu zapobiegają skażeniu wód gruntowych. Współcześni inwestorzy, którzy troszczą się o środowisko i rozsądnie dobierają innowacje budowlane coraz częściej wybierają właśnie zbiorniki ekologiczne. Dostępne są one zarówno w wersji z plastiku, jak i betonu. Nowoczesne ekologiczne szamba są wysoce odporne na nacisk gruntu, rdzę, a także procesy glebowe. Ich żywotność szacuje się obecnie na około kilkadziesiąt lat, więc raz zamontowane szambo może posłużyć niemal na całe życie.

Jest to więc nie tylko ekologiczna, ale także ekonomiczna inwestycja, stanowiąca sporą oszczędność dla budżetu domowego. Instalacja takiego szamba znacznie redukuje koszty utylizacji ścieków. To rozwiązanie często zaleca się w sytuacji, kiedy na terenie domostwa znajduje się studnia z wodą pitną. Dzięki temu gospodarstwo staje się bardziej samowystarczalne.

Dodaj komentarz